İxtira, faydalı model, sənaye nümunəsi, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilərin hüquqi mühafizəsi sahəsində göstərilən xidmətlərə görə Əqli Mülkiyyət Agentliyinə ödəniləcək haqların məbləğlərində dəyişikliklər edilib
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 19 may tarixli 198 nömrəli qərarı ilə Nazirlər Kabinetinin 2019-cu il 27 may tarixli 247 nömrəli qərarında müvafiq dəyişikliklər edilmişdir.
Dəyişikliklərə uyğun olaraq ixtiranın, faydalı modelin və sənaye nümunəsinin reyestr məlumatlarından çıxarışının verilməsi üçün 15 manat, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilərin qeydiyyata alınması ilə bağlı dövlət rüsumunun ödənilməsi müddətinin əlavə olaraq daha 4 ay uzaldılması üçün 45 manat, iddia sənədinə aid olan materialların təqdim edilməsi müddətinin iddiaçının vəsatəti əsasında 2 (iki) ay müddətinə uzadılması üçün 45 manat, əmtəə nişanının və coğrafi göstəricinin reyestrdən çıxarışının verilməsi üçün 15 manat, qeydiyyata alınmış əmtəə nişanına dair müstəsna hüquqların müqavilə əsasında başqa şəxsə girov kimi verilməsi ilə bağlı girov müqaviləsinin qeydiyyatı üçün 90 manat, bir ədəd əmtəə nişanı üçün 120 manat, bir neçə əmtəə nişanı üçün (birdən artıq hər əmtəə nişanı üçün 75 manat, əmtəə nişanına dair hüquqların verilməsi barədə və qeydə alınmış lisenziya müqavilələrində dəyişikliklərin aparılması üçün 17 manat, qeydiyyatın qüvvədəolma müddəti qurtardıqdan sonra onun müddətinin uzadılması: əmtəə nişanı üçün 143 manat, coğrafi göstərici üçün 68 manat, kollektiv nişan üçün 218 manat, qeydiyyatın qüvvədəolma müddəti keçdikdən sonra müddətin uzadılması üçün verilən 6 (altı) ay müddətinə görə, hər ay üçün: əmtəə nişanı üçün 8 manat, coğrafi göstərici üçün 8 manat, kollektiv nişan üçün 8 manat, iddia sənədinin ilkin ekspertizası üçün 60 manat, iddia sənədinin ekspertizası üçün 203 manat, əmtəə nişanına dair ilkinliyin istənilməsi üçün 23 manat, iddia sənədinin ekspertizası üçün tələb olunan əlavə sənədin verilməsi müddətinin iddiaçının vəsatəti əsasında 2 (iki) ay müddətinə uzadılması 38 manat, iddia sənədinin ekspertizasına başlanıldığı tarixdən 1 (bir) ay müddət keçdikdən sonra iddiaçının vəsatəti əsasında iddia sənədinin materiallarına düzəliş və əlavələrin edilməsi üçün 45 manat, iddia sənədinin beynəlxalq sistem vasitəsilə qeydiyyatı üçün qəbulu, hazırlanması və göndərilməsi üçün 60 manat müəyyən edilmişdir.

The amount of fees to be paid to the Intellectual Property Agency for the services provided in the field of legal protection of inventions, utility models, industrial designs and geographical indications has been changed.
According to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 198 dated May 19, 2022, relevant changes were made in the decision of the Cabinet of Ministers No. 247 dated May 27, 2019.
According to the amendments, amount of payment is determenied as follows: 15 manats for the issuance of an extract from the register data of an invention, utility model and industrial design; 45 manats for additional 4 months extension of the period of payment of the state fee for registration of trademarks and geographical indications; 45 manats for extension of the period for submission of materials related to the claim document for a period of 2 (two) months at the request of the applicant; 15 manats for issuance of an extract from the register of a trademark and geographical indication; 90 manats for registration of a pledge agreement in connection with the transfer of exclusive rights to a registered trademark to another person as collateral on a contractual basis; 120 manats for one trademark; for several trademarks (75 manats for more than one trademark, 17 manats for the transfer of rights to a trademark and amendments to the registered license agreements); 68 manats for geographical indication; 218 manats for collective mark; for a period of 6 (six) months granted for the extension of the period after the expiration of the registration period, for each month: 8 manats for trademark, 8 manats for geographical indication, 60 manats for preliminary examination of the application, 203 manats for examination of the application, 23 manats for requesting priority on a trademark, 38 manats for extension of the period of submission of additional document required for examination of the claim document for 2 (two) months on the basis of the applicant's application, 1 (one) month after the date of commencement of examination of the application document 45 manats for making corrections and additions to the materials of the application document on the basis of the applicant's application, 60 manats for acceptance, preparation and sending of the application for registration through the international system.