Kamran İmanov: “Arsak” sözünün hay-ermənilərə heç bir aidiyyəti yoxdur
Son günlər mətbuatda və sosial şəbəkələrdə "Arsak" sözünün etimologiyası ilə bağlı qızğın müzakirələr davam etməkdədir. Müzakirə edilən məsələnin aktuallığını və bununla bağlı müxtəlif fikirlərin səsləndirildiyini nəzərə alaraq, bu sahədə çoxlu sayda elmi araşdırmaların müəllifi olan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanova müraciət etdik.
Sual: Kamran müəllim, bildiyimiz kimi, Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən mütəmadi olaraq Azərbaycan xalqına məxsus olan müəllif əsərlərinin, folklor nümunələrinin və digər qeyri-maddi mədəni irs nümunələrinin uzun illərdən bəri ermənilər tərəfindən zaman-zaman oğurlanması, mənimsənilməsi və erməni nümunələri kimi təqdim olunması hallarına qarşı mübarizə aparılır. "Arsak" sözünün etimologiyasının mənimsənilməsi də ermənilərin belə "fəaliyyət"in təzahürüdür. Bununla əlaqədar fikirləriniz ictimaiyyət üçün maraqlıdır.
K.İmanov: Müzakirə predmetinə çevrilən məsələyə mənim şəxsi düşüncələrim mövcuddur. Bunların kökü uzun illər ərzində hay-erməni plagiatına, erməniçilik uydurmalarına və saxtakarlıqlarına qarşı çıxaraq, dünya ictimaiyyətinin nəzərinə "Azərbaycan mədəni ənənələrinin mənimsənilməsində hay-erməni ənənəsinin" ifşa edilməsi ilə bağlı araşdırmarlarının çatdırılması durur. Demək istəyirəm ki, xalqımızın maddi və qeyri-maddi mədəni irsinə, istər abidələri və tarixi tikililəri, istər əsərləri və folklor nümunələri, istər musiqi alətləri və xalçaları, istərsə də toponimləri və tarixi yer adları, bir sözlə, hər növ əqli mülkiyyətinə təcavüzə qarşı bizim hüquqi, tarixi, etimoloji əsaslara, qədim mətnlərə və klassik mənbələrə köklənən mövqeyimiz səslənməlidir.
Sual: Kamran müəllim, 2018-ci ildə Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü münasibətilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95 illiyinə və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan "Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir" mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Həmin tədbirdə Sizin tərəfinizdən "Qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlıqlarını və uydurmalarını ifşa edir və ya "Armeniya" ərazisinin həqiqi sakinləri haqqında" geniş məruzə edilmiş və sonradan bu təqdimat kitab şəklində buraxılmışdır. Zəhmət olmasa, qədim mənbələrə əsaslanmaqla Qədim Albaniyanın "Arsak" toponimi haqqında elmi-tarixi izahı verərdiniz.
K.İmanov: Bəllidir ki, "Arsax/Arsak" Qafqaz Albaniyasının vilayəti idi, bununla belə biz tamamilə haqlı olaraq, qondarma qurum haqqında söhbət açdıqda "Arsax" sözünü dırnaqarası göstəririk - bu təsisatı heç bir dövlət və heç bir beynəlxalq təşkilat tanımır. Maraqlısı odur ki, hay-erməni təfəkküründə Azərbaycan mənşəli "Qarabağ" sözünün əvəzinə "Arsax" sözü işlədilir və onlar heç guman da etmirlər ki, bu söz də türk mənşəlidir və onun kökündə "saka" - turanlı qəbilələr birləşməsinin adı durur. "Ərsak" tam şəkildə, yəni "Ər" + "Sak / Saq" (ər, döyüşçü Saka) qüdrətli dövlət quran Ərsaklar sülaləsi, Parfiya dövlətinin ilk və sonrakı hökmdarlarının adları ilə bağlıdır. Heç də təsadüfi deyil ki, Ərsak adı Romada "Sezar" "imperator" sözünə sinonim olduğu kimi, qədim Şərqdə çar hakimiyyətinin rəmzi kimi çıxış edirdi. "Sak / Saq" sözü isə M.Qaşqarlının "Qədim türk lüğəti"nə, G.Canson "An Etymological Dictionary" görə, "ayıq", "sayıq", "qoçaq" mənasında işlənilir və bununla "Ərsak / Ərsaq" ayıq, sayıq döyüşçü (ər), yəni "nəyisə qorumaq qabiliyyətli döyüşçü (ər)" mənasını verir. Türklər ayıq-sayıq qoçağı "sak ər" adlandırırdılar və Ərsak onun inversiya formasıdır. Beləliklə, "Ərsak" adı - "ayıq-sayıq döyüşçülər" və ya "saka döyüşçüsü" deməkdir. Bu növ etimologiya məşhur iranşünas alim Riçard Frayın (Riçard Fray "Nasledie İrana", M., Nauka, 1972) rəyi ilə uyğunlaşır. Fray hesab edirdi ki, "arsän", "ar / ər", ər, qəhrəman deməkdir. "Arsän" sözünün ikinci hissəsi "sän" isə M.Qaşqarlının lüğətində "sak/saq" şəklində də istifadə edilir. Hay-ermənilər və ya farsların Si-Sa-kan sözü də turanlı sakalarla bağlıdır. Çünki qədim Çin mətnlərində Su / Se (Sö / Si) sakaların Mərkəzi Asiyalı ana qol qəbiləsinin adı kimi verilir. Bununla, Si-unik = Si+unik (yəni "unik" "akan" mənasında) = Si bəyliyi, həmçinin Si+Sakan = Si sakaları deməkdir.
Onu da qeyd edim ki, məşhur folklorşünasımız Mirəli Seyidov "sak / saq" sözünü "ox" (strela) mənasında açıqlayırdı. Hay-erməni tarixinin atası hesab edilən M.Xorenski yazırdı ki, "Sisak məharətli oxçudur və öz adı ilə ölkəsini Sünik adlandırır, lakin farslar ona daha dəqiq Si-sakan deyirlər". Burada "sak" - ox, oxun ucu deməkdirsə, xatırladım ki, "Siyuni / Siuni" də qədim ermənicə həmin məna verir, lakin perslərın "Sisakan" sözü isə "Si" ("si") - (üç, ortapers dilində), birgə "Üç ox" mənasına gəlir. Bu isə, bildiyimiz kimi, türk-oğuz qəbilələrin adları idi - üç ox, doqquz ox, boz ox. Azərbaycanca Şəmşədil gürcü sözü Şamşvilde - Şamişolda-nın türk dilinə uyğunlaşmasıdır və orta əsrlərdən bəri "üç ox" mənasında işlənilir. Qədim Mesopotamiya mixi yazılarında "sak / saq" həmin mənanı saxlayaraq, "rəhbər", "başçı" kimi başa düşülürdü. Elə rus dilində "saqaydak" türk dilindən keçmə "ox torbası" ("kolçan") deməkdir. Beləliklə, "sak/saq"ı ox mənasında qəbul etdiyimiz halda "Ərsak / Ər-saq" - "ox daşıyan döyüşçü" kimi açıla bilər.

Dr. Kamran Imanov: The word "Arsak" has no relation with Hay-Armenians
The etymology of the word "Arsak" has been hotly debated in the media and social networks in recent days. Taking into account the urgency of the issue under discussion and the different views expressed in this regard, we appealed to Professor Kamran Imanov, Chairman of Board of Intellectual Property Agency, the author of numerous scientific studies in this field.
Question: Mr. Imanov, as we know, the Intellectual Property Agency regularly fights against the theft, misappropriation and misrepresentation of works, folklore and other intangible cultural heritage belonging to the Azerbaijani people by Armenians for many years. Misappropriation of the etymology of the word "Arsak" is also a manifestation of such "activity" of the Armenians. Your opinion in this regard would be interesting for the public.
K. Imanov: I have my own thoughts on the issue under discussion. At the root of this is the long-standing opposition to Hay-Armenian plagiarism, Armenian fabrications and fraud, and the need to bring to the attention of the world community their research on exposing the Hay-Armenian tradition in the misappropriation of Azerbaijani cultural traditions. I want to say that our position against the encroachment on the tangible and intangible cultural heritage of our people, whether monuments and historical buildings, works and folklore expressions, musical instruments and carpets, as well as toponyms and historical place names, in short, on all types of intellectual property, must be based on legal, historical, etymological foundations, ancient texts and classical sources.
Question: Mr. Imanov, in 2018 in occasion of World Book and Copyright Day an international Conference “Ancient texts and classical sources expose Armenian forgery and fabrications” dedicated to 95th anniversary of National Leader Heydar Aliyev and 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic was held. In that event you made a wide presentation on the topic of "Ancient texts and classical sources expose Armenian forgery and fabrications or about the real inhabitants of the territory of" Armenia "", and later this presentation was published as a book. Would you please give a scientific-historical explanation of the toponym "Arsak" in ancient Albania, based on ancient sources?
K. Imanov: It is known that Arsakh / Arsak was a province of Caucasian Albania, however, we quite rightly use the word "Arsakh" in quotes when talking about a so-called organization - this establishment is not recognized by any state or international organization. Interestingly, in Hay-Armenian thought, the word "Arsakh" is used instead of the word "Karabakh" of Azerbaijani origin, and they even don’t think that this word is also of Turkic origin and is rooted in the name of "saka" - a combination of Turanian tribes. "Arsak" is fully "Er" + "Sak / Saq" (Saka man, warrior Saka) connected with the names of the first and subsequent rulers of the Parthian state, the Arsak dynasty, which established a powerful state. It is no coincidence that the name Arsak was a synonym for the word "emperor" in Rome, as well as a symbol of tsarist rule in the ancient East. The word "Sak / Saq" is used in M. Gashgarli's "Ancient Turkic Dictionary" and, according to G. Canson's "An Etymological Dictionary", in the sense of "sober", "vigilant", "brave", and thus "Arsak / Arsag" is sober, vigilant. warrior (man), meaning "a warrior (man) capable of defending something". The Turks called the vigilant brave "sak er" and Arsak is its inversion form. Thus, the name "Arsak" means "vigilant warriors" or "saka warrior". This type of etymology is consistent with the opinion of the famous Iranian scholar Richard Fray (Richard Fray "Nasledie Irana", M., Nauka, 1972). Fray believed that "arsän", "ar / er", means man, hero. The second part of the word "arsän" "sän" is also used in M. Gashgarli's dictionary as "sak / saq". The Hay-Armenians or Persians word Si-Sa-kan is also associated with Turanian Saks. Because in ancient Chinese texts Su / Se (So / Si) is given as the name of the Central Asian main tribe of Sakas. Thus, Si-unik = Si + unik (ie "unik" means "akan") = Si principality, as well as Si + Sakan = Si Sakas.
I should also note that our famous folklorist Mirali Seyidov used to explain the word "sak / saq" in the sense of "arrow". M. Khorensky, considered to be the father of Hay-Armenian history, wrote that "Sisak is a skilled archer and calls his country Syunik by his name, but the Persians call him Si-sakan more precisely". Here, "sak" means arrow, the tip of the arrow, I remembered that "Siyuni / Siuni" also has the same meaning in ancient Armenian, but the Persian word "Sisakan" is "Si" ("si") - (three, in Middle Persian), together It means "three arrows". These, as we know, were the names of the Turkic-Oghuz tribes – Üç ox (three arrows), Doqquz ox (nine arrows), Boz ox (gray arrow). The Shamshadil in Azerbaijani is an adaptation of Georgian word Shamshvilde - Shamisholda to the Turkish language and has been used since the Middle Ages to mean "three arrows". In ancient Mesopotamian cuneiform writings, "sak / saq" was understood as "leader" retaining the same meaning. In Russian, "saqaydak" means "arrow bag" ("kolchan") which received from Turkic. Thus, if we take "sak / saq" in the sense of an arrow, "Arsak / Er-saq" can be opened as "archer".