Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasının kitab fondu zənginləşir
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanası (RETK) müxtəlif qurumlar və ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrini ildən-ilə genişləndirir. Bu əlaqələr nəticəsində kitabxanaya daxil olan nəşrlər RETK-nın fondunun zənginləşməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Bu günlərdə Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının üzvləri tərəfindən nəşr olunmuş bir sıra elmi-texniki monoqrafiya, dərslik və dərs vəsaitləri təmənnasız olaraq kitabxanaya təqdim edilmişdir. Bu da iki qurum arasında faydalı əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi kimi dəyərləndirilə bilər.
Kitabxanaya təqdim olunan nəşrlər Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının prezidenti, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, Azərbaycan Respublikasının Kosmik Məsələlər üzrə Şurasının sədri, Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan elminin və təhsilinin inkişafına böyük töhfələr vermiş akademik Arif Paşayev, Milli Aviasiya Akademiyasının nəqliyyat mexanikası kafedrasının müdiri, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının vitse-prezidenti professor Əhəd Canəhmədov və digər müəlliflərin birgə qələmə aldıqları Azərbaycan, türk, rus və ingilis dillərində 6 adda kitabdan və ümumilikdə 34 adda 59 nüsxə ədəbiyyatdan ibarətdir.
RETK-ya təqdim olunan həmin nəşrlər kitabxananın fondunu zənginləşdirməklə yanaşı, aviasiya, elm və texnika sahəsində çalışan mütəxəssis və tədqiqatçılar, müvafiq sahə üzrə təhsil alan tələbələr və ümumilikdə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Книжный фонд Республиканской научно-технической библиотеки при Агентстве по интеллектуальной собственности пополняется
Республиканская научно-техническая библиотека (РНТБ) при Агентстве по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики ежегодно расширяет сотрудничество с различными организациями и высшими учебными заведениями. В результате этого взаимодействия библиотека регулярно получает новые издания, которые играют важную роль в пополнении её фонда.
Недавно библиотеке на безвозмездной основе был передан ряд научно-технических монографий, учебников и учебных пособий, изданных членами Азербайджанской инженерной академии. Этот факт является очередным свидетельством дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества между двумя организациями.
В библиотеку поступили 59 экземпляров 34 наименований, 6 книг на азербайджанском, турецком, русском и английском языках, авторами которых являются президент Азербайджанской инженерной академии, ректор Национальной авиационной академии, председатель Совета по космическим вопросам Азербайджанской Республики, заслуженный деятель науки, академик Ариф Пашаев, внесший значительный вклад в развитие азербайджанской науки и образования, заведующий кафедрой транспортной механики Национальной авиационной академии, вице-президент Азербайджанской инженерной академии, профессор Ахад Джанахмедов, а также другие авторы.
Поступившие в РНТБ издания не только обогатят библиотечный фонд, но и предназначены специалистам и исследователям, работающим в области авиации, науки и техники, студентам профильных специальностей, в целом широкому кругу читателей.