“Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyi yenidən Əqli Mülkiyyət Agentliyində akkreditasiyadan keçib
Azərbaycan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatından keçmiş “Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası” İctimai Birliyi qanunvericiliyə uyğun olaraq Əqli Mülkiyyət Agentliyində yenidən qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçmək üçün müraciət etmişdir.
Müraciət ilə əlaqədar Gildiya tərəfindən təqdim olunan sənədlər və məlumatlar Agentlikdə müəllif-hüquq qanunvericiliyinə uyğun şəkildə təhlil edilib. Agentliyin Akkreditasiya Komissiyasının qərarı ilə “Azərbaycan Professional Kinorejissorlar Gildiyası”nın təkrar akkreditasiyadan keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
Qeyd edək ki, “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 41-ci maddəsinin 3-cü hissəsinə və Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2011-ci il 22 sentyabr tarixli 149 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarını kollektiv əsasda idarə edən təşkilatların qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçirilməsi Qaydaları”na əsasən müəlliflərin və əlaqəli hüquqların sahiblərinin əmlak hüquqlarının kollektiv əsasda idarə edən ictimai biliklər Əqli Mülkiyyət Agentliyində qeydiyyatdan (akkreditasiyadan) keçməlidirlər.

Общественное объединение «Гильдия профессиональных кинорежиссеров Азербайджана» вновь аккредитовано Агентством интеллектуальной собственности.
Общественное объединение «Гильдия профессиональных кинематографистов Азербайджана», прошедшее государственную регистрацию в Министерстве юстиции Азербайджанской Республики, подало заявку на перерегистрацию (аккредитацию) в Агентство интеллектуальной собственности в соответствии с законодательством.
Документы и информация, предоставленные Гильдией в связи с заявкой, были проанализированы в Агентстве в соответствии с законодательством об авторском праве. Решением аккредитационной комиссии агентства было принято решение о повторной аккредитации «Гильдии профессиональных кинорежиссеров Азербайджана».
Следует отметить, что согласно третьей части статьи 41 Закона Азербайджанской Республики «Об авторском и смежных правах», «правилам регистрации (аккредитации) организаций, управляющих имущественными правами авторов и владельцев смежных прав на коллективной основе», утвержденным постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики номером 149 от 22 сентября, 2011 года, общественные объединения, управляющие имущественными правами авторов и обладателей смежных прав на коллективной основе должны пройти регистрацию (аккредитацию) в Агентстве интеллектуальной собственности.