Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mediasiya Şurası arasında birgə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilovu qəbul edib.
İdarə Heyətinin sədri K.İmanov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə aparılan institusional islahatlar nəticəsində əqli mülkiyyət sahəsində vahid dövlət qurumu olan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması, Agentliyin strukturu və fəaliyyəti barədə danışıb.
O, Agentlikdə sənaye mülkiyyəti obyektlərinin mühafizəsi sahəsində yaranan mübahisələrə baxan Apellyasiya Şurasının fəaliyyət göstərdiyini qeyd edərək Agentliyin məhkəmədənkənar mübahisələrin həlli sahəsində böyük təcrübəsinin olduğunu bildirib.
Qəbul üçün təşəkkür edən N.Adilov Mediasiya Şurasının fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Agentlik ilə əməkdaşlıqdan razı qaldıqlarını qeyd edərək birgə təlimlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Həmçinin son dövrdə Mediasiya Şurasının dövlət qurumları ilə əməkdaşlıqda görülən işlərdən danışıb, rəqəmsal xidmətlərin təşkil olunacağını, mediasiya portalının yaradılacağını qeyd edib.
K.İmanov Mediasiya Şurasının üzvləri üçün təlimlərin keçirilməsi üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdıraraq Agentlik tərəfindən mediatorlar üçün əqli mülkiyyət sahəsində müxtəlif treninqlərin təşkil olunmasının zəruriliyini bildirib.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Mediasiya Şurası arasında birgə əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov və Mediasiya Şurasının İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov imzalayıblar.

Подписан Меморандум о совместном сотрудничестве между Агентством Интеллектуальной Собственности и Советом медиации
Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов принял Председателя Правления Совета медиации Надира Адилова.
Председатель Правления К.Иманов рассказал о создании в результате институциональных реформ, проводимых в нашей стране под руководством Президента Ильхама Алиева, Агентства Интеллектуальной Собственности как единого государственного учреждения в сфере интеллектуальной собственности, а также о структуре и деятельности Агентства.
Он отметил, что в Агентстве действует Апелляционный совет, который занимается рассмотрением споров, возникающих в сфере охраны объектов промышленной собственности, и подчеркнул, что Агентство имеет большой опыт в сфере внесудебного разрешения споров.
Поблагодарив за прием, Н.Адилов рассказал о деятельности Совета медиации. Он отметил, что они довольны сотрудничеством с Агентством и подчеркнул важность проведения совместных тренингов. Он также рассказал о работе, Совета медиации проделанной в сотрудничестве с государственными учреждениями за последний период, и отметил, что будут организованы цифровые сервисы и создан портал медиации.
К.Иманов отметил, что имеются широкие возможности для проведения тренингов для членов Совета медиации, и сообщил, что Агентству необходимо организовать различные тренинги для медиаторов в сфере интеллектуальной собственности.
В завершение мероприятия был подписан Меморандум о совместном сотрудничестве между Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и Советом медиации.
Документ подписали Член правления Агентства Интеллектуальной Собственности Санан Тапдыгов и Председатель Правления Совета медиации Надир Адилов.