Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri Türkiyədə keçirilən coğrafi göstəricələr mövzusunda regional simpoziumda iştirak ediblər
2022-ci ilin 24-25 noyabr tarixlərində Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) və Gürcüstanın Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzinin (Sakpatenti) təşkilatçılığı, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) dəstəyi ilə coğrafi göstəricələr mövzusunda regional simpozium və coğrafi göstəricilərin sərgisi keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi coğrafi göstəricələrin qorunması, kollektiv idarə olunması və kommersiyalaşdırılması sahəsində təcrübə mübadiləsi idi.
Simpoziumun açılış mərasimində Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun videomüraciəti nümayiş etdirilib. K.İmanov Azərbaycanın coğrafi göstəriciləri və brendlərinin təqdim olunmasından məmnun olduğunu qeyd edərək tədbirin bütün təşkilatçılarına, ilk növbədə, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına və Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumuna onları nümayiş etdirmək imkanına görə təşəkkürünü bildirib.
K.İmanovun müraciətində vurğulanıb ki, xalqların mədəni müxtəlifliyinin tanınması və qorunub saxlanılması, onların mədəni ifadə formalarının “mədəni kapital” mənbəyi kimi təbliği hər zaman yaradıcılığın stimullaşdırılmasına və əqli mülkiyyət xəzinəsinin innovasiyalarla zənginləşməsinə xidmət etmişdir. Mənşə adları vasitəsilə həyata keçirilən bu nəcib missiya ziyarətçilərə Azərbaycan xalqının qədim tarixi keçmişi, onun zəngin mədəniyyəti ilə tanış olmağa imkan verir. Təqdim olunan bir çox coğrafi göstəricilərlə müəyyən edilən məhsullar ənənəvi üsul və biliklər əsasında yaradılır, istehsal olunur və nəsildən-nəslə mənşə yerlərinin varislərinə keçir. Bununla da, bir sıra belə məhsullar müvafiq regionun adət-ənənələrinə əsaslanan yaradıcı irsin səciyyəvi xüsusiyyətlərini daşıyır və ənənəvi mədəni ifadələr (ƏMİ) və ənənəvi biliklər (ƏB) adlandırılan qeyri-maddi mədəni irs kateqoriyasına aid edilir. ƏMİ və ƏB Azərbaycanda sui generisrejimindəqorunur, lakin coğrafi göstəricilər məhsulun standartları hesabına onun dolayı qorunma aləti kimi çıxış edir.
Sərgidə təqdim olunan coğrafi göstəricilərin (brendlərin) nümunələrinin diqqətəlayiq bir xüsusiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdıran K.İmanov onların tarixi-mədəni keçmişimizdən qaynaqlandığını, Azərbaycan adət-ənənələrini, müasir mərhələdə Azərbaycan xalqının əqli mülkiyyətinin varisliyini və davamlılığını təqdim etdiyini bildirib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan milli mətbəxinin inciləri – dolma və Şəki paxlavası, mineral sularımız və şərablar, milli əl işi sənət nümunələri – xalça və kəlağayı, milli musiqi alətləri – tar, kamança və dəf, həmçinin misgərlik sənəti etnosumuzun mənəvi dünyası və mentaliteti, intellekti və dünyagörüşü ilə sıx bağlıdır, onlar mədəniyyətimizin ruhunun daşıyıcılarıdır.
K.İmanov bu nümunələrin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini vurğulayaraq sərgilənən Azərbaycan mədəniyyətinin seçmə elementlərinin zəngin və qədim mədəniyyətimiz haqqında geniş məlumat verəcəyinə əmin olduğunu bildirib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Simpoziumun açılışında Türkpatentin sədri Cemil Başpinar, Sakpatentinin rəhbərinin müavini Nino Çikovani, ÜƏMT-nin Keçid iqtisadiyyatı və inkişaf etmiş ölkələr departamentinin direktoru Habip Asan da çıxış ediblər.
Ondan artıq ölkənin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycanı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
S.Tapdıqov seminarda ölkəmizin əqli mülkiyyət sistemi və Azərbaycana məxsus coğrafi göstəricilər haqqında təqdimat edib. O, Azərbaycanda coğrafi göstəricilərin ekspertizasının Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
S.Tapdıqov on bir iqlim qurşağından doqquzunun Azərbaycanda olmasının ölkəmizdə coğrafi göstərici ola biləcək yüzlərlə çeşidin mövcudluğunu şərtləndirdiyini qeyd edərək Azərbaycanın bölgələrinə məxsus qida məhsulları, kənd təsərrüfatı məhsulları, özündə ən qədim adət-ənənələri əks etdirən müxtəlif sənətkarlıq nümunələrinin ölkəmizdən çox-çox kənarlarda geniş tanındığını bildirib.
Vurğulandı ki, bütöv tariximizi əks etdirən Şirvan, Bakı, Quba, Qarabağ, Şəki, Naxçıvan və başqa bölgələrimizə məxsus xalçalar, kəlağayılar, mineral sular, qida məhsulları, şərablar və digər məhsullar xalqımızın əsrlər boyu qazandığı maddi-mənəvi dəyərləri olaraq ənənəvi həyat tərzinə çevirmişdir. Ölkəmizə turistlərin cəlb edilməsində bu dəyərlərin rolu danılmazdır.
S.Tapdıqov 30 ilə yaxın Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin işğal altında olduğunu, həmin dövr ərzində bu ərazilərin talan edildiyini, təbiətə əhəmiyyətli dərəcədə ziyan vurulduğunu xüsusi qeyd edərək 44 günlük müharibədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı ilə zəfər çalmış dövlətimiz həmin əraziləri geri qaytarmağa nail olduğunu və bununla tarixi ədalətin bərpa edildiyini bildirib. O, azad olunmuş ərazilərdə uzun illər ərzində həm ölkə daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda şöhrət qazanmış coğrafi göstəricilərin qorunmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, artıq bu istəqamətdə işlərə başlanıldığını və ilk olaraq bu il məşhur “Ağdam” şərabının qeydiyyata alındığını diqqətə çatdırıb.
Təqdimatın sonunda Azərbaycanın bu sahədə çox böyük potensialının olduğu və bu istiqamətdə görülən tədbirlər nəticəsində əldə olunacaq nailiyyətlərin ölkəmizlə bərabər ümumilikdə regionun iqtisadiyatının güclənməsinə öz töhfəsini verəcəyi bildirilib.
Simpozium çərçivəsində region ölkələrinin coğrafi göstəricələrinin sərgisi də təşkil olunub. Sərgidə Azərbaycan Respublikası üçün ayrılmış pavilyonda ölkəmizə məxsus coğrafi göstəricilər (Sirab, Badamlı, Meysəri, Ağdam şərabı, Şəki halvası) təqdim edilib, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycana məxsus xalça nümunələri (Bağmanlı xalçası, Çələbi xalçası, Qarabağ xalçası, Bağmanlı (Talış) xalçası, Butalı Qarabağ xalçası və Qarabağ modern xalçası), kəlağayı (Basqal kəlağayısı) qeyri-maddi irs nümunələri barədə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan coğrafi göstəriciləri ilə təchiz edilmiş malların Antalya sərgisində nümayiş etdirilməsinə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) tərəfindən geniş texniki və maliyyə dəstəyi göstərilmişdir.

Representatives of the Intellectual Property Agency participated in the Regional Symposium on geographical indications held in Türkiye
On November 24-25, 2022, a regional symposium on geographic indications and an exhibition of geographic indications jointly organized by the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, the Turkish Patent and Trademark Office (Türkpatent) and the National Intellectual Property Center of Georgia (Sakpatenti), with the support of the World Intellectual Property Organization (WIPO) was held in Antalya, Republic of Türkiye.
The main goal of the event was the exchange of experience in the field of protection, collective management and commercialization of geographical indications
At the opening ceremony of the Symposium video-address of video-address of Mr. Kamran Imanov – Chairman of the Board of Intellectual Property Agency was demonstrated. Noting that he was pleased with the presentation of Azerbaijan's geographical indicators and brands, Mr. K. Imanov expressed his gratitude to all the organizers of the event, first of all, the World Intellectual Property Organization and the Turkish Patent and Trademark Office for the opportunity to exhibit them.
In Mr. K. Imanov's address, it was emphasized that the recognition and preservation of the cultural diversity of peoples, the promotion of their forms of cultural expression as a source of "cultural capital" has always served to stimulate creativity and enrich the treasure of intellectual property with innovations. This noble mission carried out through the names of origin gives visitors the opportunity to get acquainted with the ancient history of the Azerbaijani people and its rich culture. The products identified by the many geographical indications presented are created, produced and passed down from generation to generation to the heirs of the places of origin based on traditional methods and knowledge. However, a number of such products bear the characteristic features of creative heritage based on the traditions of the respective region and belong to the category of intangible cultural heritage called traditional cultural expressions (TCE) and traditional knowledge (TK). TCU and TK are protected in the sui generis regime in Azerbaijan, but geographical indications act as an indirect protection tool due to product standards.
Pointing out that the examples of geographic indicators (brands) presented at the exhibition have a remarkable feature, Mr. K. Imanov said that they originate from our historical and cultural past, present the traditions of Azerbaijan, the inheritance and continuity of the intellectual property of the Azerbaijani people at the modern stage.
It was noted that the pearls of Azerbaijani national cuisine - dolma and Shaki baklava, our mineral waters and wines, national handmade art samples - carpets and kalaghayi, national musical instruments - tar, kamancha and daf, as well as the art of coppersmithing represent the spiritual world, intellect and mentality of our ethnos. They are the bearers of the spirit of our culture.
Mr. K.Imanov emphasized that these examples are included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage and said that he is sure that the selected elements of the Azerbaijani culture on exhibition will provide extensive information about our rich and ancient culture and wished success to the activity of the event.
The Head of Türkpatent Mr. Cemil Bashpinar, the Deputy Head of Sakpatenti Nino Chikovani, the Director of Division for Transition and Developed Countries of WIPO Mr. Habip Asan also spoke at the opening of the Symposium.
At the event attended by representatives of more than ten countries, Azerbaijan was represented by a delegation led by Mr. Sanan Tapdigov, Member of the Board of the Intellectual Property Agency.
At the seminar, Mr. S.Tapdigov made a presentation about the intellectual property system of our country and geographic indications specific to Azerbaijan. He pointed out that the expertise of geographical indications in Azerbaijan is implemented by the Center for Patent and Trademark Examination under the Agency.
Mr. S.Tapdigov noted that the presence of nine out of eleven climatic zones in Azerbaijan conditions the existence of hundreds of varieties that can be geographical indications in our country, and said that the food products, agricultural products, and various crafts that reflect the oldest traditions of the regions of Azerbaijan are widely known far beyond our country.
It was emphasized that carpets, rugs, mineral waters, food products, wines and other products belonging to Shirvan, Baku, Guba, Garabagh, Shaki, Nakhchivan and other regions, which reflect our entire history, have been transformed into a traditional lifestyle as material and moral values gained by our people over the centuries. The role of these values in attracting tourists to our country is undeniable.
Mr. S.Tapdigov specially noted that 20 percent of the territory of Azerbaijan was under occupation for nearly 30 years, during that period these territories were looted and nature was significantly damaged. In the 44-day war, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, our state succeeded in returning those territories, and thus historical justice was restored. He pointed out that the protection of geographical indications, which have gained fame both inside and outside the country for many years in the liberated areas, is of particular importance, that work has already been started in this direction and that the famous "Aghdam" wine was registered for the first time this year.
At the end of the presentation, it was stated that Azerbaijan has a great potential in this field and the achievements that will be achieved as a result of the measures taken in this direction will contribute to strengthening the economy of the region in general.
Within the framework of the symposium, an exhibition of geographical indications of the countries of the region was also organized. Geographical indications specific to Azerbaijan (Sirab, Badamli, Meysari, wine of Aghdam, halva of Shaki) was presented at the exhibition in the pavilion reserved for the Republic of Azerbaijan. Detailed information was given about carpet samples (Baghmanli carpet, Chalabi carpet, Garabagh carpet, Baghmanli (Talish) carpet, Butali Garabagh carpet and Garabagh modern carpet), kalaghayi (Basgal kalagayi) belonging to Azerbaijan included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage.
The Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) provided broad technical and financial support for the exhibition of goods with Azerbaijani geographical indications at the Antalya exhibition.