Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri Türkiyədə keçirilən coğrafi göstəricələr mövzusunda regional simpoziumda iştirak ediblər
2022-ci ilin 24-25 noyabr tarixlərində Türkiyə Respublikasının Antalya şəhərində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) və Gürcüstanın Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzinin (Sakpatenti) təşkilatçılığı, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) dəstəyi ilə coğrafi göstəricələr mövzusunda regional simpozium və coğrafi göstəricilərin sərgisi keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi coğrafi göstəricələrin qorunması, kollektiv idarə olunması və kommersiyalaşdırılması sahəsində təcrübə mübadiləsi idi.
Simpoziumun açılış mərasimində Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun videomüraciəti nümayiş etdirilib. K.İmanov Azərbaycanın coğrafi göstəriciləri və brendlərinin təqdim olunmasından məmnun olduğunu qeyd edərək tədbirin bütün təşkilatçılarına, ilk növbədə, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatına və Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumuna onları nümayiş etdirmək imkanına görə təşəkkürünü bildirib.
K.İmanovun müraciətində vurğulanıb ki, xalqların mədəni müxtəlifliyinin tanınması və qorunub saxlanılması, onların mədəni ifadə formalarının “mədəni kapital” mənbəyi kimi təbliği hər zaman yaradıcılığın stimullaşdırılmasına və əqli mülkiyyət xəzinəsinin innovasiyalarla zənginləşməsinə xidmət etmişdir. Mənşə adları vasitəsilə həyata keçirilən bu nəcib missiya ziyarətçilərə Azərbaycan xalqının qədim tarixi keçmişi, onun zəngin mədəniyyəti ilə tanış olmağa imkan verir. Təqdim olunan bir çox coğrafi göstəricilərlə müəyyən edilən məhsullar ənənəvi üsul və biliklər əsasında yaradılır, istehsal olunur və nəsildən-nəslə mənşə yerlərinin varislərinə keçir. Bununla da, bir sıra belə məhsullar müvafiq regionun adət-ənənələrinə əsaslanan yaradıcı irsin səciyyəvi xüsusiyyətlərini daşıyır və ənənəvi mədəni ifadələr (ƏMİ) və ənənəvi biliklər (ƏB) adlandırılan qeyri-maddi mədəni irs kateqoriyasına aid edilir. ƏMİ və ƏB Azərbaycanda sui generisrejimindəqorunur, lakin coğrafi göstəricilər məhsulun standartları hesabına onun dolayı qorunma aləti kimi çıxış edir.
Sərgidə təqdim olunan coğrafi göstəricilərin (brendlərin) nümunələrinin diqqətəlayiq bir xüsusiyyətə malik olduğunu diqqətə çatdıran K.İmanov onların tarixi-mədəni keçmişimizdən qaynaqlandığını, Azərbaycan adət-ənənələrini, müasir mərhələdə Azərbaycan xalqının əqli mülkiyyətinin varisliyini və davamlılığını təqdim etdiyini bildirib.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan milli mətbəxinin inciləri – dolma və Şəki paxlavası, mineral sularımız və şərablar, milli əl işi sənət nümunələri – xalça və kəlağayı, milli musiqi alətləri – tar, kamança və dəf, həmçinin misgərlik sənəti etnosumuzun mənəvi dünyası və mentaliteti, intellekti və dünyagörüşü ilə sıx bağlıdır, onlar mədəniyyətimizin ruhunun daşıyıcılarıdır.
K.İmanov bu nümunələrin UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edildiyini vurğulayaraq sərgilənən Azərbaycan mədəniyyətinin seçmə elementlərinin zəngin və qədim mədəniyyətimiz haqqında geniş məlumat verəcəyinə əmin olduğunu bildirib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Simpoziumun açılışında Türkpatentin sədri Cemil Başpinar, Sakpatentinin rəhbərinin müavini Nino Çikovani, ÜƏMT-nin Keçid iqtisadiyyatı və inkişaf etmiş ölkələr departamentinin direktoru Habip Asan da çıxış ediblər.
Ondan artıq ölkənin nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Azərbaycanı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
S.Tapdıqov seminarda ölkəmizin əqli mülkiyyət sistemi və Azərbaycana məxsus coğrafi göstəricilər haqqında təqdimat edib. O, Azərbaycanda coğrafi göstəricilərin ekspertizasının Agentliyin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzi tərəfindən həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
S.Tapdıqov on bir iqlim qurşağından doqquzunun Azərbaycanda olmasının ölkəmizdə coğrafi göstərici ola biləcək yüzlərlə çeşidin mövcudluğunu şərtləndirdiyini qeyd edərək Azərbaycanın bölgələrinə məxsus qida məhsulları, kənd təsərrüfatı məhsulları, özündə ən qədim adət-ənənələri əks etdirən müxtəlif sənətkarlıq nümunələrinin ölkəmizdən çox-çox kənarlarda geniş tanındığını bildirib.
Vurğulandı ki, bütöv tariximizi əks etdirən Şirvan, Bakı, Quba, Qarabağ, Şəki, Naxçıvan və başqa bölgələrimizə məxsus xalçalar, kəlağayılar, mineral sular, qida məhsulları, şərablar və digər məhsullar xalqımızın əsrlər boyu qazandığı maddi-mənəvi dəyərləri olaraq ənənəvi həyat tərzinə çevirmişdir. Ölkəmizə turistlərin cəlb edilməsində bu dəyərlərin rolu danılmazdır.
S.Tapdıqov 30 ilə yaxın Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin işğal altında olduğunu, həmin dövr ərzində bu ərazilərin talan edildiyini, təbiətə əhəmiyyətli dərəcədə ziyan vurulduğunu xüsusi qeyd edərək 44 günlük müharibədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı ilə zəfər çalmış dövlətimiz həmin əraziləri geri qaytarmağa nail olduğunu və bununla tarixi ədalətin bərpa edildiyini bildirib. O, azad olunmuş ərazilərdə uzun illər ərzində həm ölkə daxilində, həm də onun hüdudlarından kənarda şöhrət qazanmış coğrafi göstəricilərin qorunmasının xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini, artıq bu istəqamətdə işlərə başlanıldığını və ilk olaraq bu il məşhur “Ağdam” şərabının qeydiyyata alındığını diqqətə çatdırıb.
Təqdimatın sonunda Azərbaycanın bu sahədə çox böyük potensialının olduğu və bu istiqamətdə görülən tədbirlər nəticəsində əldə olunacaq nailiyyətlərin ölkəmizlə bərabər ümumilikdə regionun iqtisadiyatının güclənməsinə öz töhfəsini verəcəyi bildirilib.
Simpozium çərçivəsində region ölkələrinin coğrafi göstəricələrinin sərgisi də təşkil olunub. Sərgidə Azərbaycan Respublikası üçün ayrılmış pavilyonda ölkəmizə məxsus coğrafi göstəricilər (Sirab, Badamlı, Meysəri, Ağdam şərabı, Şəki halvası) təqdim edilib, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycana məxsus xalça nümunələri (Bağmanlı xalçası, Çələbi xalçası, Qarabağ xalçası, Bağmanlı (Talış) xalçası, Butalı Qarabağ xalçası və Qarabağ modern xalçası), kəlağayı (Basqal kəlağayısı) qeyri-maddi irs nümunələri barədə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan coğrafi göstəriciləri ilə təchiz edilmiş malların Antalya sərgisində nümayiş etdirilməsinə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO) tərəfindən geniş texniki və maliyyə dəstəyi göstərilmişdir.

Представители Агентства интеллектуальной собственности приняли участие в региональном симпозиуме по географическим указания в Турции
24-25 ноября 2022 года в городе Анталья Турецкой Республики проведен региональный симпозиум и выставка географических указаний организованные Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, Турецким ведомством по патентам и товарным знакам (Туркпатент) и Национальным центром интеллектуальной собственности Грузии (Сакпатенти) при поддержке Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС).
Основной целью мероприятия стал обмен опытом в области охраны, коллективного управления и коммерциализации географических указаний.
На церемонии открытия симпозиума было продемонстрировано видеообращение Председателя Правления Агентства интеллектуальной собственности Камрана Иманова. Выразив довольство презентацией географических указаний и брендов Азербайджана, он поблагодарил всех организаторов мероприятия, в первую очередь, ВОИС и Туркпатент за возможность их демонстрации.
В обращении К.Иманова было подчеркнуто, что признание и сохранение культурного разнообразия народов, популяризация форм их культурного самовыражения как источника «культурного капитала» во все времена служили стимулированию креативности и пополнению инновационной сокровищницы интеллектуальной собственности. И эта благородная миссия, осуществляемая через географические указания, позволяет посетителям открыть для себя древнее историческое прошлое азербайджанского народа и его богатую культуру, образцы которой бережно передавались из поколения в поколение. Продукты, определяемые представленными географическими указаниями, создаются и производятся на основе традиционных методов и знаний, которые передаются из поколения в поколение наследникам мест происхождения. Таким образом, ряд таких продуктов имеет характерные черты творческого наследия, основанного на традициях соответствующего региона, и относится к категории нематериального культурного наследия, называемого традиционными выражениями культуры (ТВК) и традиционными знаниями (ТЗ). ТВК и ТЗ охраняются в Азербайджане sui generis, но географические указания за счет стандартов продукции также являются инструментом их косвенной охраны.
К. Иманов подчеркнул, что образцы географических указаний (брендов), представленные на этой выставке, имеют замечательную специфику: уходящие корнями в наше историческое и культурное прошлое, они представляют азербайджанские традиции, наследие и преемственность интеллектуальной собственности азербайджанского народа на современном этапе.
Он так же отметил, что жемчужины азербайджанской национальной кухни – долма и шекинская пахлава, наши минеральные воды и вина, образцы народного ремесленного искусства – ковры и келагаи, национальные музыкальные инструменты – тар, кяманча и деф, а также ремесло изготовления медной утвари – тесно связаны с духовным миром и менталитетом, интеллектом и мировоззрением нашего этноса, они являются носителями души нашей культуры.
К.Иманов подчеркнув, что эти образцы внесены в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, также отметил, что представленные на выставке избранные элементы азербайджанской культуры дадут обширную информацию о нашей богатой и древней культуре, и пожелал успехов в работе мероприятия.
На открытии симпозиума также выступили глава Туркпатента Джемиль Башпинар, заместитель руководителя Сакпатенти Нино Чиковани, директор Департамента стран с переходной экономикой и развитых стран ВОИС Хабип Асан.
На мероприятии в котором присутствовали представители более десяти стран, Азербайджан был представлен делегацией во главе с Членом правления Агентства интеллектуальной собственности Сананом Тапдыговым.
На семинаре С.Тапдыгов выступил с презентацией о системе интеллектуальной собственности нашей страны и географических указаниях, характерных для Азербайджана. Он отметил, что экспертизу географических указаний в Азербайджане осуществляет Центр экспертизы патентов и товарных знаков при Агентстве.
С.Тапдыгов отметил, что наличие в Азербайджане девяти из одиннадцати климатических зон обусловливает существование в нашей стране сотен разновидностей, которые могут быть географическими указаниями, и подчеркнул, что продукты питания, сельскохозяйственные продукты, различные образцы ремесла, отражающие древнейшие традиции регионов Азербайджана, широко известны далеко за пределами нашей страны.
Было подчеркнуто, что ковры, келагаи, минеральные воды, продукты питания, вина и другие продукты, принадлежащие Ширванскому, Бакинскому, Губинскому, Карабахскому, Шекинскому, Нахчыванскому и другим регионам, которые отражают всю нашу историю, как материальные и нравственные ценности, приобретенные нашим народом на протяжении веков превратились в традиционный образ жизни. Роль этих ценностей в привлечении туристов в нашу страну неоспорима.
С.Тапдыгов особо отметил, что 20 процентов территории Азербайджана почти 30 лет находились под оккупацией, за это время эти территории были разграблены, природе был нанесен значительный ущерб, но наше государство, одержав победу в 44-дневной войне под руководством Президента Азербайджанской Республики победоносного Главнокомандующего Ильхама Алиева, вернуло эти территории и тем самым историческая справедливость была восстановлена.
Он отметил, что особое значение имеет сохранение географических указаний в освобожденных районах, получивших известность как внутри страны, так и за ее пределами в течение многих лет, работа в данном направлении уже ведется и в этом году впервые было зарегистрировано знаменитое вино «Агдам».
В завершение презентации было также отмечено, что Азербайджан обладает большим потенциалом в этой сфере и достижения, которые будут достигнуты в результате предпринятых в этом направлении мер, будут способствовать укреплению экономики региона в целом.
В рамках симпозиума также была организована выставка географических указаний стран региона. На выставке в павильоне, отведенном для Азербайджанской Республики, были представлены характерные для нашей страны географические указания (Сираб, Бадамлы, Мейсари, вино Агдам, шекинская халва), а также образцы ковров, принадлежащих Азербайджану и включенных в Репрезентативный список ЮНЕСКО (ковер Багманлы, ковер Чалаби, ковер Карабах, ковер Багманлы (Талыш), ковер Буталы Карабах и современный ковер Карабах), подробно были приведены примеры нематериального культурного наследия калагаи (Басгальский калагаи).
Азербайджанское агентство поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) предоставило техническую и финансовую поддержку для демонстрации на выставке в Антальи товаров, оснащенных географическими указаниеми Азербайджана.