Əqli Mülkiyyət Agentliyi Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının dəstəyi ilə layihələr həyata keçirəcək
2023-cü il 6-14 iyul tarixlərində Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) 64-cü Assambleyalarının silsilə iclasları keçirilib.
Assambleyaların keçirildiyi günlərdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov ÜƏMT-nın Keçid və İnkişafda olan Dövlətlər bölməsinin müdiri Habip Asan ilə görüşüb. Görüşdə 2024-2025-ci illərdən ÜƏMT-nın dəstəyi ilə bir neçə əhəmiyyətli layihənin həyata keçirilməsi müzakirə edilib. İlk növbədə diqqət əqli mülkiyyətlə əlaqəli texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına dəstək verilməsi və Azərbaycanın coğrafi göstəricilərinin, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərə aid coğrafi göstəricilərin qeydiyyata alınması, onların iqtisadi dövriyyəyə cəlb edilməsi və geniş miqyasda tanınması layihələrinə yönələcəkdir. Agentliyin nəzdində yeni yaradılan Milli Əqli Mülkiyyət Təlim Mərkəzinin fəaliyyəti barədə məlumat verilib və bu təsisatın ÜƏMT Akademiyası ilə əməkdaşlığının qurulması və genişləndirilməsinin əhəmiyyətli olacağını, bu sahədə dəstəyin gərək olduğunu vurğulanıb.
S.Tapdıqovun Tükiyənin Patent və Əmtəə Nişanları Qurumunun (Türkpatent) rəhbəri Cemil Başpınar ilə görüşündə iki qurum arasında iş birliyininin daha da gücləndirmək istəyi bildirilib. Agentlik və Türkpatent arasında praktiki əməkdaşlığın daha fəal surətdə həyata keçirilməsi, o cümlədən birgə tədbirlərin təşkili, ekspertlərin təcrübə mübadiləsi, onların tədris kurslarına cəlb edilməsi və digər maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib.
Həmin günlərdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Qazaxıstan Respublikasının Ədliyyə Nazirliyinin “Milli Əqli Mülkiyyət İnstitutu” arasında Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb, eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Belarus Respublikasının Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzi arasında Anlaşma Memorandumu paraflanıb.
Sənədlərdə əqli mülkiyyət obyektlərinə hüquqların qorunması və belə obyektlərə hüquqların mühafizəsi sisteminin inkişafının və təkmilləşdirilməsinin strateji istiqamətləri, o cümlədən əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması üzrə qabaqcıl təcrübələr barədə məlumat mübadiləsinin aparılması, əqli mülkiyyət obyektlərinin kommersiyalaşdırılmasının hüquqi, maliyyə və təşkilati mexanizmləri sisteminin formalaşdırılması və inkişafı sahəsində təcrübə mübadiləsi, əqli mülkiyyət sahəsində kadrların ixtisasının artırılması, əqli mülkiyyətin təbliğinin təşviqi, hüquqi savadlılığın və hüquqi mədəniyyətin aşılanmasına dəstək nəzərdə tutulub.

Агентство интеллектуальной собственности будет реализовывать проекты при поддержке Всемирной организации интеллектуальной собственности
6-14 июля 2023 г. в Женеве прошла серия заседаний 64-й Ассамблеи Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС). В дни проведения ассамблей член Правления Агентства интеллектуальной собственности Санан Тапдыгов, встретился с директором Отдела стран с переходной и развитой экономикой ВОИС Хабипом Асаном. На встрече обсуждалась реализация ряда важных проектов при поддержке ВОИС в период с 2024 по 2025 годы. В первую очередь внимание будет сосредоточено на проектах коммерциализации технологий, связанных с интеллектуальной собственностью, поддержке развития малых и средних предприятий, регистрации географических указаний Азербайджана, в том числе географических указаний, связанных с территориями, освобожденными от оккупации, их вовлечении в экономический оборот и широкое признание.
На встрече С.Тапдыгова с руководителем Турецкого ведомства по патентам и товарным знакам (Türkpatent) Джемилем Башпынаром было выражено стремление к дальнейшему укреплению сотрудничества между двумя учреждениями. Обсуждено более активное осуществление практического сотрудничества между Агентством и Türkpatent-ом, включая организацию совместных мероприятий, обмен опытом специалистов, их привлечение к обучающим курсам и другие интересующие вопросы.
В те же дни был подписан Меморандум о сотрудничестве между Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и «Национальным институтом интеллектуальной собственности» Министерства юстиции Республики Казахстан, в то же время был парафирован Меморандум о взаимопонимании между Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и Национальным центром интеллектуальной собственности Республики Беларусь.
В данных документах предусмотрена охрана прав на объекты интеллектуальной собственности и стратегические направления развития и совершенствования системы защиты прав на такие объекты, в том числе обмен информацией о передовом опыте охраны прав интеллектуальной собственности, обмен опытом в области формирования и разработка системы правовых, финансовых и организационных механизмов коммерциализации объектов интеллектуальной собственности, повышение квалификации кадров в сфере интеллектуальной собственности, содействие популяризации интеллектуальной собственности, поддержка привития правовой грамотности и правовой культуры.