Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: data modeli, ölçülməsi və əqli mülkiyyət” mövzusunda regional seminar başa çatıb
Xəbər verdiyimiz kimi, 2024-cü il 2-3 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: data modeli, ölçülməsi və əqli mülkiyyət” mövzusunda regional seminar keçirilib. İki gün davam edən tədbirdə ÜƏMT-nın mütəxəssisləri tərəfindən kreativ iqtisadiyyatın aktual məsələlərinə dair maraqlı təqdimatlar edilib.
ÜƏMT–nın department direktorunun müavini Dimiter Qançevin “Kreativ iqtisadiyyatın mövcud ölçməmodellərinə ümumi baxış” mövzusunda məruzə edib. O, yaradıcı sektorun müxtəlif məsələlərinə toxunaraq kreativ sənaye tədqiqatlarının təkamülü, ÜƏMT metodologiyası, kreativ dəyər zənciri haqqında ətraflı məlumat verib. Vurğulanıb ki,yaradıcı sənayelər iqtisadiyyatın mühüm sektorlarından biridir və ümumi daxili məhsula (ÜDM) və məşğulluğa əhəmiyyətli töhfələr verir. D.Qançev statistik göstəriciləri təqdim edib və bu statistik göstəricilərin yaradıcı sənayelər və kreativ iqtisadiyyat üçün nə qədər strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Rimantas Vaicenavicius “Müəllif-hüquq sənayesi ÜƏMT çərçivəsində” mövzusunda təqdimatında məşğulluq və beynəlxalq ticarətə diqqət yetirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb və sahə üzrə əsas indikatorları təhlil edib.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Felipe Buitragonun “Kreativ iqtisadiyyatın data modelinin yaradılması” mövzusunda etdiyi təqdimatda kreativ iqtisadiyyat üçün data modelinin qurulmasının iqtisadiyyatda mühüm rolundan geniş bəhs edib. O, kreativ iqtisadiyyatın müxtəlif sektorları arasında məlumat axınını təmin etməklə, ekosistem yaratmaqla iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafını təmin etməyin mümkün olduğunu vurğulayıb. Təqdimatda sahibkarlığın bir ölkənin iqtisadi inkişafının əsas hərəkətverici qüvvələrindən biri olduğunu və bunun üçün şərait yaradılmasının əhəmiyyətli olduğunu qeyd edilib, həmçinin kreativ iqtisadiyyatda informasiya piramidasının yaradıcı fəaliyyətlərin effektiv idarə olunması, innovasiyaların təşviqi və bazar tendensiyalarına uyğun qərarlar qəbul etmək üçün vacib olduğu söyləyib və informasiya piramidasının elementləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Kübra Karataş “Modelin çərçivəsi, strukturu və indikatorları” mövzusunda məruzə edib. O, kreativ iqtisadiyyatın strukturu və komponentləri haqqında ətraflı məlumat verib, Kreativ İqtisadiyyat Data Modelinin (CEDM) kreativ iqtisadiyyatda fəaliyyət göstərən müxtəlif sahələr arasında məlumatların toplanması, təsnifatı, analizi və istifadəsini təmin edən bir məlumat strukturu olduğunu vurğulayıb. Bu model kreativ iqtisadiyyatın dəyər zəncirinin hər bir mərhələsində qərarların daha dəqiq qəbul edilməsinə kömək etdiyini bildirib.
Tədbirə onlayn rejimdə qoşulan professor Vanus James indeks metodologiyası və məlumat mənbələri, onlara olan tələblər barədə danışıb.
Felipe Buitragonun “Məlumat mənbələrinin müəyyən edilməsi üzrə problemlər” mövzusunda təqdimatında məlumat mənbələrinin müəyyən edilməsi üzrə problemləri haqqında məlumat verilib. O,məlumatların parçalanması, məlumat keyfiyyətinin dəyişkənliyi, məlumatlarda məhdud əlçatanlıq kimi məsələlərin informasiya mənbələrinin müəyyən edilməsinin əsas problemləri olduğunu vurğulayıb.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Valeria Brusnikina “Kreativ aktivlərlə rəqəmsal tranzaksiyalardan əldə edilən məlumatların istifadəsi” mövzusunda çıxış edib. Çıxışda kreativ sənayelərin ekosistemi, müəlliflik hüququ obyektlərinin yaradılması, qorunması, monetizasiyası, müxtəlif rəqəmsal platformalarda istifadəsi və monitorinqi, qeyri-qanuni istifadənin qarşısının alınması məsələlərinə toxunulub.
Tədbirdə Filippinin misalında təcrübənin öyrənilməsi və “Subregional hazırlığın qiymətləndirilməsi: Kreativ iqtisadiyyatın milli statistik perspektivləri” mövzusu ətrafında müzakirələr təşkil olunub.
Azərbaycan ilə ÜƏMT arasında kreativ iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlığın davamı olan iki günlük beynəlxalq tədbirdə ÜƏMT-nı təmsil edən nümayəndə heyəti, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan nümayəndələr müzakirələrdə fəal iştirak ediblər.
Regional seminar iştirakçıları tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu xüsusilə qeyd ediblər və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə təşəkkürlərini çatdırıblar.

A regional seminar on "Creative Economy: Data Model, Measurement and Intellectual Property" jointly organized by the Intellectual Property Agency and the World Intellectual Property Organization was concluded.
As we reported, a regional seminar on "Creative Economy: Data Model, Measurement and Intellectual Property" was held in Baku on December 2-3, 2024, jointly organized by the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and the World Intellectual Property Organization (WIPO). During the two-day event, WIPO experts made interesting presentations on current issues of the creative economy.
Deputy Director of the Department of the WIPO, Dimiter Ganchev, gave a report on "Overview of existing measurement models of the creative economy." He touched on various issues of the creative sector and provided detailed information about the evolution of creative industry research, WIPO methodology, and the creative value chain. It was emphasized that creative industries are one of the important sectors of the economy and make significant contributions to gross domestic product (GDP) and employment. D. Ganchev presented statistical indicators and highlighted the strategic importance of these statistics for creative industries and the creative economy.
WIPO representative Rimantas Vaicenavicius’s presentation on "The Copyright Industry within the WIPO", emphasized the importance of focusing on employment and international trade and analyzed key indicators in the field.
In his presentation on "Building a data model for the creative economy", WIPO representative Felipe Buitragon spoke in detail about the important role of building a data model for the creative economy in the economy. He emphasized that it is possible to ensure sustainable development of the economy by ensuring the flow of information between different sectors of the creative economy and creating an ecosystem. The presentation highlights that entrepreneurship is one of the main driving forces of a country's economic development and emphasizes the importance of creating favorable conditions for it. It is also stated that in a creative economy, the information pyramid is important for the effective management of creative activities, the promotion of innovations, and making decisions in line with market trends, and detailed information about the elements of the information pyramid was provided.
WIPO representative Kubra Karatash gave a presentation on “Framework, structure and indicators of the model”. She gave detailed information on the structure and components of the creative economy and emphasized that the Creative Economy Data Model (CEDM) is a data structure that provides for the collection, classification, analysis and use of data between different sectors operating in the creative economy. She stated that this model helps in making more accurate decisions at each stage of the creative economy value chain.
Professor Vanus James, who joined the event online, spoke about the index methodology and data sources, as well as the requirements for them.
Felipe Buitragon's presentation on "Problems in Identifying Data Sources" was provided information on the problems in identifying data sources. He emphasized that issues such as data fragmentation, variability in data quality, and limited accessibility to data are the main problems in identifying information sources.
WIPO representative Valeria Brusnikina delivered a speech on the topic "Using data from digital transactions with creative assets." The speech touched upon the ecosystem of creative industries, the creation, protection, monetization, use and monitoring of copyright objects on various digital platforms, and the prevention of illegal use.
The event included a case study of the Philippines and discussions on the topic "Assessing Subregional Readiness: National Statistical Perspectives on the Creative Economy."
A delegation representing WIPO, as well as representatives from Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan actively participated in the discussions at the two-day international event, which was a continuation of cooperation between Azerbaijan and WIPO in the field of creative economy.
The participants of the regional seminar particularly noted the high level of organization of the event and expressed their gratitude to the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan.