Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: data modeli, ölçülməsi və əqli mülkiyyət” mövzusunda regional seminar başa çatıb
Xəbər verdiyimiz kimi, 2024-cü il 2-3 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: data modeli, ölçülməsi və əqli mülkiyyət” mövzusunda regional seminar keçirilib. İki gün davam edən tədbirdə ÜƏMT-nın mütəxəssisləri tərəfindən kreativ iqtisadiyyatın aktual məsələlərinə dair maraqlı təqdimatlar edilib.
ÜƏMT–nın department direktorunun müavini Dimiter Qançevin “Kreativ iqtisadiyyatın mövcud ölçməmodellərinə ümumi baxış” mövzusunda məruzə edib. O, yaradıcı sektorun müxtəlif məsələlərinə toxunaraq kreativ sənaye tədqiqatlarının təkamülü, ÜƏMT metodologiyası, kreativ dəyər zənciri haqqında ətraflı məlumat verib. Vurğulanıb ki,yaradıcı sənayelər iqtisadiyyatın mühüm sektorlarından biridir və ümumi daxili məhsula (ÜDM) və məşğulluğa əhəmiyyətli töhfələr verir. D.Qançev statistik göstəriciləri təqdim edib və bu statistik göstəricilərin yaradıcı sənayelər və kreativ iqtisadiyyat üçün nə qədər strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Rimantas Vaicenavicius “Müəllif-hüquq sənayesi ÜƏMT çərçivəsində” mövzusunda təqdimatında məşğulluq və beynəlxalq ticarətə diqqət yetirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb və sahə üzrə əsas indikatorları təhlil edib.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Felipe Buitragonun “Kreativ iqtisadiyyatın data modelinin yaradılması” mövzusunda etdiyi təqdimatda kreativ iqtisadiyyat üçün data modelinin qurulmasının iqtisadiyyatda mühüm rolundan geniş bəhs edib. O, kreativ iqtisadiyyatın müxtəlif sektorları arasında məlumat axınını təmin etməklə, ekosistem yaratmaqla iqtisadiyyatın dayanıqlı inkişafını təmin etməyin mümkün olduğunu vurğulayıb. Təqdimatda sahibkarlığın bir ölkənin iqtisadi inkişafının əsas hərəkətverici qüvvələrindən biri olduğunu və bunun üçün şərait yaradılmasının əhəmiyyətli olduğunu qeyd edilib, həmçinin kreativ iqtisadiyyatda informasiya piramidasının yaradıcı fəaliyyətlərin effektiv idarə olunması, innovasiyaların təşviqi və bazar tendensiyalarına uyğun qərarlar qəbul etmək üçün vacib olduğu söyləyib və informasiya piramidasının elementləri haqqında ətraflı məlumat verilib.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Kübra Karataş “Modelin çərçivəsi, strukturu və indikatorları” mövzusunda məruzə edib. O, kreativ iqtisadiyyatın strukturu və komponentləri haqqında ətraflı məlumat verib, Kreativ İqtisadiyyat Data Modelinin (CEDM) kreativ iqtisadiyyatda fəaliyyət göstərən müxtəlif sahələr arasında məlumatların toplanması, təsnifatı, analizi və istifadəsini təmin edən bir məlumat strukturu olduğunu vurğulayıb. Bu model kreativ iqtisadiyyatın dəyər zəncirinin hər bir mərhələsində qərarların daha dəqiq qəbul edilməsinə kömək etdiyini bildirib.
Tədbirə onlayn rejimdə qoşulan professor Vanus James indeks metodologiyası və məlumat mənbələri, onlara olan tələblər barədə danışıb.
Felipe Buitragonun “Məlumat mənbələrinin müəyyən edilməsi üzrə problemlər” mövzusunda təqdimatında məlumat mənbələrinin müəyyən edilməsi üzrə problemləri haqqında məlumat verilib. O,məlumatların parçalanması, məlumat keyfiyyətinin dəyişkənliyi, məlumatlarda məhdud əlçatanlıq kimi məsələlərin informasiya mənbələrinin müəyyən edilməsinin əsas problemləri olduğunu vurğulayıb.
ÜƏMT-nın nümayəndəsi Valeria Brusnikina “Kreativ aktivlərlə rəqəmsal tranzaksiyalardan əldə edilən məlumatların istifadəsi” mövzusunda çıxış edib. Çıxışda kreativ sənayelərin ekosistemi, müəlliflik hüququ obyektlərinin yaradılması, qorunması, monetizasiyası, müxtəlif rəqəmsal platformalarda istifadəsi və monitorinqi, qeyri-qanuni istifadənin qarşısının alınması məsələlərinə toxunulub.
Tədbirdə Filippinin misalında təcrübənin öyrənilməsi və “Subregional hazırlığın qiymətləndirilməsi: Kreativ iqtisadiyyatın milli statistik perspektivləri” mövzusu ətrafında müzakirələr təşkil olunub.
Azərbaycan ilə ÜƏMT arasında kreativ iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlığın davamı olan iki günlük beynəlxalq tədbirdə ÜƏMT-nı təmsil edən nümayəndə heyəti, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan nümayəndələr müzakirələrdə fəal iştirak ediblər.
Regional seminar iştirakçıları tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu xüsusilə qeyd ediblər və Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinə təşəkkürlərini çatdırıblar.

Завершился региональный семинар на тему «Креативная экономика: модель данных, измерение и интеллектуальная собственность», организованный совместно Агентством интеллектуальной собственности и Всемирной организацией интеллектуальной собственности.
Как сообщалось ранее, 2-3 декабря 2024 года в Баку состоялся региональный семинар на тему "Креативная экономика: модель данных, измерение и интеллектуальная собственность", организованный совместно Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и Всемирной организацией интеллектуальной собственности (ВОИС). В ходе двухдневного мероприятия эксперты ВОИС представилиинтересные доклады по актуальным вопросам креативной экономики.
Заместитель директора департамента ВОИС Димитер Ганчев, выступил с докладом на тему «Обзор существующих моделей измерения креативной экономики». Он затронув различные вопросы креативного сектора, представил подробную информацию об эволюции исследований креативной индустрии, методологии ВОИС, цепочке создания творческой ценности. Было подчеркнуто, что креативные индустрии играют важную роль в экономике,внося значительный вклад в (ВВП) и занятость. Д.Ганчев представил статистические данные, подчеркнув их стратегическую значимость для креативных индустрий и креативной экономики.
Представитель ВОИС Римантас Вайценавичюс в своем выступлении на тему «Индустрия авторского права в ВОИС» акцентировал внимание на вопросах занятости, международной торговли и проанализировал основные показатели в области.
В презентации на тему «Создание модели данных креативной экономики» представитель ВОИС Фелипе Буитраго подробно рассказал о ключевой роли построения модели данных креативной экономики в экономике. Он подчеркнул, возможность обеспечения устойчивого развития экономики путем создания экосистемы и организации потока информации между различными секторами креативной экономики. Было отмечено, о важности создания условий для предпринимательства, являющегося одной из основных, движущих сил экономического развития страны, а также о значимости и элементах информационной пирамиды для эффективного управления творческой деятельностью, продвижения инноваций и принятия решений в соответствии с рыночными тенденциями.
Представительница ВОИС Кубра Караташ в докладе на тему «Рамка, структура и показатели модели» подробно рассказала о структуре и компонентах креативной экономики подчеркнув, что модель данных креативной экономики (CEDM) представляет собой структуру данных, обеспечивающую сбор, классификацию, анализ и использование данных среди различных областей, действующих в креативной экономике. Эта модель способствует более точному принятию решений на каждом этапе цепочки создания стоимости в креативной экономики.
Профессор Ванус Джеймс, участвовавший в мероприятии в онлайн -формате, осветил методологию индексирования, требования к данным и их источники.
В докладе Фелипе Буитраго на тему «Проблемы идентификации источников данных» были рассмотрены проблемы идентификации источников данных, отмечены основные проблемы определения источников информации, такие как фрагментация информации, изменчивость качества информации и ограниченная доступность информации.
Представительница ВОИС Валерия Брусникина в выступлении на тему «Использование данных, полученных в результате цифровых транзакций с творческими активами», затронула вопросы экосистемы креативных индустрий, создания, защиты, монетизации объектов авторского права, их использования и мониторинга на различных цифровых платформах, а также предотвращения их незаконного использования.
В рамках мероприятия прошли дискуссии на тему «Оценка субрегиональной готовности: национальные статистические перспективы креативной экономики» и изучения опыта на примере Филиппин.
На двухдневном международном мероприятии, являющемся продолжением сотрудничества в сфере креативной экономики между Азербайджаном и ВОИС, приняли активное участие делегации ВОИС, а также представители Турции, Казахстана, Узбекистана и Кыргызстана.
Участники регионального семинара выразив благодарность Агентству интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, отметили высокий уровень организации мероприятия.