Əqli Mülkiyyət Agentliyində Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunan konfrans keçirilib
2023-cü il 5 may tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyində Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan əqli mülkiyyət sisteminin yaradıcısıdır” mövzusunda elmi-praktik konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov bildirib ki, Ulu Öndər fenomenini, Heydər Əliyev böyüklüyünü, onun bütün sahələrə aid gördüyü işləri olduğu kimi tam şəkildə şərh etməkdə biz – onun müasirləri acizik və yalnız illər, qərinələr ötəndən sonra bu tarixi şəxsiyyətin vətəni, xalqı qarşısındakı xidmətlərinin əsl qiymətini zaman özü verəcək. Lakin o da bir həqiqətdir ki, Ümummilli liderimizin gələcəyimizə olan səxavəti özünü bütövlükdə yaşadığı zamana həsr etmək idi. Tarixin hökmü tarixi şəxsiyyətlərin çətinliklər və problemlər barədə izahını yox, çətinliklər və problemlər üzərində qələbəsini tanıyır.
Heydər Əliyev dühasının sovet müəlliflik hüququnu inzibati-amirlik sisteminə xidmət edən, müəlliflərin xeyrindən daha çox onların mənafeyinə zidd olan “əsərlərdən istifadə hüququ”, yaradıcılığa sipər çəkən amil kimi təsəvvür etdiyini qeyd edən K.İmanov Ulu Öndərin yaradıcılıq sərbəstliyi və dövlət müdaxiləsi arasında olan qeyri-bərabər vəziyyəti uçuraraq, “müəllif öz əsərinin sahibkarı yox, ancaq müəllifidir” prinsipinin dağıdılmasının təşəbbüskarı olduğunu diqqətə çatdırıb.
O, Heydər Əliyevin müəlliflərə və yaradıcı şəxslərə onların şəxsi hüquqları ilə yanaşı, əmlak (iqtisadi) hüquqlarını da qaytararaq yaradıcılığın həvəsləndirilməsinə, mədəni irsin zənginləşdirilməsinə əsas yaratdığını, müəllifin iradəsinin muxtariyyətini bərpa etdirərək və əsərdən istifadəyə müəllif icazəsini ön plana çəkdirərək gələcək müəlliflik hüququna əsaslanan “mədəni (kreativ)” sənayenin təməl daşını qoyduğunu bildirib.
K.İmanov sovet patent sistemində də yaradıcının sıxıldığını söyləyərək ixtiraçının patent hüququnun sahibi deyil, o yalnız ixtiraçı olduğunu və heç təsadüfi deyil ki, o zamankı qanunvericiliyin patent haqqında yox, ixtiraçı fəaliyyəti haqqında olduğunu vurğulayıb. Bu xoşagəlməz vəziyyəti Ulu Öndərin uzaqgörənliyi aradan qaldırmış, patent haqqında qanun qəbul edilmiş və ixtiraçının hüquqları bərpa olunmaqla, yenilikçiliyə, innovasiyaya yol açılmışdır.
Heydər Əliyevin uzaqgörənliyinin nəticəsidir ki, Azərbaycan Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Bern Konvensiyası, Cenevrə Konvensiyası, Roma Konvensiyası, İnternet müəllif-hüquq müqavilələrində və digər mötəbər beynəlxalq təsisatlarda və qurumlarda fəal iştirak edir, ÜƏMT-nin diplomatik konfranslarında rəhbər orqanlara seçilir. Heç təsadüfi deyil ki, Azərbaycan ÜƏMT-nın 190 üzv-dövlət sırasından dəfələrlə bu təşkilatın fəaliyyətini əlaqələndirən Koordinasiya Komitəsinin üzvü seçilmişdir. Həmçinin Azərbaycan nümayəndəsi 150-dən artıq dövləti birləşdirən məşhur Ədəbi və bədii əsərlərin qorunması haqqında Bern Konvensiyası Assambleyasının sədr müavini, sonra isə sədri seçilmişdir. Hazırda isə ölkəmizin nümayəndəsi ÜƏMT-nin Müəlliflik hüququna dair Müqaviləsinin Assambleyasının sədridir.
K.İmanov xüsusi ilə qeyd edib ki, Ümummilli liderin uzaqgörən siyasətinəticəsində yaradılan, müəllifi olan milli əqli mülkiyət sistemi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yaradıcılıqla keçirilən varislik xəttində, səyləri və dəstəyi ilə uğurla inkişaf edir. Belə ki, 2018-ci ildə ölkəmizdə aparılan struktur və iqtisadi islahatlar çərçivəsində əqli mülkiyyət sistemində əhəmiyyətli təşkilati və funksional dəyişikliklər baş vermiş, Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılmışdır.
Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi institutsional islahatlar çərçivəsində uzun illər bir-birindən ayrılıqda fəaliyyət göstərən sənaye mülkiyyətinin və müəlliflik hüququnun bir örtük altında birləşdirilərək, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması dövlət başçısının bu sahəyə olan diqqət və qayğısının növbəti təzahürüdür. Məhz buna görə əqli mülkiyyət sisteminin qarşısında duran vəzifələr ölkənin innovasiya siyasəti ilə müəyyən edilir və ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatlara xidmət edir.
Sonra Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparat rəhbəri Xudayət Həsənlinin “Müstəqil Azərbaycanın əqli mülkiyyət sisteminin yaranması Ulu Öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. O, Ulu Öndərin əqli mülkiyətə, əqli mülkiyyətin yaradıcılarına, əqli mülkiyyətin qorunub saxlanmasında əməyi olan hər bir şəxsə xüsusi diqqəti və qayğısının olduğunu bildirib. Məhz bu qayğının nəticəsində Agentlik qonorar toplayan ictimai birlik statusundan mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı statusunda fəaliyyət göstərən dövlət qurumuna çevrilmişdir. Bu, Ulu Öndərin Azərbaycan xalqına, Azərbaycanın əqli mülkiyyət yaradıcılarına ən böyük və dəyərli töhfələrindən biridir. Bu gün biz Əqli Mülkiyyət Agentliyində çalışmağımızı böyük qürur və fəxr hissi ilə deyə bilərik.
X.Həsənli Ulu Öndərin əqli mülkiyyətə böyük diqqət yetirdiyini, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına qayğı göstərdiyini, Azərbaycan mədəniyyətini və ədəbiyyatını ümumiyyətlə intellektual mülkiyyət kimi xarakterizə etdiyini vurğulayaraq Heydər Əliyevin sözlərini xatırladıb: “Bu gün müstəqillikdən danışarkən ədəbiyyatımızın xalqımız üçün nə qədər zəngin sərvət olduğunu qeyd etmək lazımdır. Bizim ədəbiyyatımız, mədəniyyətimiz xalqımızın milli sərvətidir və intellektual mülkiyyətidir.”
Daha sonra çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasının direktorunun 1-ci müavini, direktorun vəzifəsini icra edən Mübariz Məmmədli dərin intellekt, yüksək mədəniyyət, planetar düşüncə, misli görünməmiş enerji və yaradıcılıq qabiliyyətinə görə dünya siyasət tarixinin ən parlaq simalarından olan Heydər Əliyevin azərbaycanlı olmasından şərəf və qürur duyduğunu bildirib. O, vurğulayıb ki, müsəlman Şərqində demokratik respublika anlayışı Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması ilə formalaşmağa başlasa da, uzun illər ərzində bu siyasi kontent unutdurulmuş, müstəqil milli dövlətçilik ənənələrinə qadağalar tətbiq edilmişdir. Bu neqativ proseslərin, yalnız milli düşüncə sahibi, xalqına qəlbən bağlı, Ulu Öndərin respublika rəhbərliyində təmsil olunduğu 1969-1982-ci illərdə və sonradan, 1993-cü ildən başlayaraq ikinci dəfə Azərbaycanın dövlət başçısı kimi fəaliyyəti illərində qarşısı alınmışdır.

В Агентстве интеллектуальной собственности состоялась конференция, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева
5 мая 2023 года в Агентстве интеллектуальной собственности состоялась научно-практическая конференция на тему «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – создатель системы интеллектуальной собственности Азербайджана», посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева.
Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности Камран Иманов, открывая мероприятие вступительной речью, отметил, что мы, современники Гейдара Алиева, не в состоянии в полной мере осмыслить феномен Общенацилнального лидера, его величие, его деятельность во всех областях и только по прошествии лет и веков время покажет истинную цену заслуг этого исторического деятеля перед своей родиной и народом. Тем не менее, это также факт, что великодушие нашего Общенационального лидера к нашему будущему заключалось в том, что он полностью посвятил себя тому времени, в котором жил. История признает не объяснение трудностей и проблем историческими личностями, а их победу над трудностями и проблемами.
К. Иманов, отметив, что гениальность Гейдара Алиева представляла советское авторское право как «право на использование произведений», служившее административно-командной системе, как фактор, препятствующий творчеству, что больше противоречит интересам авторов, чем идет им на пользу, подчеркнул, что Общенациональный лидер развалив неравноправное положение между творческой свободой и вмешательством государства, указал, что он был инициатором разрушения принципа «автор не является обладателем своего произведения, а является только автором».
Он отметил, что Гейдар Алиев, вернув авторам и творческим лицам наряду с личными правами также имущественные (экономические) права, создал основу для поощрения творчества и обогащения культурного наследия, восстановил автономию авторской воли и вынес на передний план авторское разрешение использовать работу и заложил фундамент будущей «культурной (творческой)» индустрии, основанной на авторском праве.
К. Иманов отмечая, что в советской патентной системе притесняли автора, подчеркнул, что изобретатель не является обладателем патентного права, он лишь изобретатель, и неслучайно законодательство того времени было не о патенте, а о деятельности изобретателя. Эта неприятная ситуация была устранена предусмотрительностью Общенационального лидера, принят закон о патентах и восстановлены права изобретателя, что открыло путь для инноваций.
В результате дальновидности Гейдара Алиева Азербайджан активно участвует в Бернской конвенции, Женевской конвенции, Римской конвенции, Интернет договорах Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) и других престижных международных учреждениях и организациях, а также избирается в руководящие органы на дипломатических конференциях. ВОИС. Неслучайно, что Азербайджан из числа 190 государств-членов ВОИС неоднократно избирался членом Координационного комитета, координирующего деятельность этой организации. Также представитель Азербайджана был избран заместителем председателя, а затем председателем Ассамблеи Бернской конвенции по охране литературных и художественных произведений, которая объединяет более 150 стран. В настоящее время представитель нашей страны является председателем Ассамблеи Дговора ВОИС по авторскому праву.
К.Иманов особо отметил, что национальная система интеллектуальной собственности, созданная в результате дальновидной политики Общенационального лидера, успешно развивается благодаря усилиям и поддержке Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Так, в 2018 году в рамках проводимых в нашей стране структурных и экономических реформ в системе интеллектуальной собственности произошли существенные организационно-функциональные изменения, было создано Агентство интеллектуальной собственности.
Затем руководитель аппарата Агентства интеллектуальной собственности Худаят Гасанлы выступил с докладом на тему «Создание системы интеллектуальной собственности независимого Азербайджана связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева». Он отметил, что Общенациональный лидер уделял особое внимание и проявлял заботу к интеллектуальной собственности, создателям интеллектуальной собственности и лицам, которые работают в сфере охраны и защиты интеллектуальной собственности. Именно в результате этой заботы Агентство трансформировалось из общественного объединения, собирающего гонорары, в государственное учреждение, действующее в статусе центрального органа исполнительной власти. Это один из самых больших и ценных вкладов Общенационального лидера в азербайджанский народ, в создателей интеллектуальной собственности Азербайджана. Сегодня мы можем с гордостью сказать, что мы работаем в Агентстве интеллектуальной собственности. Х.Гасанлы подчеркнув, что Общенациональный лидер уделял большое внимание интеллектуальной собственности, заботился о развитии азербайджанской культуры, в целом охарактеризовывал азербайджанскую культуру и литературу как интеллектуальную собственность, напомнил слова Гейдара Алиева: «Сегодня, говоря о независимости, необходимо отметить, насколько богатым наследием является наша литература для нашего народа. Наша литература и культура – национальное достояние и интеллектуальная собственность нашего народа».
Первый заместитель директора, и.о. директора Республиканской научно-технической библиотеки при Агентстве интеллектуальной собственности Мубариз Маммадли отметил, что для него большая честь и гордость то, что Гейдар Алиев, одна из самых ярких фигур в истории мировой политики с глубоким умом, высокой культурой, планетарным мышлением, беспрецедентной энергией и творческими способностями, является азербайджанцем. Он подчеркнул, что хотя определение демократической республики на мусульманском Востоке начало формироваться с образованием Азербайджанской Демократической Республики, этот политический контент был забыт на долгие годы, а к традициям независимой национальной государственности были применены запреты. Эти негативные процессы были предотвращены лишь в 1969-1982 годах, когда в руководстве республики был представлен Обшенациональный лидер, обладавший национальным складом ума и преданный своему народу, а затем, начиная с 1993 года, в годы его деятельности в качестве главы государства Азербайджана во второй раз.