Əqli Mülkiyyət Agentliyində Müstəqillik Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında (RETK) “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “28 may – Müstəqillik Günü” mövzusunda konfrans keçirilib.
Tədbirdəkitabxana əməkdaşları Şükufə Baxşıyevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti”, Dünya Cəfərovanın “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə”, Könül Yusubovanın “Azərbaycan Demokratik Respublikasının qurucuları”, Gülnarə Quliyevanın “İlham Əliyev müstəqilliyimizin qoruyucusu kimi”, Azadə Orucovanın "ADR-in yaranması” və Leyla İsazadənin “ADR-nın qəbul etdiyi qərar və islahatlar” mövzularında məruzələri dinlənilib.
RETK-nın direktorunun səlahiyyətlərini icra edən, innovasiya və inkişaf üzrə direktorun 1-ci müavini Mübariz Məmmədli çıxışında ölkəmizin müsəlman Şərqində ilk demokratik, azad, dünyəvi dəyərlərə söykənən müstəqil bir respublika olduğunu xüsusilə vurğulayıb. O, qeyd edib ki, cümhuriyyətin ömrünün 23 ay olmasına baxmayaraq bu qısa dövrdə dövlət bayrağı, himn və gerb təsis edilib, milli ordu yaradılıb. M.Məmmədli müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu Ümummilli lider Heydər Əliyevin böyük siyasəti nəticəsində Azərbaycanda daxili ictimai-siyasi sabitliyin möhkəmlənməyə başladığını və onun bu siyasi kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Daha sonra çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Akif Təvəkküloğlu Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış 28 May gününün 1990-cı ildən etibarən hər il ölkəmizdə xüsusi təntənə ilə qeyd olunduğunu söyləyib. O, müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin şərqdə ilk dəfə qadınlara seçki hüququ verən dövlət olduğunu vurğulayıb. A.Təvəkküloğlu müasir dövrdə dövlətçilik ənənələrinin davam etdirildiyinə toxunaraq çıxışını Ulu Öndərin “Müstəqilliyin əldə olunması nə qədər çətindirsə, onun saxlanılması, daimi, əbədi olması bundan da çətindir” fikri ilə sonlandırıb.

В Агентстве интеллектуальной собственности состоялось мероприятие, посвященное Дню Независимости
В рамках «Года Гейдара Алиева» в Республиканской научно-технической библиотеке (РНТБ) при Агентстве интеллектуальной собственности состоялась конференция «28 мая – День независимости».
На мероприятии были заслушены доклады сотрудников библиотеки Шукуфы Бахшиевой «Гейдар Алиев и Азербайджанская Демократическая Республика», Дуньи Джафаровой «Мамед Эмин Расулзаде», Конуль Юсубовой «Основатели Азербайджанской Демократической Республики», Гульнары Гулиевой «Ильхам Алиев как защитник нашей независимости», Азаде Оруджовой «Создание АДР» и Лейлы Исазаде «Решения и реформы, принятые АДР».
Исполняющий обязанности директора РНТБ, 1-й заместитель директора по инновациям и развитию Мубариз Маммадли в своем выступлении подчеркнул, что наша страна является первой на мусульманском Востоке демократической, свободной и независимой республикой, основанной на светских ценностях. Он отметил, что несмотря на то, что жизнь республики составляла всего 23 месяца, за этот короткий срок были учреждены государственный флаг, гимн и герб, создана национальная армия. М.Мамедли добавил, что в результате великой политики Общенационального лидера Гейдара Алиева, основателя современного независимого Азербайджанского государства, в Азербайджане стала укрепляться внутренняя общественно-политическая стабильность, и его этот политический курс успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.
Выступивший позже, советник Председателя правления Агентства интеллектуальной собственности Акиф Таваккулоглу отметил, что день 28 мая, который вписан золотыми буквами в историю Азербайджана, начиная с 1990 года, ежегодно торжественно отмечается в нашей стране. Он подчеркнул, что независимая Азербайджанская Демократическая Республика является первой страной на востоке, предоставившей женщинам право голоса на выборах. А.Таваккулоглу затронул тему продолжения традиций государственности в новое время и завершил свое выступление словами Общенационального лидера: «Насколько бы ни было трудно добиться независимости, еще труднее ее сохранить, сделать вечной и постоянной».