Əqli Mülkiyyət Agentliyində “Əqli mülkiyyətə giriş” adlı təlim kursuna yekun vurulub
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası və Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin həmtəsisçiliyi ilə yaradılmış “Əqli Mülkiyyət Milli Təlim Mərkəzi” tərəfindən həyata keçirilən təlim kursu müvəffəqiyyətlə başa çatıb.
“Əqli mülkiyyətə giriş” təlim kursunda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası və Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzlərinin 14 əməkdaşı iştirak edib.
Xatırladırıq ki, məruzəçilər tərəfindən kursun məzunlarına müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar, ixtira, faydalı model, sənaye nümunəsi, əmtəə nişanı, coğrafi göstəricilər.haqqında geniş məlumatlar verilmişdir. Həmçinin təlim kursunda əqli mülkkiyyət obyektlərinin qeydiyyata alınması, onlardan istifadə hüquqları haqqında və əqli mülkiyyət sahəsində beynəlxalq konvensiya, müqavilə və sazişlərin Azərbaycan Respublikası ərazisində qüvvədə olması barədə ətraflı məlumatlar verilmiş və qeyd edilən sahələrlə bağlı ümumi aspektlər əhatə edilmişdir.
“Əqli mülkiyyətə giriş” adlı təlim kursunun yekununa görə dinləyicilərin peşəkar biliklərini və işgüzar keyfiyyətlərini qiymətləndirmək məqsədilə test formasında kursa aid sual (50 sual) və cavablar hazırlanmışdır. Testin nəticələrinə görə dinləyicilərə əldə etdikləri bilik və bacarıqlarını təsdiq edən Sertifikat verilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Təlimin yekunu ilə bağlı 12 sentyabr 2023-cü il tarixində keçirilən tədbirdə kursu müvəffəqiyyətlə başa vurmuş hər iki Mərkəzin 14 nəfər dinləyicilərinə Sertifikatlar təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin direktoru Anar Hüseynov, Əqli Mülkiyyət Hüquqlarının Təminatı Mərkəzinin direktoru Nəcəf Quliyev və “Əqli Mülkiyyət Milli Təlim Mərkəzi” MMC-nin direktoru Zahir Hacıyev çıxış edərək dinləyiciləri təbrik etmiş, əldə etdikləri bilikləri öz gündəlik işlərində tədbiq edəcəklərinə ümidvar olduqlarını bildirmiş, onlara uğurlar arzulamışlar.

В Агентстве интеллектуальной собственности завершился обучающий курс «Введение в интеллектуальную собственность»
Успешно завершен учебный курс, реализованный «Национальным учебным центром интеллектуальной собственности», созданным при соучредительстве Центра экспертизы патентов и товарных знаков и Центра обеспечения прав интеллектуальной собственности при Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики. 14 сотрудников Центра экспертизы патентов и товарных знаков и Центра обеспечения прав интеллектуальной собственности Агентства интеллектуальной собственности приняли участие в обучающем курсе «Введение в интеллектуальную собственность».
Напоминаем, что лекторы предоставили выпускникам курса обширную информацию об авторском праве и смежных правах, изобретениях, полезных моделях, промышленных образцах, товарных знаках, географических указаниях. Также на курсе обучения была предоставлена подробная информация о регистрации объектов интеллектуальной собственности, правах на их использование, действии на территории Азербайджанской Республики международных конвенций, договоров и соглашений в области интеллектуальной собственности, а также об общих аспектах, связанных с указанными областями.
По итогам учебного курса «Введение в интеллектуальную собственность», в целях проведения оценки профессиональных знаний и деловых навыков участников, были подготовлены вопросы (50 вопросов) и ответы в виде теста. По результатам тестирования планируется выдать слушателям Сертификат, подтверждающий полученные знания и навыки.
На мероприятии, который состоялся 12 сентября 2023 года, по итогам обучения были вручены сертификаты 14 студентам обоих Центров, успешно завершившим курс.
На мероприятии директор Центра экспертизы патентов и товарных знаков Анар Гусейнов, директор Центра обеспечения прав интеллектуальной собственности Наджаф Гулиев и директор ООО «Национальный учебный центр интеллектуальной собственности» Захир Гаджиев поздравили собравшихся и выразили надежду что они будут применять полученные знания в своей повседневной работе и пожелали им успехов.