Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri beynəlxalq konfransda çıxış edib
2023-cü il 27-28 aprel tarixlərində Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatı (APT), Rusiyanın Əqi Mülkiyyət üzrə Federal Xidməti (Rospatent), Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin “UNESCO-nun müəlliflik hüququ, əlaqəli, mədəni və informasiya hüquqları üzrə kafedrası” Beynəlxalq Elm-Təhsil Mərkəzi və Rusiya Dövlət Əqli Mülkiyyət Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Müəllif” (“Автор/Author”)III beynəlxalq elmi-praktiki konfransı keçirilib.
Tədbirin açılışında UNESCO kafedrasının direktoru professor Mixail Fedotov, Rospatentin rəhbəri Yuriy Zubov, APT-nın prezidenti Qriqoriy İvliyev, Ali İqtisadiyyat Məktəbinin rektoru Nikita Anisimov, Rusiya Federasiya Şurasının Elm, təhsil və mədəniyyət komitəsinin sədri Liliya Qumerova, Afrika Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Baş direktorunun müavini Mondezir Ualu Panuala çıxış ediblər.
Sonra Q.İvliyevin moderatorluğu ilə konfransın plenar iclası keçirilib. İclasa onlayn rejimdə qoşulan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Kamran İmanov “Cəmiyyət, mədəniyyət və hüquq məkanında müəllif” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
K.İmanovun məruzəsi tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla dinlənilib və rəğbətlə qarşılanıb, qaldırılan məsələlərin müəlliflik hüququ sahəsinin tədqiqi baxımından əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
Q.İvliyev fənlərarası yanaşmanın imkanlarından mükəmməl şəkildə istifadə etməklə təqdim olunan bu məruzənin zəngin olduğunu qeyd edib və buna görə K.İmanova təşəkkürünü bildirib. O, bu məruzənin UNESCO kafedrasının əqli mülkiyyətə dair elmi jurnalında yerləşdiriləcəyini qeyd edərək, belə materialların yalnız konfransda dinləməyə deyil, onların üzərində bir çox tədqiqatçıların sistemli işləməsinə imkan yaradılacağını diqqətə çatdırıb.

Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности выступил на международной конференции
27-28 апреля 2023 г. в Москве при совместной организации Евразийской патентной организации (ЕАПО), Федеральной службы по интеллектуальной собственности России (Роспатент), Международного научно-образовательного центра «Кафедра ЮНЕСКО по авторскому праву, смежным, культурным и информационным правам» НИУ «Высшая школа экономики» Россиии Российской государственной академии интеллектуальной собственности прошла III Международная научно-практическая конференция «АВТОР / AUTHOR 2023».
На открытии мероприятия выступили директор кафедры ЮНЕСКО профессор Михаил Федотов, руководитель Роспатента Юрий Зубов, президент ЕАПО Григорий Ивлиев, ректор НИУ «Высшая школа экономики» Никита Анисимов, председатель Комитета по науке, образованию и культуре Совета Федерации РФ Лилия Гумерова, заместитель Генерального директора Африканской организации интеллектуальной собственности Мондезир Уалу Пануала.
Затем состоялось пленарное заседание конференции под председательством Г.Ивлиева. Председатель Правления Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики профессор Камран Иманов, присоединившийся к встрече в режиме онлайн, выступил с обширным докладом на тему «Автор в пространстве социума, культуры и права».
Доклад К. Иманова был заслушан участниками мероприятия с большим интересом, было подчеркнуто, что затронутые вопросы важны с точки зрения изучения области авторского права.
Г. Ивлиев отметил, что этот доклад, представленный с использованием возможностей междисциплинарного подхода, явдяется очень насыщенным и поблагодарил за это К. Иманова.
Отмечая, что данный доклад будет размещен в научном журнале кафедры ЮНЕСКО по интеллектуальной собственности, он подчеркнул, что такие материалы следует не только представлять на конференции, но и то, что многим исследователям будет предоставлена возможность систематически работать над ними.