Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov “Əqli mülkiyyət və texnologiyalar üzrə Avrasiya Konfransı”nda geniş məruzə ilə çıxış etmişdir
Sentyabrın 21-də Avrasiya Patent Təşkilatı İnzibati Şurasının 41-ci iclası çərçivəsində Avrasiya Patent İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Moskva şəhərində hibrid formatda ilk beynəlxalq “Əqli mülkiyyət və texnologiyalar üzrə Avrasiya Konfransı” keçirilmişdir. Konfransda Avrasiya Patent Təşkilatının üzv dövlətlərinin milli patent ofislərinin rəhbərləri, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının səlahiyyətli nümayəndəsi, əqli mülkiyyət üzrə mütəxəssislər və ekspertlər, patent müvəkkilləri və hüquqşünaslar iştirak etmişlər.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti konfransa onlayn rejimdə qatılmışdır.
Müasir dövrdə əqli mülkiyyətin aktual problemlərinin müzakirə olunduğu konfransda Azərbaycanın Əqli Mülkiyyət Agentliyinin rəhbəri, əqli mülkiyyət üzrə beynəlxalq ekspert Kamran İmanov “İnnovasiya və əqli mülkiyyətin qorunması Avrasiya məkanında” mövzusunda geniş məruzə etmişdir.
Azərbaycanda müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq davamlı şəkildə uğurlu iqtisadi və institusional islahatların həyata keçirildiyini bildirən K. İmanov, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılmasını bu islahatların bəhrəsi kimi qiymətləndirmişdir. O, Agentliyin əqli mülkiyyətin bütün sahələrinin idarəçiliyini təmin etdiyini və patent idarələrinin yerinə yetirdiyi ənənəvi funksiyalardan kənara çıxan sosial, mədəni və iqtisadi vəzifələrin yerinə yetirilməsində fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırmışdır. Qeyd etmişdir ki, Davos İqtisadi Forumunun son rəqabətqabiliyyətlilik indeksinə əsasən Azərbaycan MDB ölkələri arasında lider dövlət statusunu qoruyub saxlaya bilmiş və bir sıra inkişaf etmiş Avropa ölkələrini qabaqlamışdır.
Əqli mülkiyyətin iqtisadi artıma müsbət təsiri barədə fikirlərin geniş yayılmasına baxmayaraq, iqtisadçıların əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasının və keçirilməsinin gücləndirilməsində yekdil fikirdə olmadıqlarını bildirən K. İmanov əqli mülkiyyət hüquqlarının səviyyəsinin adekvat modelinin işlənilməsinin “əqli mülkiyyət ekosistemi”nin aparıcı halqası olan milli patent ofislərinin fəaliyyətində fundamental əhəmiyyət daşıdığını vurğulamışdır. O, ƏM hüquqlarının iqtisadi artıma təsirinin məqsədəuyğunluğunun və təhlilinin iki mərhələli prosedur əsasında qurulmasının zəruriliyini qeyd etmişdir. Bununla əlaqədar K. İmanov birinci mərhələdə - ƏM hüquqlarının innovasiyaya təsiri, ikinci mərhələdə isə - innovasiyaların iqtisadi artıma təsiri barədə əsaslandırılmış arqumentlər söyləmişdir. Həmçinin əqli mülkiyyətin innovasiya üçün vacib amil olmasına baxmayaraq, innovasiyaya təsir edən digər faktorların da nəzərə alınmasının vacibliyini diqqətə çatdırmışdır.
K.İmanov innovasiya fəaliyyətini ləngidən amillərə toxunaraq, onların aradan qaldırılması üçün innovasiyalara “yaşıl işıq” yandırılması məqsədilə bu sahədə düşünülmüş dövlət müdaxiləsinin, bazarın stimullaşdırılmasının, eləcə də elm və yenilikçiliyə münasibətdə tədbirlərin həyata keçirilməsinin zəruriliyini bildirmişdir.
Dövlətin innovasiya siyasəti üzərində dayanan K. İmanov, bu sahədə dövlət müdaxiləsinin formalarını şərti olaraq aşağıdakı kimi qruplaşdırılmasını tövsiyə etmişdir:
Birincisi, universitetlərdə və dövlət elmi-tədqiqat müəssisələrində (DETM) tədqiqatların maliyyələşdirilməsi;
İkincisi, özəl şirkətlər üçün dövlət sifarişləri, məqsədyönlü subsidiyalar, vergi güzəştləri, bonuslar, güzəştli kreditlər və digər mexanizmlər vasitəsilə elmi-tədqiqat və təcrübi-konstruktiv işlərin maliyyələşdirilməsi;
Üçüncüsü, dövlət müəssisələri öz təşəbbüsləri ilə apardıqları elmi-tədqiqat işlərinə özəl maliyyələşmə cəlb edə bilmələri üçün onlara əqli mülkiyyət hüquqlarının verilməsi.
K.İmanov dövlət tərəfindən innovasiya mühitinin tənzimlənməsi sahəsində vergi, dəyər, gömrük, kredit və amortizasiya siyasəti elementlərindən ibarət olan həvəsləndirmə və motivasiya üsullarının da həyata keçirilməsinin zəruriliyi barədə öz fikirlərini bölüşmüşdür. Bildirmişdir ki, infrastruktur obyektlərinin maliyyələşdirilməsinin müxtəlif prinsipləri üzrə, yəni sığorta fondlarının, texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırma mərkəzlərinin, vençur kapitalı agentliklərinin yaradılmasını və dəstəklənməsini də göstərilən üsulların sırasına aid etmək olar.
Məruzədə xüsusi olaraq vurğulandı ki, əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və həyata keçirilməsinin səviyyəsi sivil davranışın ölçüsü hesab olunur. Bu, innovasiya prosesinin səmərəliliyinə müsbət təsir göstərir və ölkənin ÜDM-na töhfə verir. Eyni zamanda nəzərə alınmalıdır ki, “innovativ inkişafın qəbul edilmiş ssenariləri” əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və həyata keçirilməsi səviyyəsinə bilavasitə təsir göstərir.
K.İmanovun məruzəsi konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılandı.
Konfransın moderatoru Avrasiya Patent İdarəsinin prezidenti Qriqori İvliyev məruzədə qaldırılan məsələlərin, o cümlədən müasir dövrdə əqli mülkiyyətin innovasiya prosesinə təsirinin daha dərindən öyrənilib təhlil edilməsi, bu sahədə Azərbaycan təcrübəsindən digər üzv dövlətlərin patent ofislərinin də bəhrələnməsi və birgə uğurlu addımların atılması üçün əqli mülkiyyət sahəsində tanınmış mütəxəssis kimi K.İmanovun iştirakı ilə Avrasiya Patent İdarəsində konfransın keçirilməsini təklif etdi.
Təklif konfrans iştirakçıları tərəfindən dəstəklənərək, belə bir tədbirin keçirilməsinin hamı üçün faydalı olacağı bildirildi.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri K.İmanovun məruzəsinin tam mətni ilə buradan tanış ola bilərsiniz.

​Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов выступил с обширным докладом на «Евразийской конференции по интеллектуальной собственности и технологиям»
21 сентября в рамках 41-го заседания Административного совета Евразийской патентной организации Евразийского патентного ведомства.в Москве в гибридном формате прошла первая международная «Евразийская конференция по интеллектуальной собственности и технологиям». На конференции приняли участие руководители национальных патентных ведомств государств-членов Евразийской патентной организации, уполномоченные представители Всемирной организации интеллектуальной собственности, специалисты и эксперты в области интеллектуальной собственности, патентные поверенные и юристы.
Азербайджанская делегация под руководством Председателя Правления Агентства Интеллектуальной Собственности господина Камрана Иманова приняла участие в конференции в режиме онлайн.
Руководитель Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджана, международный эксперт по интеллектуальной собственности Камран Иманов, выступил на конференции с обширным докладом «Инновации и охрана ИС в евразийском пространстве», где обсуждались актуальные проблемы интеллектуальной собственности в современную эпоху.
К.Иманов, подчеркнув, что в Азербайджане постоянно осуществляются успешные экономические и институциональные реформы в соответствии с вызовами современной эпохи, расценил создание Агентства Интеллектуальной Собственности как плод этих реформ. Он отметил, что Агентство обеспечивает управление всеми ветвями интеллектуальной собственности и активно участвует в выполнении социальных, культурных и экономических задач, выходящие за пределы традиционных функций, реализуемых патентными ведомствами. Он отметил, что согласно последнему индексу конкурентоспособности Давосского Экономического Форума Азербайджан смог сохранить статус ведущего государства среди стран СНГ и опередил ряд развитых европейских стран.
Несмотря на широкое распространение мнений о положительном влиянии интеллектуальной собственности на экономический рост, К. Иманов подчеркнул, что среди экономистов нет единого мнения в стремлении усиления охраны и защиты прав интеллектуальной собственности, и что выработка адекватной модели об уровене прав интеллектуальной собственности играет принципиальную роль в деятельности национальных патентных ведомств, являющихся ведущим звеном «экосистемы интеллектуальной собственности». Он отметил необходимость строения целесообразности и анализа влияния прав ИС на экономический рост на основе двухэтапной процедуры. В связи с этим К. Иманов привел обоснованные доводы о влиянии прав интеллектуальной собственности на инновации на первом этапе и о влиянии инноваций на экономический рост на втором этапе. Также, несмотря на то, что интеллектуальная собственность является важным фактором инноваций, он указал на важность учета других факторов, влияющих на инновации.
К.Иманов для устранения факторов, тормозящих инновационную активность, заявил о необходимости планомерного государственного вмешательства в эту сферу, стимулирования рынка, а также реализации мер в отношении науки и инноваций с целью дать «зеленый свет» к нововведениям.
Акцентируя внимание на инновационной политике государства, К. Иманов рекомендовал условно сгруппировать формы государственного вмешательства в этой сфере следующим образом:
Во-первых, правительство финансирует научные исследования в университетах и государственных научно-исследовательских учреждениях (ГНИУ);
Во-вторых, правительство финансирует научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в частных компаниях с помощью госзаказов, целевых субсидий, налоговых вычетов, премий, льготных кредитов и других механизмов.
В третьих, государство предоставляет права интеллектуальной собственности, позволяющие привлекать частное финансирование для исследований и разработок, выполняемых предприятиями по собственной инициативе.
К.Иманов поделился своими взглядами о необходимости внедрения государством косвенных методов регулирования инновационной среды, а именно, стимулы и мотивация, состоящие из элементов налоговой, стоимостной, таможенной, кредитной и амортизационной политики. Он заявил, что по различным принципам финансирования инфраструктурых объектов, а именно созданию и поддержке, к числу указанных способов можно отнести Страховые фонды, Центры трансфера и коммерциализации технологий, Агентства венчурного капитала.
В докладе особо подчеркивалось, что уровень охраны и защиты прав интеллектуальной собственности считается мерой цивилизационного поведения. Это позитивно влияет на эффективность инновационного процесса и вносит вклад в ВВП страны. При этом следует учитывать, что «принятые сценарии инновационного развития» напрямую влияют на уровень охраны и защиты прав интеллектуальной собственности.
Доклад К. Иманова был с большим интересом воспринят участниками конференции.
Модератор конференции, президент Евразийского патентного ведомства Григорий Ивлиев с целью изучения и более глубокого анализа вопросов, поднятых в докладе, в том числе влияния интеллектуальной собственности на инновационный процесс в современную эпоху, а также для того, чтобы патентные ведомства других стран-членов могли воспользоваться опытом Азербайджана в этой области и предпринять совместные успешные шаги, предложил провести конференцию в Евразийском патентном ведомстве с участием известного специалиста в области интеллектуальной собственности К.Иманова.
Предложение было поддержано участниками конференции, и было отмечено, что проведение такого мероприятия будет выгодно для всех.
С полным текстом доклада Председателя Правления Агентства Интеллектуальной Собственности К.Иманова можно ознакомиться здесь.