​“Qlobal İnnovasiya İndeksi -2023”dərc olunub
Ötən ildə olduğu kimi, 132 ölkəni əhatə edən Kornel Universiteti (ABŞ), INSEAD Biznes Məktəbi (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) sayca 16-cı birgə nəşri – 2023-ci il Qlobal İnnovasiya İndeksi (Qİİ) ÜƏMT-nda prezentasiya edilmişdir. Qİİ 2007-ci ildən dərc olunur.
Cari ilin Qİİ reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, səmərəliliyi və çərçivə şərtlərini əhatə edən 81 indikator əsasında tərtib edilmişdir. Təhlil edilən indikatorlar qanunvericilik, elm və təhsildən tutmuş bazar, biznes, infrastruktur və s. məsələlərin inkişafına qədər geniş məlumatlar dairəsini ehtiva edir. Qİİ-nin dərc edilməsinin əsas məqsədi ölkələrin innovasiya fəaliyyətinin mexanizmlərinin səmərəliliyinin qiymətləndirməsinə imkan verməkdən ibarətdir.
Qİİ-2023 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin iki yekunlaşdırıcı - "innovasiya resursları" və "innovasiya nəticələri" alt indekslərə daxil olan 7 qrup indikatordan ibarətdir.
"İnnovativ resurslar" alt indeksi: 1- təsisatlar; 2 - insan kapitalı və elm; 3 - infrastruktur; 4 - daxili bazarın inkişafı və 5 - biznesin inkişafı beş qrupa bölünməklə, innovasiya prosesləri baş verən milli iqtisadiyyatın elementlərini dəyərləndirməyə imkan verir.
2023-cü ilin Qİİ-nin lideri İsveçrədir, onun ardınca İsveç, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, Sinqapur gəlir. Ən innovativ ölkələrin ilk onluğuna eləcə də Niderland, Koreya,Almaniya, Finlandiya və Danimarka daxildir. Çin, reytinqdə 12-ci yeri alaraq, ikinci onluq ölkələr sırasına daxil olub.
Postsovet məkanı ölkələri arasında ən yaxşı göstəricilər Estoniyada - 16-cı yer, Litvada - 34-cü yer və Latviyadadır - 47-ci yer. Rusiya 51-ci yerdədir.
2023-cü il reytinqində Azərbaycan 2022-ci illə müqayisədə göstəricilərini dörd pillə yaxşılaşdıraraq 89-cu yerdə qərarlaşıb. Eyni zamanda qeyd olunmalıdır ki, əgər ötən il Azərbaycan 90-cı yerdən başlayan müqayisəli göstəricilərə malik dövlətlər qrupundaqərarlaşdırmışdısa, 2023-cü ildə - 85-ci yerdən başlayan dövlətlər qrupundadır.
2023-cü ildə Azərbaycanın “innovasiya resursları” alt indeksi üç pillə yaxşılaşaraq 76-cı yerdədir. "İnnovativ resurslar" alt indeksi üzrə Azərbaycan reytinqdə postsovet dövlətləri məkanında Ukraynanı (78), Moldovanı (81), Ermənistanı (83),Belarusu (88), Qırğızıstanı (94), Tacikistanı (109) qabaqlayır. Bununla belə, ölkənin “innovasiya nəticələri” alt indeksi “innovasiya resursları” alt indeksindən 28 bənd aşağıdır (geridir).
Azərbaycanın güclü tərəfləri kimi Qİİ-nin tərtibatçıl-ekspertləri dövlət idarəetmə orqanlarının rolunu əks etdirən İnstitutlarblokunu qeyd edirlər. İnstitutlar bloku yüksək 42-ciyeri tutur.
İnstitutlar blokunda Azərbaycanpostsovet dövlətləri məkanında Özbəkistanı (55), Qazaxıstanı (61), Ermənistanı (69), Tacikistanı (90), Moldovanı (96), Ukraynanı (100), Rusiyanı (110), Qırğızıstanı (122), Belarusu (128) qabaqlayır. Bu blokda “institusional mühit” istiqamətini - 54-cü yer (2022-ci ildə - 53-cü yer), eləcə də ötən illə müqayisədə 23 pillə yaxşılaşan “hökumətin səmərəliliyi” göstəricisini - 58-ci yeri- qeyd etmək lazımdır. Bu blokda -“biznes mühiti”- 17-ci və "biznesin aparılması siyasəti" - 22-ciindikatorları yüksək yerlər tuturlar.
İnsan kapitalı və elm bloku MDB ölkələri Özbəkistanı (89), Ermənistanı (92) və Tacikistanı (99) qabaqlayaraq, reytinqdə 87-ci yeri tutur. “İnsan kapitalı və elm” blokunda Azərbaycan Təhsil inteqral göstəricisi üzrə 76-cı yerdə qərarlaşıb ki, bu da ötən illə müqayisədə 16 pillə yaxşıdır. Bu sahədə Azərbaycan MDB daxilində Özbəkistanı (78), Tacikistanı (90), Ermənistanı (93) qabaqlayır.
Bu blokda yüksək yerləri “tələbə-müəllim nisbəti” - 17-ci, “tələbələrə dövlət sərmayəsi” - 28-ci, “tədqiqatçılar”, 44-cü yer, “elm və texnologiya sahəsi üzrə məzunlar”,47-ci yer, indikatorları tutur. “Tədqiqat və inkişaf” üzrə inteqral göstərici 2022-ci ildəki 76-cı yerdən 2023-cü ildə 73-cü yerə yüksələrək, öz mövqeyini yaxşılaşdırıb.
İnfrastruktur blokunda ötən illə (71) müqayisədə“elektrik enerjisinin istehsal” göstəricisi 4 pillə yaxşılaşmışdır - 67-ci yer.
Daxili Bazarın İnkişafı bloku üçün göstəricilərin əhəmiyyətli hissəsi üzrə məlumat reytinqdə əksini tapmayıb.
Biznesin inkişafı bloku aşağıdakı postsovet məkanı ölkələrini qabaqlayaraq, reytinqdə 64-cü yeri tutub: Belarus (74), Qazaxıstan (75), Özbəkistan (78), Ermənistan (94), Moldova (101), Tacikistan (110), Qırğızıstan (114).
Biznesin İnkişafı blokunda “Universitetlər və sənaye sahəsi arasında elmi-tədqiqat və təcrübi-konstruktor işləri sahəsində əməkdaşlıq”- 25-ci yer, “klaster inkişafı” - 28-ci yer”- indikatorları yüksək yerləri tuturlar.
“Elmi dərəcəsi olan məşğul qadınlar”, 55-ci yer, (57), “biznesin tədqiqat və işlənmələri maliyyələşdirilməsi”, 57-ci yer, “əqli fəaliyyət işçiləri” indikatoru,62-ci yer (65) indikatorları üzrə yerlər yüksəlmişdir. Bu blokda “innovasiya əlaqələri” Azərbaycan 48-ci yeri tutmuş və ötən illə müqayisədə (56-cı yer) reytinqi 8 pillə yaxşılaşdırmışdır.
“İnnovasiya nəticələri” alt indeksi mühüm nəticəvi indeksdir. Əgər “innovasiya resursları” alt indeksi innovasiya üçün əlverişlilik səviyyəsini əks etdirirsə, “innovasiya nəticələri” alt indeksi bu sahədə nailiyyətləri əks etdirir. Bu alt indeks nə qədər yüksək olarsa, bir o qədər innovativ imkanlardan tam və rasional istifadə olunur.
Biliklər və texnologiyaların nəticələri blokunda ixtiralar - 63-cü yer, ötən il 71-ci yer, PCT patentləri - 87-ci yer (91) və faydalı modellər - 49-cu yer (49) kimi əqli mülkiyyət indikatorları nisbətən yüksək yerləri tutur. “Biliyin təsiri” istiqaməti üzrə “əmək məhsuldarlığının artımı” indikatoru 20 pillə yaxşılaşıb - 62-ci yer (82), 48-ci yeri “startapların dəyərləndirilməsi” indikatoru tutur.
“Kreativ fəaliyyətin nəticələri” blokunun “qeyri-maddi aktivlər” istiqamətində “əmtəə nişanları” əqli mülkiyyət indikatoru 66-cı yeri tutaraq, ötən illə müqayisədə tutduğu yeri 14 pillə yaxşılaşdırmışdır.Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan üzrə “əmtəə nişanları” indikatoru MDB çərçivəsində Qazaxıstanı (85), Belarusu (88), Tacikistanı (104), Qırğızıstanı (102)qabaqlamışdır.
Eyni zamanda qeyd etmək lazımdır ki, reytinqin bütün indikatorlarkompleksini əhatə edən hər iki alt indeks, “innovasiya resursları” və “innovasiya nəticələri”,çox mühüm əhəmiyyətə malikdir. "İnnovasiya nəticələri" və "innovasiya resursları" alt indeksləri qarşılıqlı bağlılıqdadırlar, çünki innovativ nəticələri maddi, maliyyə, intellektual, təşkilati resurslar qoymaqla əldə etmək olar. Azərbaycan müasir institutlar yaradıb, insan kapitalını, elmi və təhsil potensialını inkişaf etdirir, səmərəli biznes modellərini tətbiq edir, İKT sektorunu fəal şəkildə inkişaf etdirir, yəni ölkənin inkişafına mühüm resurslar yatırır ki, onlardan da nəticələr şəklində gözlənilən töhfələr olmalıdır.
Bu isə Qİİ-nin yaxşılaşdırılması üçün ehtiyatdır. Qİİ-nin tərtibatçı-ekspertlərinin qeyd etdiyi kimi, “Azərbaycan innovasiyalara investisiya qoyuluşu ilə müqayisədə onların nəticələrindən daha yüksək göstəricilər nümayiş etdirir”.
Qİİ reytinqinin yaxşılaşdırmasının digər ehtiyyatı reytinqin tərtibatçılarına hesabatda əks olunan məlumatların (ölkənin göstəricilərinin) vaxtı-vaxtında və tam təqdim edilməsidir.

Комментарий Министерства экономики и Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики
16-ое по счёту совместное издание Корнельского Университета (США), Школы бизнеса INSEAD (Франция) и Всемирной Организации Интеллектуальной Собственности (ВОИС) - Глобальный Инновационный Индекс (ГИИ) 2023 года,как и в прошлом году охвативший экономики 132 стран, презентован в ВОИС. ГИИ публикуется с 2007 года.
Рейтинг ГИИ 2023 года состоит из 7 групп индикаторов инновационной деятельности, входящих в два результирующих субиндекса: «инновационные ресурсы» и «инновационные результаты».
Лидером ГИИ-2023 года является Швейцария, за ней следуют Швеция, Соединенные Штаты Америки, Великобритания и Сингапур, Нидерланды. В десятку наиболее инновационных стран входят также Нидерланды, Корея, Германия, Финляндия и Дания. Китай вошел во вторую десятку стран, получив в рейтинге 12-ое место.
Из стран постсоветского пространства наилучшие показатели у Эстонии – 16-е место, Литвы – 34-е место и Латвии – 47-е место. Россия занимает 51-е место, Азербайджан в рейтинге 2023 года по сравнению с 2022 годом на четыре пункта улучшил показатели и занимает 89 место. Вместе с тем, следует отметить, что если в прошлом году Азербайджан находился в группе государств с сопоставимыми показателями начиная с 90 места, то в 2023 году – в группе государств начиная с 85 места.
В 2023 году субиндекс Азербайджана «инновационные ресурсы» находится на 76 месте и улучшился на три пункта. По субиндексу «инновационные ресурсы» Азербайджан опережает следующие страны постсоветского пространства: Украину (78), Молдову (81), Армению (83), Беларусь (88), Кыргызстан (94), Таджикистан (109). Между тем, субиндекс «инновационные результаты» страны на 28 пунктов отстает от субиндекса «инновационные ресурсы».
В качестве сильных сторон Азербайджана разработчики-эксперты ГИИ отмечают блок Институты, который отражает роль государственных органов управления. Блок Институты занимает высокое 42 место. По блоку Институты Азербайджан опережает на постсоветском пространстве Узбекистан (55), Казахстан (61), Армению (69), Таджикистан (90),Молдову (96), Украину (100), Россию (110), Кыргызстан (122), Беларусь (128).
В данном блоке следует отметить направление «институциональная среда» - 54 место, а также индикатор «эффективность правительства» - 58 место, который по сравнению с прошлым годом улучшился на 23 пункта.В данном блоке высокие места занимают индикаторы «бизнес среда» -17 место и «политика ведения бизнеса»- 22 место.
Блок Человеческий капитал и наука в рейтинге занимает 87 место опережая в рамках СНГ Узбекистан (89), Армению (92), Таджикистан (99). В блоке Человеческий капитал и наука Азербайджан по интегральному показателю Образование занимает 76 место, что лучше на 16 пунктов по сравнению с прошлым годом. По данному направлению Азербайджан опережает в рамках СНГ Узбекистан (78), Таджикистан (90), Армению (93).
В данном блоке высокие места занимают индикаторы «соотношение учеников–учителей» -17 место, «государственные вложения в ученика» - 28 место, «исследователи»- 44 место, «выпускники в области науки и техники» - 47 место. Улучшил свои позиции интегральный показатель «исследования и разработки», переместившись с 76 места в 2022 году на 73 место в 2023 году.
В Блоке Инфраструктура улучшился на 4 пункта, по сравнению с прошлым годом (71), индикатор «выработка электроэнергии» - 67 место.
По блоку Развитие внутреннего рынка, информация по значительной части индикаторов не нашла отражение в рейтинге.
Блок Развитие бизнеса занял в рейтинге 64 место опережая следующие страны постсоветского пространства: Беларусь (74), Казахстан (75), Узбекистан (78), Армению (94), Молдову (101), Таджикистан (110), Кыргызыстан (114).
В блоке Развитие бизнеса высокие места занимают индикаторы «сотрудничество между университетами и индустрией в области НИОКР» – 25-е место, «кластерное развитие» – 28-е место. Улучшилось место по индикаторам «женщины, трудо-устроенные с учеными степенями» - 55 место (57), «финансирование бизнесом исследований и разработок» - 57 место (59) и «работники умственного труда» - 62 место (65). По направлению «инновационные связи» в данном блоке Азербайджан занял 48 место и, по сравнению с прошлым годом (56 место), улучшил рейтинг на 8 ступеней.
Важным результирующим субиндексом является субиндекс «инновационные результаты». Если субиндекс «инновационные ресурсы» отражает уровень благоприятности для инноваций, то субиндекс «инновационные результаты», отражает достижения в этой области. Чем выше этот субиндекс, тем полнее и рациональнее используются инновационные возможности.
В блоке Результаты в области знаний и технологий по направлению «создание знаний» сравнительно высокие места занимают показатели интеллектуальной собственности, такие, как изобретения – 63 место (в прошлом году 71 место) и полезные модели – 49 место. По направлению «влияние знаний» на 20 позиций улучшилось место индикатора «рост производительности труда» - 62 место (82), 48 место занимает индикатор «оценка стартапов».
В блоке «Результаты креативной деятельности» по направлению «немате-риальные активы» индикатор интеллектуальной собственности «торговые марки»занимаетвысокое 66 место,улучшив по сравнению с прошлым годом занимаемое положение на 14 пунктов. Следует отметить, что индикатор «торговые марки» по Азербайджану опережает в рамках СНГ Казахстан (85), Белоруссию (88), Таджикистан (104), Кыргызстан (102).
Вместе с тем, следует отметить, что оба субиндекса рейтинга, охватывающие весь комплекс индикаторов, «инновационные ресурсы» и «инновационные результаты», имеют весьма важное значение, поскольку индекс ГИИ выводится как их среднее значение. Субиндексы «инновационные результаты» и «инновационные ресурсы» взаимосвязаны, так как инновационные результаты являются следствием вложения ресурсов (материальных, финансовых, интеллектуальных, организационных). Азербайджан создал современные институты, способствует развитию человеческого капитала, создает научный и образовательный потенциал, внедряет эффективные бизнес-модели, активно развивает сферу ИКТ, то есть вкладывает в развитие страны значительные ресурсы, от которых должна быть ожидаемая отдача в виде результатов. И это является резервом улучшения ГИИ. Как отмечают разработчики-эксперты ГИИ «Азербайджан демонстрирует более высокие показатели по вложениям в инновации, чем по их результатам». Другим резервом улучшение рейтинга ГИИ является своевременное и полное представление информации (показателей страны) разработчикам рейтинга, которые не нашли отражениев отчёте.