Qriqori İvliev: Avrasiya və Rusiya patent sistemləri iddia ərizələrinin artımına yüksək diqqət göstərir
www.eapo.org saytının verdiyi məlumata əsasən TASS-ın mətbuat mərkəzində Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) prezidenti Qriqori İvliyev, Federal Sənaye Mülkiyyəti İnstitutunun (FSMİ) direktoru Oleq Neretin iştirakı ilə mətbuat konfransı keçirilib. Mətbuat konfransında 2022-ci ildəki işə yekun vurulub və Avrasiya Əqli Mülkiyyət sisteminin inkişafı üçün perspektivli istiqamətlər qeyd edilib.
Qriqori İvliev 2022-ci ili məhsuldar il adlandırıb və ixtiralara Avrasiya patentlərinin verilməsi ilə bağlı 3731 müraciətin daxil olması haqda məlumat verib.
Qeyd edib ki, Rospatentin bürosu və FSMİ-nun köməyi ilə həm APİ-dən, həm də Avrasiya Patent Təşkilatına üzv olan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən iddia edilən obyektlərin 3D modellərinin tətbiqi ilə bağlı ərizələrin qəbulu həyata keçirilmişdir.
APİ-nin prezidenti Qriqori İvliyev Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Forumunda Əqli Mülkiyyət sisteminin inkişafı üçün perspektivli istiqamətlərin müəyyən ediləcəyi barədə məlumat verib və APT-nın üzv-dövlətləri arasında ilk təşəbbüs göstərən Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi olduğunu bildirib.
APİ-nin prezidenti Qriqori İvliyev çıxışın sonunda milli əqli mülkiyyət təşkilatlarına uğurlar arzulayıb.

Григорий Ивлиев: Евразийская и российская патентные системы имеют высокий потенциал роста заявок
Согласно информаци, размещенной на сайте www.eapo.org, в пресс-центре ТАСС прошла пресс-конференция Президента Евразийского патентного ведомства (ЕАПВ) Григория Ивлиева с участием директора Федерального института промышленной собственности (ФИПС) Олега Неретина и руководителя патентной практики юридической фирмы «Городисский и партнеры» Юрия Кузнецова. Президент ЕАПВ подвел итоги работы Ведомства в 2022 году и обозначил перспективные направления развития евразийской системы ИС.
Григорий Ивлиев назвал 2022 год продуктивным для Ведомства. В ЕАПВ подали 3731 заявку на выдачу евразийских патентов на изобретение — больше, чем за предыдущие 10 лет.
При содействии Роспатента и ФИПС Ведомство реализовало прием заявок с приложением 3D-моделей заявляемых объектов и в ЕАПВ, и в Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, государства-члена Евразийской патентной организации.
Президент ЕАПВ Григорий Ивлиев сообщил, что перспективные направления развития системы интеллектуальной собственности будут определены на Всемирном форуме интеллектуальной собственности, и отметил, что Агентство интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики первой проявило инициативу среди государств-членов ЕАПВ.
В завершение выступления президент ЕАПВ Григорий Ивлиев пожелал успехов национальным ведомствам интеллектуальной собственности.