Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşı ÜƏMT-nin Hakimlər üçün vebinarında iştirak edib
2025-ci il 22 yanvar tarixində “Əmtəə nişanı işlərində rəqəmsal sübutlar” adlı Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Hakimlər üçün vebinarı keçirilib. Vebinar əmtəə nişanları mübahisələrində rəqəmsal sübutların artan roluna həsr olunub. Vebinarda rəqəmsal sübutların etibarlılığı ilə bağlı əsas məsələlər, bu sahədəki çağırışlar və imkanlar müzakirə edilib. Vebinar ”Əmtəə nişanı işlərində rəqəmsal sübutların məhkəmələr tərəfindən qiymətləndirilməsi”, “Əmtəə nişanı mübahisələrində rəqəmsal sübutların qəbul edilməsi üçün standartlar”, “Sosial media yazıları, şəbəkə məlumatları və blockchain məlumatlarının məhkəmələrdə istifadəsi ilə bağlı nümunəvi işlər”, “Rəqəmsal sübutlar ilə əlaqədar mübahisələrdə məhkəmələr üçün xüsusi çağırışlar” mövzularını əhatə edib.
Qeyd olunub ki, rəqəmsal sübutların təsdiqlənməsi və etibarlılığı onların necə toplandığı, qorunduğu və autentifikasiyasının düzgün aparılmasından asılıdır. Əmtəə nişanları mübahisələrinin həlli prosesində təqdim olunan sübutların keyfiyyəti və etibarlılığı qərarın nəticəsinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir. Vebinarda vurğulanıb ki, rəqəmsal sübutların artan rolu hüquq sistemlərini və məhkəmələri bu cür sübutların qəbul edilməsinə dair yeni standartlar yaratmağa məcbur edir. Rəqəmsal sübutların etibarlılığı və doğruluğu ilə bağlı üstünlüklər olmasına baxmayaraq, çətinliklər də mövcuddur. Nümunə olaraq qeyd edilib ki, məhkəmələr sosial media yazılarının orijinallığını və ya veb-saytların ekran şəkillərinin doğru tarix və saatla təqdim olunub-olunmadığını qiymətləndirmək məcburiyyətindədir.
Vebinarda Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi İdarə Heyətinin sədrinin hüquq məsələləri üzrə köməkçisi Əkbər Əliyev iştirak edib.

An employee of the Intellectual Property Agency participated in the WIPO Webinar for Judges
On January 22, 2025, a World Intellectual Property Organization webinar for Judges entitled "Digital Evidence in Trademark Cases" was held. The webinar is dedicated to the growing role of digital evidence in trademark disputes. The key issues related to the reliability of digital evidence, as well as challenges and opportunities in this area were discussed in the webinar. The webinar covered these topics: “Judicial consideration of digital evidence”, “Including key factors examined by courts in trademark cases”, “Admissibility standards for digital evidence in trademark disputes”, “Illustrative cases where digital evidence, such as social media posts and network”, timestamp, and blockchain data, has been considered by courts in adjudicating trademark disputes”, and “Specific challenges for judges in adjudicating trademark cases involving digital evidence”.
It has been noted that the verification and reliability of digital evidence depends on how it is collected, protected, and authenticated properly. The quality and reliability of the evidence presented in the trademark dispute resolution process significantly affects the outcome of the decision. The growing role of digital evidence is forcing legal systems and courts to create new standards for the admissibility of such evidence were emphasized in the webinar. While there are advantages to digital evidence regarding its reliability and accuracy, there are also challenges. For example, it was noted that courts are required to assess the authenticity of social media posts or whether screenshots of websites are presented with the correct date and time.
Assistant to the Chairman of the Board of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan for Legal Affairs attended the webinar.