Avrasiya patentlərinin müəllifləri sırasında Azərbaycanın qadın alimləri də var
Rusiyanın Velikiy Novqorod şəhərində Gənc İxtiraçıların və İnnovatorların Beynəlxalq Forumu öz işinə başlayıb. Forum çərçivəsində İxtiraçı qadınlar və texnoloji sahibkarların Avrasiya konfransı keçirilib. Konfransın plenar iclasında Avrasiya Patent İdarəsinin (APİ) vitse-prezidenti Emil Məmmədov çıxış edib.
O, Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) cari ildəki Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü ilə əlaqədar kampaniyasının əsas mövzusunun gender məsələsi ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, ÜƏMT-nin hesablamalarına görə, Patent Əməkdaşlığı Sazişi (PCT) sistemi vasitəsilə verilən iddia sənədlərinin yalnız 16 faizi qadınlara aiddir.
E.Məmmədov vurğulayıb ki, qadınlar elm və texnologiyanın müxtəlif sahələrində qüvvədə olan 1400-dən çox Avrasiya patentinin həmmüəllifləridir. Onlar qabaqcıl tibbi texnologiyaların, geoloji kəşfiyyat texnologiyalarının, kimya və emal sənayesi, tikinti sahəsi üçün texnologiyaların yaradılmasında iştirak edirlər.
Hazırda APİ-də ekspertizanın yekun mərhələsində olan ixtiralar arasında nüvə təhlükəsizliyi və energetika, cihazqayırma, nüvə-fizika təhlili, neft emalı və polimer materialların istehsalı sahəsində texnologiyalar var. Onların həmmüəllifləri Rusiya, Azərbaycan, Qazaxıstan və Avrasiya Patent Təşkilatının digər üzv-dövlətlərinin qadın alimləri və mühəndisləridir.
E.Məmmədovun sözlərinə görə, qadınların innovasiya və sahibkarlıq fəaliyyətində rolunun artırılması region ölkələrində sosial-iqtisadi yüksəlişə çevriləcək.

Среди авторов евразийских патентов есть женщины-ученые из Азербайджана
В Великом Новгороде начал работу Международный форум молодых изобретателей и инноваторов. В рамках форума прошла Евразийская конференция женщин-изобретателей и технологических предпринимателей. На пленарном заседании конференции выступил вице-президент Евразийского патентного ведомства (ЕАПВ) Эмиль Маммадов.
Он отметил, что основная тема Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) по случаю Международного дня интеллектуальной собственности в этом году связана с гендерным вопросом. Он отметил, что, по подсчетам ВОИС, только 16% заявок, поданных через систему Договора о патентной кооперации (РСТ), принадлежат женщинам.
Э.Маммадов подчеркнул, что женщины являются соавторами более 1400 евразийских патентов, действующих в различных областях науки и техники. Они занимаются созданием передовых медицинских технологий, технологий геологоразведки, технологий для химической и перерабатывающей промышленности, строительной отрасли.
Среди изобретений, находящихся в настоящее время на завершающей стадии рассмотрения в ЕАПВ есть технологии в области ядерной безопасности и энергетики, приборостроения, ядерно-физического анализа, нефтепереработки, производства полимерных материалов. Их соавторы – женщины-ученые и инженеры из России, Азербайджана, Казахстана и других государств-членов Евразийской патентной организации.
По словам Э.Маммадова, повышение роли женщин в инновационной и предпринимательской деятельности приведет к социально-экономическому развитию стран региона.