Azərbaycanın nümayəndə heyəti Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının 41-ci iclasında iştirak edib
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Avrasiya Patent Təşkilatının “İxtiraçılığa və patent işinə verdiyi töhfəyə görə” V.İ.Blinnikov adına qızıl medalı ilə təltif olunub
2022-ci il 20-21 sentyabr tarixlərində Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının hibrid formatda 41-ci (iyirmi doqquzuncu növbədənkənar) iclası keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikası, Rusiya Federasiyası, Tacikistan və Türkmənistanın əqli mülkiyyət qurumlarının rəsmi şəxsləri, həmçinin Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının nümayəndələri iştirak edib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Azərbaycan Respublikasının İnzibati Şuradakı səlahiyyətli nümayəndəsi Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iclasa onlayn formatda qatılıb.
İclasda APT-nın 2022-ci il büdcəsinə dəyişikliklər və Təşkilatın 2023-cü il büdcəsi, Avrasiya patentlərinin verilməsi üçün müraciətlər üzrə sənədlərin elektron mübadiləsi qaydası təsdiq olunub, Rüsumlar haqqında, Avrasiya Patent Konvensiyasının (APK) Patent Təlimatına və İnzibati Təlimatına dəyişikliklər edilib.
Bundan başqa, faydalı modellərin, əmtəə nişanlarının və xidmət nişanlarının hüquqi qorunması üzrə vahid Avrasiya sisteminin yaradılması, patent mübahisələrinin baxılması sisteminin təkmilləşdirilməsi, APT-nın Sənaye nümunələrinin qeydiyyatı haqqında Haaqa sazişinin Cenevrə Aktına (2 iyul 1999-cu il) qoşulması, APT ilə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar və dövlətlər arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumların imzalanması, Avropa Patent İdarəsi və APK-nın iştirakçı-dövlətlərinin milli patent qurumları arasında informasiya texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, APT-nın V.İ.Blinnikov adına qızıl medalı ilə təltifedilmə və digər məsələlər (ümumilikdə 15-dən çox məsələ) də müzakirə olunaraq, müvafiq qərarlar qəbul edildi.
Sədr Kamran İmanov faydalı modellərin, əmtəə nişanlarının və xidmət nişanlarının hüquqi qorunması üzrə vahid Avrasiya sisteminin yaradılması, patent mübahisələrinin baxılması sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Avrasiya məhkəməsinin təsis edilməsi barədə məsələlərin müzakirəsində fəal iştirak etdi. O cümlədən, əmtəə nişanlarının və xidmət nişanlarının hüquqi qorunması üzrə vahid Avrasiya sisteminin yaradılması ilə bağlı Avrasiya İqtisadi İttifaqının əmtəə nişanlarının qeydiyyatı sisteminin hələ də fəaliyyətə başlamamasının səbəblərinə aydınlıq gətirməsini xahiş etdi. Həmçinin, APT-nın Avrasiya əmtəə nişanlarının hüquqi mühafizəsi sisteminin yaradılması layihəsi ilə bağlı verdiyi məlumatın nəzərə alınmasını və üzv dövlətlərin milli patent idarələrində aparılan tədqiqatlar barədə Avrasiya əmtəə nişanlarının hüquqi mühafizəsi sisteminə təsir edəcək mövqelərin uyğunlaşdırılması üçün əlavə məlumatın verilməsini təklif etdi.
İnzibati Şura əmtəə nişanlarının Avrasiya hüquqi mühafizəsi sisteminin yaradılması layihəsinə dair APT-nın verdiyi məlumatları müzakirə edərək bu sistemin yaradılması layihəsi üzrə işçi qrupun işinin nəticələri haqqında məlumatın nəzərə alınması, sistemin yaradılmasının məqsədəuyğunluğu ilə bağlı milli patent idarələrinə əlavə əsaslandırmalar hazırlamaq, əsas yanaşmalar və mexanizmlər barədə məlumat verilməsi məsələlərini araşdırmaq, eləcə də bu sahədə vahid Avrasiya sisteminin yaradılmasında Razılığa gələn dövlətlərin marağını öyrənmək üçün tapşırıqlar verdi.
K.İmanov sənaye mülkiyyəti sahəsində regional məhkəmə yurisdiksiyasının yaradılması ilə bağlı APT-nın səlahiyyətinin olmadığını bildirdi. O, Razılığa gələn dövlətlərin səlahiyyətli dövlət orqanlarına təqdim edilmək üçün məlumatların milli patent idarələrinə çatdırılmasını, əsaslandırılmasının iqtisadi və hüquqi vasitələri nəzərə alınmaqla, bu məsələnin işlənib hazırlanmasını təklif etdi.
İnzibati Şura patent mübahisələrinə baxılması üçün Avrasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi layihəsi ilə bağlı məsələni geniş müzakirə edərək, qeyd edilən layihə üzrə işçi qrupunun işinin nəticələri haqqında məlumatın nəzərə alınması və İnzibati Şura üzvlərinin təklifləri nəzərə alınmaqla, patent mübahisələrinin həlli üçün Avrasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi məsələsi üzərində yenidən işlənilməsi barədə qərar qəbul etdi.
İnzibati Şuranın qərarı ilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov “İxtiraçılığa və patent işinə verdiyi töhfəyə görə” V.İ.Blinnikov adına qızıl medala layiq görülüb.
Türkmənistan Maliyyə və İqtisadiyyat Nazirliyinin Əqli Mülkiyyət üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Ata Annaniyazov İnzibati Şuranın yeni sədri seçilmişdir.
İnzibati Şuranın növbəti iclasının 2023-cü ilin ikinci yarısında Minsk şəhərində keçirilməsi barədə razılığa gəlindi.

The delegation of Azerbaijan participated in the 41st meeting of the Administrative Council of the Eurasian Patent Organization (EAPO).
Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, was awarded the gold medal named after V. I. Blinnikov "For his contribution to invention and patent work" of the Eurasian Patent Organization.
On September 20-21, 2022, the 41st (twenty-ninth extraordinary) meeting of the Administrative Council of the Eurasian Patent Organization (EAPO) was held in a hybrid format in Moscow.
Officials of the intellectual property offices of Azerbaijan, Belarus, Armenia, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, the Russian Federation, Tajikistan and Turkmenistan, as well as representatives of the World Intellectual Property Organization, attended in the event.
The delegation led by Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency Kamran Imanov, the authorized representative of the Republic of Azerbaijan in the Administrative Council, participated in the meeting online.
At the meeting, changes to EAPO's 2022 budget and the Organization's 2023 budget, the procedure for electronic exchange of documents on applications for granting Eurasian patent were approved, changes were made to the Patent Guide and Administrative Guide of the Eurasian Patent Convention (APC) on Fees.
In addition, the establishment of a single Eurasian system of legal protection of utility models, trademarks and service marks, improvement of patent dispute review system, accession of the EAPO to Hague Agreement on the Registration of Industrial Designs to the Geneva Act (July 2, 1999), signing memorandums of cooperation between EAPO and a number of international organizations and states, development of cooperation in the field of information technologies between the European Patent Office and the national patent institutions of the APC participating states, awarding the gold medal of EAPO named after V. I. Blinnikov and other issues (more than 15 issues in total) were also discussed and appropriate decisions were made.
Chairman Kamran Imanov took an active part in the discussion of the creation of a single Eurasian system for the legal protection of utility models, trademarks and service marks, and the establishment of a Eurasian court in order to improve the patent dispute review system. Also, in connection with the creation of a single Eurasian system for the legal protection of trademarks and service marks, he asked to clarify the reasons why the trademark registration system of the Eurasian Economic Union has not yet started to operate. He proposed to take into account the information provided by EAPO regarding the project of establishing the legal protection system of Eurasian trademarks and to provide additional information about the research conducted in the national patent offices of the member states in order to harmonize the positions that will affect the system of legal protection of Eurasian trademarks.
The Administrative Council discussed the information provided by the EAPO on the project of establishing the Eurasian legal protection system of trademarks and gave tasks to consider the results of the work of the working group on the project of establishing this system, to prepare additional justifications for national patent offices regarding the expediency of creating the system, to explore key approaches and reporting mechanisms, as well as to find out the interest of the states that agreed on the establishment of a single Eurasian system in this field.
K. Imanov stated that EAPO does not have the authority to establish regional court jurisdiction in the field of industrial property. He proposed to develop this issue, taking into account the economic and legal means of justification, to deliver the data to the national patent offices for submission to the competent state bodies of the Contracting States.
The Administrative Council extensively discussed the issue related to the project of improving the Eurasian system for handling patent disputes, taking into account the information about the results of the work of the working group on the mentioned project and taking into account the proposals of the members of the Administrative Council, the decision to revise the issue of improving the Eurasian system for the resolution of patent disputes.
By the decision of the Administrative Council, Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, was awarded the gold medal named after V. I. Blinnikov "For his contribution to invention and patent work".
Ata Annaniyazov, Head of the State Service for Intellectual Property of the Ministry of Finance and Economy of Turkmenistan, was elected the new Chairman of the Administrative Council.
It was agreed that the next meeting of the Administrative Council would be held in Minsk in the second half of 2023.