Avrasiya Patent Təşkilatı “İxtiraların və sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi məsələlərinə dair Avrasiya Patent Təşkilatının aktlarında faktiki dəyişikliklər” mövzusunda seminar keçirib
2022-ci il 18 oktyabr tarixində Moskva şəhərində Avrasiya Patent İdarəsi (APİ) və Rusiya Dövlət Əqli Mülkiyyət Akademiyası tərəfindən Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) normativ aktlarına edilən son dəyişikliklərlə bağlı “İxtiraların və sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi məsələlərinə dair Avrasiya Patent Təşkilatının aktlarında faktiki dəyişikliklər” mövzusunda onlayn seminar keçirilib.
Tədbirdə APİ-nin mütəxəssisləri “İxtiraların patentləşdirilməsi prosedurunda dəyişikliklər”, ”Sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi prosedurunda dəyişikliklər”, “Avrasiya Patent İdarəsinin elektron xidmətləri və Avrasiya patent sisteminin istifadəçiləri üçün patentləşməprosedurundaolan dəyişikliklər” mövzularında məruzələr ediblər.
Seminarda onlayn formatda APT-nın üzv-dövlətlərinin milli patent idarələrinin əməkdaşları, Avrasiya patent müvəkkilləri, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin İxtira, faydalı model və sənaye nümunələrinin ekspertizası şöbəsinin müdirinin müavini-sektor müdiri Sevinc Zeynalova, Kimya sektorunun müdiri Natavan Talışova, İlkin ekspertiza, axtarış və sənaye nümunələri üzrə iş sektorunun müdiri Afət Qasımova həmin sektorun aparıcı məsləhətçi-eksperti Aysel Şahbazova iştirak ediblər.

Евразийская патентная организация провела семинар на тему «Актуальные изменения в актах Евразийской патентной организации по вопросам патентования изобретений и промышленных образцов»
18 октября 2022 г. в г. Москва Евразийским патентным ведомством (ЕАПВ) и Российской государственной академией интеллектуальной собственности в связи с последними изменениями в нормативные акты Евразийской патентной организации (ЕАПО) был проведен онлайн-семинар на тему «Актуальные изменения в актах Евразийской патентной организации по вопросам патентования изобретений и промышленных образцов».
На мероприятии эксперты ЕАПВ выступили с докладами «Актуальные изменения в процедуре патентования изобретений», «Актуальные изменения в процедуре патентования промышленных образцов», «Электронные сервисы Евразийского патентного ведомства для взаимодействия с пользователями евразийской патентной системы в условиях изменений в патентной процедуре».
На семинаре в онлайн-формате приняли участие сотрудники национальных патентных ведомств государств-членов ЕАПО, евразийские патентные поверенные, в том числе сотрудники Отдела экспертизы изобретений, полезных моделей и промышленных образцов Центра экпертизы патентов и товарных знаков при Агентстве - заместитель заведующего отделом-заведующий сектором Севиндж Зейналова, заведующий сектором химии Натаван Талышова, заведующий сектором работы по предварительной экспертизе, поиску и промышленным образцам Афет Гасымова и ведущий консультатн-эксперт сектора работы по предварительной экспертизе, поиску и промышленным образцам Айсель Шахбазова.