Avrasiya Patent Təşkilatı “İxtiraların və sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi məsələlərinə dair Avrasiya Patent Təşkilatının aktlarında faktiki dəyişikliklər” mövzusunda seminar keçirib
2022-ci il 18 oktyabr tarixində Moskva şəhərində Avrasiya Patent İdarəsi (APİ) və Rusiya Dövlət Əqli Mülkiyyət Akademiyası tərəfindən Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) normativ aktlarına edilən son dəyişikliklərlə bağlı “İxtiraların və sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi məsələlərinə dair Avrasiya Patent Təşkilatının aktlarında faktiki dəyişikliklər” mövzusunda onlayn seminar keçirilib.
Tədbirdə APİ-nin mütəxəssisləri “İxtiraların patentləşdirilməsi prosedurunda dəyişikliklər”, ”Sənaye nümunələrinin patentləşdirilməsi prosedurunda dəyişikliklər”, “Avrasiya Patent İdarəsinin elektron xidmətləri və Avrasiya patent sisteminin istifadəçiləri üçün patentləşməprosedurundaolan dəyişikliklər” mövzularında məruzələr ediblər.
Seminarda onlayn formatda APT-nın üzv-dövlətlərinin milli patent idarələrinin əməkdaşları, Avrasiya patent müvəkkilləri, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin İxtira, faydalı model və sənaye nümunələrinin ekspertizası şöbəsinin müdirinin müavini-sektor müdiri Sevinc Zeynalova, Kimya sektorunun müdiri Natavan Talışova, İlkin ekspertiza, axtarış və sənaye nümunələri üzrə iş sektorunun müdiri Afət Qasımova həmin sektorun aparıcı məsləhətçi-eksperti Aysel Şahbazova iştirak ediblər.

​The Eurasian Patent Organization held a seminar on the topic "Current changes in the acts of the Eurasian Patent Organization on patenting inventions and industrial designs"
On October 18, 2022, in Moscow, the Eurasian Patent Office (EPO) and the Russian State Academy of Intellectual Property, in connection with the latest changes in the regulations of the Eurasian Patent Organization (EAPO), held an online seminar on the topic “Current changes in the acts of the Eurasian Patent Organization on Patenting of Inventions and Industrial Designs”.
At the event, EPO experts made presentations on “Current changes in the procedure for patenting inventions”, “Current changes in the procedure for patenting industrial designs”, “Electronic services of the Eurasian Patent Office for interaction with users of the Eurasian patent system in the context of changes in the patent procedure”.
The online seminar was attended by employees of the national patent offices of the EAPO Member States, Eurasian patent attorneys, including employees of the Department for the Examination of Inventions, Utility Models and Industrial Designs of the Center for Examination of Patents and Trademarks under the Agency - Deputy Head of the Department - Head of Division Sevinj Zeynalova, Head of the Chemistry Division Natavan Talyshova, Head of the Preliminary Examination, Search and Industrial Designs Division Afet Gasimova and Leading Counselor-Expert of the Preliminary Examination, Search and Industrial Designs Division Aysel Shahbazova.