Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: data modeli, ölçülməsi və əqli mülkiyyət” mövzusunda regional seminar öz işini davam etdirir
Regional seminarda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun “Əqli mülkiyyətin yenidən dərk edilməsi və kreativ iqtisadiyyat” mövzusunda təqdimatı dinlənilib. Təqdimatda dövlət başçısının Fərmanla təsdiq etdiyi Agentliyin Nizamnaməsində “fəaliyyətinin istiqamətləri” və “vəzifələri” kimi “əqli mülkiyyətin müasir iqtisadiyyatda rolunun artırılması və müəlliflik hüququna əsaslanan iqtisadiyyatda (kreativ iqtisadiyyatda) investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması və kreativ iqtisadiyyatın ölkənin ümumi daxili məhsulundakı payının müəyyən edilməsi, həmçinin texnologiyaların transferinin, innovasiyalara dəstək və kommersiyalaşdırılma infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı tədbirlər görmək” (2.2.8-ci yarımbənd) müddəalarının yer aldığı bildirilib. Vurğulanıb ki, Agentliyin Nizamnaməsinin 3.1.44-cü yarımbəndində müəlliflik hüququna əsaslanan iqtisadiyyat “kreativ iqtisadiyyat” kimi göstərilmişdir. Üstəlik, “əqli mülkiyyət hüquqlarına əsaslanan milli iqtisadiyyat sahələrinin iqtisadi göstəricilərinin daimi müşahidəsini aparmaq, ümumi daxili məhsulda əqli mülkiyyətə əsaslanan sənayenin payını daha dəqiq dəyərləndirmək üçün müvafiq işlər görmək, əqli fəaliyyət nəticələri ilə bağlı beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin reytinqinin müşahidəsini həyata keçirmək, təhlillər aparmaq və təkliflər hazırlamaq” (3.1.43-cü bənd) kimi müddəalar yer almışdır.
K.İmanov “yaradıcı” və “kreativ” (sənaye və yaxudindustriya) ifadələrinin sinonimlər kimi istifadə olunduğunu, “sənayelər”, “industriyalar” “iqtisadiyyat” termini ilə də əvəz oluna bildiyini qeyd edərək kreativ iqtisadiyyatın inkişafının əqli mülkiyyət ilə bağlı olduğunu, müəlliflik hüququnaəsaslanan iqtisadiyyat kimi təsvir olunduğunu bildirib. O, “mədəni və yaradıcı sənayelər”, “kreativ sənayelər (industriyalar)” və “kreativ iqtisadiyyat” anlayışları arasındakı fərqlənmə sərhədi və həmin terminlərin yaranma xronologiyası haqqında ətraflı məlumat verib.
Təqdimatda kreativlik konseptinin mənası və “kreativ iqtisadiyyat” (industriyalar) anlayışının tərifləri, kreativliyə aid konseptlərin inkişafının xronologiyasına geniş toxunulub. Vurğulanıb ki, “mədəni” və “kreativ” industriyalar anlayışları fərqlidir və “mədəni industriyalar” anlayışı məhz sektorun sosial əhəmiyyətini və qeyri-kommersiya olduğunu qabarıq göstərmək məqsədilə istifadə olunur.
Agentliyin rəhbəri Azərbaycanda kreativ industriyalar sahəsi barədə də fikirlərini bölüşüb. Əqli Mülkiyyət Agentliyində aparılan təhlil və hesablamalar göstərir ki, Azərbaycanın ÜDM-də kreativ sənayenin payı getdikcə artmaqdadır. Son illərdə ölkənin ÜDM-də kreativ sənayenin payı 2018-ci ildə 5,1%-dən 2024-cü ilin 1 yanvarına olan vəziyyətə görə 5,2%-ə çatmış və hazırda inkişaf etmiş ölkələr səviyyəsindədir.
K.İmanov təqdimatının sonunda milli modelin çatışmazlıqları və qeyri-səlis modelləşməyə keçidin imkanları məsələsini təhlil edib.
Sonra ÜƏMT–nın department direktorunun müavini Dimiter Qançevin “Kreativ iqtisadiyyatın mövcud ölçmə modellərinə ümumi baxış” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.

Продолжает свою работу региональный семинар на тему «Креативная экономика: модель данных, измерение и интеллектуальная собственность»
В рамках семинара была представлена презентация председателя правления Агентства интеллектуальной собственности Камрана Иманова на тему «Переосмысление интеллектуальной собственности и креативная экономика». В презентации были затронуты положения, определенные Уставом Агентства, утвержденным указом главы государства, такие как «направления деятельности» и «задачи», а также принятие мер, направленных на «повышение роли интеллектуальной собственности в современной экономике и улучшение инвестиционной среды в авторско-правовой (креативной) экономики, коммерциализацию результатов интеллектуальной деятельности и определение доли креативной экономики во внутреннем валовом продукте страны», а также на «передачу технологий, поддержку инноваций и создание инфраструктуры коммерциализации» (подраздел 2.2.8). Было подчеркнуто, что в подразделе 3.1.44 Устава Агентства авторско-правовая экономика именуется «креативной экономикой». Кроме того, были затронуты положения связанные с «постоянным мониторингом экономических показателей отраслей национальной экономики, основанных на праве интеллектуальной собственности, проведением соответствующих работ по более точной оценке доли отрасли, основанной на интеллектуальной собственности, во внутреннем валовом продукте, мониторингом рейтинга нашей страны в международных рейтингах, связанных с результатами интеллектуальной деятельности, проведением анализов и подготовкой предложений» (пункт 3.1.43).
В своем выступлении К.Иманов отметил, что выражения «творческий» и «креативный» (отрасль или индустрия) используются как синонимы, «отрасль», «индустрия» можно заменить термином «экономика», и подчеркнул, что развитие креативной экономики связано с интеллектуальной собственностью, основанной на авторском праве, описываемой как экономика. Он представил подробную информацию о хронологии появления терминов «культурные и творческие отрасли», «креативные отрасли (индустрии)» и «креативная экономика», а также об их различии.
Презентация включала обсуждение значения понятия креативности, определение термина «креативная экономика» (индустрия), и хронологию развития понятий, связанных с творчеством. Было подчеркнуто, что понятия «культурная» и «креативная» индустрия отличаются, и понятие «культурная индустрия» используется для того, чтобы подчеркнуть социальную значимость и некоммерческий характер отрасли.
Глава агентства также поделился своим мнением о состоянии креативных индустрий в Азербайджане. Анализ и расчеты, проведенные Агентством интеллектуальной собственности, показывают, что доля креативной индустрии в ВВП Азербайджана растет. За последние годы этот показатель увеличился с 5,1% в 2018 году до 5,2% по состоянию на 1 января 2024 года, что соответствует уровню развитых стран.
В завершение своего выступления К.Иманов проанализировал недостатки национальной модели и перспективы перехода к нечеткому моделированию.
Затем был заслушан доклад заместителя директора департамента ВОИС Димитера Ганчева на тему «Обзор существующих моделей измерения креативной экономики».