Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək sərgidə Azərbaycanın coğrafi göstəriciləri nümayiş olunacaq
Cari ilin 24-25 noyabr tarixlərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) və Gürcüstanın Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzinin (Sakpatenti) təşkilatçılığı ilə coğrafi göstəricələr mövzusunda subregional seminar keçiriləcək.
Tədbir coğrafi göstəricələrin qorunması, kollektiv idarə olunması və kommersiyalaşdırılması sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədi daşıyır.
Seminarın açılışında Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun videomüraciəti nümayiş etdiriləcək.
Tədbir çərçivəsində region ölkələrinin coğrafi göstəricələrinin sərgisi də təşkil olunacaq. Sərgidə Azərbaycan Respublikası üçün ayrılmış pavilyonda Azərbaycana məxsus coğrafi göstəricilər (Sirab, Badamlı, Meysəri, Ağdam şərabı, Şəki halvası) təqdim ediləcək, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycana məxsus xalça nümunələri (Bağmanlı xalçası, Çələbi xalçası, Qarabağ xalçası, Bağmanlı (Talış) xalçası, Butalı Qarabağ xalçası və Qarabağ modern xalçası), kəlağayı (Basqal kəlağayısı) qeyri-maddi irs nümunələri barədə ətraflı məlumat veriləcək.

​Geographical indicators of Azerbaijan will be displayed at the exhibition to be held in Antalya, Türkiye
A Subregional Seminar on geographical indications will be held on November 24-25 of the current year with support of World Intellectual Property Organization and with joint organization of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, the Turkish Patent and Trademark Office (Türkpatent) and the National Intellectual Property Center of Georgia (Sakpatenti).
The event aims to exchange experience in the field of protection, collective management and commercialization of geographical indications.
At the opening of the Seminar video-address of Mr. Kamran Imanov – Chairman of the Board of Intellectual property Agency will be demonstrated.
Within the framework of the event, an exhibition of geographical indications of the countries of the region will be organized. Geographical indicators specific to Azerbaijan (Sirab, Badamli, Meysari, wine of Aghdam, halva of Shaki) will be presented at the exhibition in the pavilion reserved for the Republic of Azerbaijan. Detailed information will be given about carpet samples (Baghmanli carpet, Chalabi carpet, Garabagh carpet, Baghmanli (Talish) carpet, Butali Garabagh carpet and Garabagh modern carpet), kalaghayi (Basgal kalagayi) belonging to Azerbaijan included in UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage.