Türkiyənin Antalya şəhərində keçiriləcək sərgidə Azərbaycanın coğrafi göstəriciləri nümayiş olunacaq
Cari ilin 24-25 noyabr tarixlərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi, Türkiyə Patent və Əmtəə Nişanları Qurumu (Türkpatent) və Gürcüstanın Milli Əqli Mülkiyyət Mərkəzinin (Sakpatenti) təşkilatçılığı ilə coğrafi göstəricələr mövzusunda subregional seminar keçiriləcək.
Tədbir coğrafi göstəricələrin qorunması, kollektiv idarə olunması və kommersiyalaşdırılması sahəsində təcrübə mübadiləsi məqsədi daşıyır.
Seminarın açılışında Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun videomüraciəti nümayiş etdiriləcək.
Tədbir çərçivəsində region ölkələrinin coğrafi göstəricələrinin sərgisi də təşkil olunacaq. Sərgidə Azərbaycan Respublikası üçün ayrılmış pavilyonda Azərbaycana məxsus coğrafi göstəricilər (Sirab, Badamlı, Meysəri, Ağdam şərabı, Şəki halvası) təqdim ediləcək, UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycana məxsus xalça nümunələri (Bağmanlı xalçası, Çələbi xalçası, Qarabağ xalçası, Bağmanlı (Talış) xalçası, Butalı Qarabağ xalçası və Qarabağ modern xalçası), kəlağayı (Basqal kəlağayısı) qeyri-maddi irs nümunələri barədə ətraflı məlumat veriləcək.

На выставке, которая пройдет в городе Анталья Турецкой Республики, будут представлены географические указания Азербайджана
24-25 ноября 2022 года будет проведен субрегиональный симпозиум на тему географических указаний, организованный Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики, Турецким ведомством по патентам и товарным знакам (Туркпатент) и Национальным центром интеллектуальной собственности Грузии (Сакпатенти) при поддержке Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС).
Целью мероприятия является обмен опытом в области охраны, коллективного управления и коммерциализации географических указаний.
На открытии семинара будет продемонстрировано видеообращение Председателя Правления Агентства интеллектуальной собственности Камрана Иманова.
В рамках мероприятия будет организована выставка географических указаний стран региона. На выставке в павильоне, отведенном для Азербайджанской Республики, будут представлены характерные для нашей страны географические указания (Сираб, Бадамлы, Мейсари, вино Агдам, шекинская халва), а также образцы ковров, принадлежащих Азербайджану и включенных в Репрезентативный список ЮНЕСКО (ковер Багманлы, ковер Чалаби, ковер Карабах, ковер Багманлы (Талыш), ковер Буталы Карабах и современный ковер Карабах), подробно были приведены примеры нематериального культурного наследия калагаи (Басгальский калагаи).