Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru Frensis Qarri ÜƏMT Assambleyalarını açaraq rəhbərlik etdiyi 12 il ərzində təşkilatın qazandığı irəliləyişlərdən danışıb
İkinci və son altı illik səlahiyyət müddəti 30 sentyabr 2020-ci il tarixində bitəncənab Qarri COVID-19 pandemiyasının nəticələri barədə danışaraq,dinləyiciləri çoxtərəfli fəaliyyətə olan tələbin zəifləməsinin beynəlxalq ictimaiyyət üçün böyük bir problem yaratdığı barədə məlumat verdi.
Cənab Qarri nümayəndələrə (bəziləri iclasda fiziki olaraq iştirak etmiş, bəziləri isəonlayn iştirak etmişdilər) müraciət edərək bildirdi ki,elmi-texniki tərəqqi insanları tamamilə yeni yollarla bir-birinə bağlasa da, proteksionizm də daxil olmaqla təcrid olunma siyahısının artması ilə xarakterizə olunur.
“Beləliklə, özümüzü texnoloji inkişaf məntiqinin geosiyasi sahədəki siyasi tendensiyalarla toqquşduğu bir vəziyyətdə tapırıq. Cənab Qarri: “Tarixə istinad edərək, texnologiyanın uzunmüddətli perspektivdə üstün gəlməyəcəyinə təəccüblənərdim”. “Bu iki dalğanın toqquşması bir çox risklərlə bağlıdır: xalqlar və onların hakimiyyətləri arasındakı münasibətlərin pozulmasından başlayaraq, iqtisadi və sosial həyatın proseslərinin axınlarının pozulmasına qədər. Hər iki dalğanın qlobal xarakterdaşıdığını nəzərə alaraq, onların dinc yolla qovuşmasının tək bir üsulu olduğunu görürük. Bu, öz təbiətinə görə qlobal xarakter daşıyan beynəlxalq əməkdaşlıq yaxud, başqa sözlə, çoxtərəfli yanaşmaya əsaslanır.”
“Hamımıza aydındır ki, indiki zamanda belə çoxtərəfli fəaliyyət tələbi və ya onu həyata keçirmə qabiliyyəti, təəssüf ki, çox zəifdi. Bu tələbi canlandırmaq və ya bu imkanların bərpası, hansılar ki, qaçılmaz olaraq sistemlərin arxitekturasında mütləq dəyişikliklər tələb edəcək, gələcək illər və onilliklərdə dünya qarşısında duran ən böyük məsələlərdən biridir ”, dedi.
Cənab Qarri, COVID-19 pandemiyasının, ƏM sahəsində qlobal xidmətlərin göstərilməsi hesabına gəlir əldə edən Təşkilatın maliyyə vəziyyətinə hələ mənfi təsir göstərmədiyini bildirdi; buna baxmayaraq, dünyada iqtisadi vəziyyətin inkişafı ilə bağlı tendensiyaları yaxından izləmək lazımdır.
Cənab Qarri Assambleyanın açılışı zamanı 2020-ci il 1 oktyabr tarixindən rəsmi olaraq ÜƏMT-nın Baş direktoru vəzifəsini icra edəcək cənab Tanı salamladı.
"Ona işində uğurlar arzulayıram və əminəm ki, onun rəhbərliyi altında Təşkilat böyük uğurlar qazanacaq və hər istiqamətdə irəliləyiş əldə edə biləcək".
Baş director seçilmiş Daren Tan, cənab Qarrinin Baş direktorolduğu müddətdə qazandığı "parlaq nəticələrə" öz "səmimi heyranlığını" dilə gətirdi. “Sizin rəhbərliyiniz və gələcək həmkarlarımın fədakarlığı sayəsində bu Təşkilatdərin hörmətə və nüfuza malikdir. Sizin qoyduğunuz təməllərlə gələcək çox ümidverici görünür və mən ÜƏMT-nın yeni fəaliyyət mərhələsində Sizin əvəzsiz səylərinizi davam etdirə biləcəyim anı böyük coşqu ilə gözləyirəm. Əminəm ki, hər kəs mənim Sizin üçün olan ən dərin və səmimi arzularıma qoşulacaq, Sizin gələcək fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram”.
Cənab Qarri öz geniş təqdimatında Baş direktor olduğu 12 il ərzində Təşkilatın işində baş verən müsbət dəyişiklikləri vurğuladı.
Cənab Qarri: "Son 12 il təşkilat üçün uğur və inkişaf dövrü oldu".
Cənab Qarri dünyada yeniliyin stimullaşdırılmasına və yayılmasına kömək edən ÜƏMT-nın qlobal IP sistemlərinin böyüməsindən və ÜƏMT tərəfindən idarə olunan müqavilələrdə iştirak edənlərin sayının artmasından da danışdı, əksəriyyəti inkişafetməkdə olan və ən az inkişaf etmiş ölkələrin 400-dən çox yeni üzvün onlara qoşulduğunu bildirdi. Cənab Qarri, onun səlahiyyət müddətində bağlanmış və qüvvəyə minən iki yeni müqaviləni - Pekin və Marakeş müqavilələrini vurğuladı.
Cənab Qarrinin sözlərinə görə, Təşkilatın maliyyə vəziyyəti yüksək səviyyədədir. Daimi profisit Təşkilatın borcdan azad olmasına və xalis aktivlərin elə artmasının əldə edilməsinə (hal-hazırda 364 milyon İsveçrə frankı) imkan verdi ki, bu, Üzv Dövlətlərin təyin etdiyi hədəf göstəricisini keçdi. Cənab Qarrinin fikrincə, bu, qlobal ƏM sistemləri çərçivəsində alınan rüsumları artırmadan mümkün oldu.
Cənab Qarri Təşkilatın işində inkişaf səylərinin artması məqsədlərinə xüsusi əhəmiyyət verilməsinə nail olunduğunu, gündəmin inkişafının isəbir çox sahələrdə tövsiyələr kompleksindən konkret reallaşmağa doğru getdiyini bildirdi. O həmçinin, Davamlı İnkişaf Məqsədlərinin müxtəlif yollarla əldə olunmasına töhfə verən bir sıra uğurlu dövlət-özəl tərəfdaşlıq əlaqələrini vurğuladı.
Təşkilatın sərəncamında İT əsasında platformalar, məlumat bazaları və xidmətlər də daxil olmaqla,eyni zamanda iqtisadi təhlil, Qlobal İnnovasiya İndeksi, statistik təhlil və verilənlər təhlili də daxil olmaqla yeni proqram və xidmətlər yaranmışdır.
Cənab Qarri, ÜƏMT-da aparılan abadlıq işlərini vurğulayaraq, vaxtında və büdcə daxilində başa çatdırılmış iki böyük yeni binanın istifadəyə verildiyini qeyd etdi.
Bundan əlavə, Təşkilat rəqəmsal transformasiya mərhələsindən keçib: xarici istifadəçilərə göstərilən bütün xidmətlər elektron platforma çərçivəsində həyata keçirilir. Qarri, COVID-19 pandemiyasının ilk mərhələsində Təşkilatın bütün inzibati və idarəetmə proseslərinin rəqəmsal formata keçdiyini qeyd etdi.
"Mənə elə gəlir ki, bütün maraqlı tərəflər, eləcə də Təşkilatın fəaliyyətinə töhfə verənlər və, ilk növbədə, Üzv Dövlətlər, Təşkilatın kollektiv səyləri sayəsində əldə edə bildikləri irəliləyişdən razı qalmalıdırlar".
Baş direktor Qarri, Baş Assambleyanın Sədri, səfir Ömər Znibere, Mərakeş Krallığının Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və Cenevrədəki digər beynəlxalq təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəsinə və ÜƏMT Koordinasiya Komitəsinin sədri, səfir Fransua Rivassoya, Fransanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatındakı Daimi Nümayəndəsinə və Cenevrədəki digər beynəlxalq təşkilatlara təşəkkür etdi. O, həmçinin "yüksək səviyyəli istedadlı mütəxəssislər" kimi xarakterizə etdiyi Təşkilatın yüksək rəhbərliyinə və digər əməkdaşlarına təşəkkür etdi.
“Baş direktor vəzifəsini icra etmək fürsəti mənim üçün böyük bir imtiyaz idi. Ən böyük imtiyaz isə dünyanın müxtəlif bölgələrindən olan bir çox insanla tanış olmaq fürsəti olmuşdur”. Bu, dünyanın bütün zənginliyini və müxtəlifliyini dərk etməyimə və hamımızın eyni insan irsini, təcrübəsini və kimliyini paylaşdığımızı anlamağa imkan verdi."
Baş direktor həmçinin 2008-ci ildən ÜƏMT-da vəzifəyə başlamasındanindiyə qədər əldə etdiyi uğurları əks etdirən hesabatın daha dolğun versiyasını təqdim etdi.

WIPO Director General Francis Gurry Opens WIPO Assemblies, Reports on Progress during 12-Year Tenure at Helm of the Organization
World Intellectual Property Organization (WIPO) Director General Francis Gurry opened the WIPO Assemblies on Monday, outlining the Organization's progress during his 12 years as Director General.
Mr. Gurry, whose second and final six-year term ends on Sept. 30, 2020, also reported on the effects of the COVID-19 pandemic while warning that the diminished state of multilateralism poses a major challenge to the world.
Mr. Gurry told delegates - some attending in person, others virtually - that technological progress has connected humanity in never-before-seen ways, but has been accompanied by increasing signs of closure, including protectionism.
"So we are in the position in which the logic of technological development is pitted against the movement of policy geopolitically. On the basis of history, I would be surprised if, in the long run, technology did not prevail," Mr. Gurry said. "There are many risks associated with the collision of these two currents, ranging from the separation of peoples from governments to the disruption of economic and social life. In view of the global nature of both currents, there seems to be only one way in which the two currents may be guided into a peaceful confluence. That way is through international cooperation that is global in nature or, in other words, multilateralism," said Mr. Gurry.
"We are all aware that the appetite or the capacity for such multilateral action is regrettably diminished at the moment. The reconstruction of this appetite or capacity, with the inevitable changes in architecture that it may entail, is one of the major challenges that confronts the world in the coming years and decades," said Mr. Gurry.
Mr. Gurry said that COVID-19 pandemic had yet to adversely affect the financial position of the Organization, which funds its activities primarily through the provision of global IP services, but that close attention had to be paid to the evolving global economic situation.
Mr. Gurry welcomed to the Assemblies meetings Mr. Tang, who officially assumes his duties as WIPO Director General on October 1, 2020.
"I wish him every success in his tenure, which I am sure will be an outstanding one that leads the Organization forward in every way," Mr. Gurry said.
Director General Elect Daren Tang said he wished to place on record his “high admiration” for the “stellar results” achieved by Mr. Gurry during his tenure as Director General. “It is thanks to your leadership, and to the dedication of my future WIPO colleagues, that this Organization is deeply respected and highly valued. The future is full of promise, thanks to the foundations you have laid, and I look forward to continuing your outstanding work as WIPO enters a new chapter. I am confident that everyone will join me in sending to you our warmest, deepest and best wishes for your many endeavors to come,” Mr. Tang said at the opening of the Assemblies.
In a far-reaching speech, Mr. Gurry outlined the positive changes in the Organization during his 12 years as Director General.
"The Organization has been able to prosper and to thrive in the past 12 years," said Mr. Gurry.
Mr. Gurry highlighted growth in WIPO's global IP systems that help stimulate and spread innovation across the globe, as well as adherence to WIPO-administered treaties - with over 400 new accessions to those treaties, the majority coming from developing and least developed countries, Mr. Gurry said. He highlighted two new agreements - the Beijing and Marrakesh Treaties - that had had been concluded and entered into force during his tenure.
Mr. Gurry said that the financial situation of the Organization has flourished, with consistent surpluses enabling the Organization to be debt-free while building its net assets, now some CHF 364 million, beyond the target-level set by the Member States. At the same time, fees under the global IP systems have remained constant, Mr. Gurry said.
Development-related activities have been mainstreamed as the Development Agenda advanced from a series of recommendations to concrete implementation in many areas, Mr. Gurry said. He noted a number of successful public-private partnerships that contribute in various ways to the implementation of the Sustainable Development Goals.
Mr. Gurry said that the Organization has added new programs and services, such as IT platforms, databases and services economic analysis, the Global İnnovation İndex and statistical and data analytics.
Mr. Gurry highlighted the renovation of WIPO's Geneva campus, with the addition of two major buildings that were delivered on time and on budget.
The Organization has also embraced digital transformation, with all externally facing services operating on electronic platforms. All administrative and management procedures have been digitized, contributing to the Organization's smooth transition to remote work at the onset of the COVID-19 pandemic, said Mr. Gurry.
"I believe that all stakeholders and the many contributors to the Organization’s operations, starting with the Member States, have reason to be pleased with the progress that the Organization has achieved as a result of a collective effort," said the Director General.
Director General Gurry thanked Chair of the General assembly, Ambassador Omar Zniber, Permanent Representative of the Kingdom of Morocco to the United Nations Office and other international organizations in Geneva, and, Ambassador François Rivasseau, Permanent Representative of France to the United Nations and other international organizations in Geneva, the outgoing Chair of the WIPO Coordination Committee. He also thanked his Senior Management Team and the staff of the Organization which he said is “extremely talented and professional.”
"It has been a privilege to have the opportunity to serve as Director General. The greatest privilege of all has been the opportunity to meet so many people from so many different walks of life," said Mr. Gurry in concluding his remarks. "This has provided the opportunity for opening to the richness and diversity of the world and for understanding that we all share a common human heritage, experience and identity."