​Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru cənab Frensis Qarri ölkəmizə səfərə gəlir
Cari ilin 4 – 6 iyun tarixlərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş direktoru cənab Frensis Qarrinin Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfəri planlaşdırılır. ÜƏMT-nin Baş direktorunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən qəbul edilməsi gözlənilir.
Zəngin səfər proqramı çərçivəsində Dr. F.Qarri əqli mülkiyyət sahəsinin, universitetlərin və elmi-akademik dairələrin nümayəndələri ilə görüşəcək və onların qarşısında çıxış edəcək, təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun müşaiyəti ilə universitetlər tərəfindən yaradılımış startaplar və onların nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanış olacaq.
O, Heydər Əliyev Mərkəzində keçiriləcək ÜƏMT, Təhsil Nazirliyi və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin “Universitet və elmi-tədqiqat institutlarında əqli mülkiyyət siyasəti üçün Milli Layihə”sinin və həmin Layihənin icrası ilə bağlı ÜƏMT və Təhsil Nazirliyi arasında imzalanmış Birgə Bəyannamə ilə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası çərçivəsində “Bilik və innovasiya iqtisadiyyatına əqli mülkiyyətin dəstəyi” mövzusunda beynəlxalq konfransda və “Qeyri – maddi aktivlər və qlobal dəyərlər zənciri: İqtisadiyyat innovasiyaların faydalarından necə yararlanır?” mövzusunda regional konfransda iştirak edəcək.
Dr. F.Qarri həmçinin Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (NRYTN) nəzdindəki Yüksək Texnologiyalar Parkında startaplarla tanış olacaq və nazir cənab Ramin Quluzadə ilə görüş keçirəcək.
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının sədri cənab Əli Əhmədovla görüşdə isə Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı arasında əməkdaşlıq üzrə Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi olacaq.
Dr. F.Qarrinin xarici İşlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovla da görüşü planlaşdırılır.
Ölkəmizə səfəri zamanı Dr. F.Qarrini Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanov müşayiət edəcəkdir.

Генеральный директор Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) господин Фрэнсис Гарри прибудет с визитом в нашу страну
4-6 июня текущего года планируется официальный визит Генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) господина Фрэнсиса Гарри в Азербайджанскую Республику. Ожидается, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев примет Генерального директора ВОИС.
В рамках насыщенной программы Др. Ф.Гарри встретится с представителями сферы интеллектуальной собственности, университетов и научно-академических кругов и выступит перед ними, а также в сопровождении министра образования господина Джейхуна Байрамова он ознакомится со стартапами, созданными университетами и выставкой, отражающей их достижения.
В рамках мер, предусмотренных Совместной декларацией, подписанной между ВОИС и Министерством образования в связи с реализацией «Национального проекта для политики в области интеллектуальной собственности в университетах и научно-исследовательских учреждениях» ВОИС, Министерства образования и Агентства Интеллектуальной Собственности, он примет участие на международной конференции «Поддержка интеллектуальной собственности для знаний и экономики инноваций» и на региональной конференции «Нематериальные активы и глобальная цепочка ценностей: как экономика получает выгоду от преимуществ инноваций?», которые пройдут в Центре Гейдара Алиева.
Также ожидается, что Др. Ф.Гарри ознакомится со стартапами в Парке высоких технологий при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий и встретится с министром Рамином Гулузаде.
В ходе встречи с заместителем премьер-министра Азербайджанской Республики, председателем Национального координационного совета по устойчивому развитию господином Али Ахмедовым будет подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству между правительством Азербайджанской Республики и Всемирной организацией интеллектуальной собственности.
Также запланирована встреча Др. Ф.Гарри с министром иностранных дел господином Эльмаром Мамедъяровым.
Во время визита Др. Ф.Гарри будет сопровождать Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности господин Камран Иманов.