23 aprel, 2022-ci il
Kitablar bəşəri təcrübənin müxtəlifliyini əks etdirərək, çox uzaq zamanlardan insanların öz təxəyyüllərində həm real, həm də uydurma dünyalar yaratmaq qabiliyyətini təcəssüm etdirir. Onlar bizə ideya mübadiləsi aparmağa, məlumat almağa və müxtəlif xalqların mədəniyyətinin bütün zənginliyini çatdırmağa kömək edərək, insanları ayıran məkan və zamandan asılı olmayaraq onların arasında geniş dialoq imkanları açır.
Şəxsiyyətin inkişafını təşviq etmək və cəmiyyətdə dəyişiklikləri stimullaşdırmaqda kitablar danılmaz potensiala malikdirlər. Tanınmış Nigeriyalı yazıçı Çimamanda Nqozi Adiçinin təbirincə, “yazmağa qərar vermək, susmaqdan imtina etmək deməkdir”.
Məhz buna görə YUNESKO, misal üçün, özünün Dünya Kitab Paytaxtı proqramı çərçivəsində, kitablara əlçatanlığı təmin etmək və oxumağı öyrətməyə yardım etmək əzmindədir. 2022-ci il Dünya Kitab Paytaxtı, harada ki bütün il üçün nəzərdə tutulan sosial dəyişikliyin təşviq edilməsində, zorakılıqla mübarizədə və sülh mədəniyyətinin qurulmasında kitab və mütaliənin rolu haqqındaproqram həyata keçiriləcək, Meksikanın Qvadalaxara şəhəri elan edilib
Kitablar sosial rifahı təmin etmək üçün vacib əhəmiyyət kəsb edir, lakin nəşriyyat sənayesi hazırda, ilk növbədə rəqəmsal transformasiya ilə bağlı, böyük bir sarsıntı keçirir. Bu çətinliklər xüsusilə istehsal-satış zəncirinin bütün mərhələlərində gəlirlərin azalmasının digər yaradıcı peşələrin nümayəndələri ilə yanaşı müəlliflərin və kitab satıcılarının da həssaslığının artmasına gətirən COVID-19 pandemiyası zamanı açıq-aydın oldu. Dərc olunan nəşrlərin sayının qaçılmaz azalması ilə əlaqədar mədəni müxtəliflik də təhlükə altına düşdü.
Qeyri-müəyyənlik dövründə biz kitabları ümid və dialoq rəmzi kimi qorumalıvə müdafiə etməliyik. Bu, ədəbi irsimizi populyarlaşdıran yaradıcı sektor işçiləri – yazıçılar, redaktorlar, naşirlər və tərcüməçilər ilə həmrəy olmaq deməkdir. Bu mütəxəssisləri qorumaq və onların peşələrinin dəyərinin tanınmasını təmin etmək lazımdır, çünki onlarqitələr və mədəniyyətlər arasında körpülərin qurulmasına kömək edirlər.
YUNESKO bu məqsədə nail olmaqda qətiyyətlidir. Rəqəmsal texnologiyaların nəşr sənayesinin simasını dəyişdirdiyi bir vaxtda, biz müəlliflərin ədalətli mükafatlandırılmasının və mədəni müxtəlifliyin qorunmasının tərəfdarıyıq. Biz, Beynəlxalq Müəlliflər Forumu, Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və Təsisatları Federasiyası və Beynəlxalq Nəşriyyatçılar Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq vasitəsilə naşirlərin işini dəstəkləyirik.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günündə mən YUNESKO-nun bütün tərəfdaşlarını bunun dərkini yaymağa çağırıram ki, kitablar müasir problemlərin həllinə, siyasi və iqtisadi reallıqların öyrənilməsinə, bərabərsizliyə və bilərəkdən yalan məlumatların yayılması ilə mübarizəyə təşviq edən bir qüvvədir. Gənc nəslin tərbiyəsindən söz gedəndə, kitab müəlliflərinin danışdığı tarixçələr olduqca effektiv alət olurlar.
Şübhəsiz ki, kitablar bütün dünyada təhsilin, elmin, mədəniyyətin və informasiyanın əlçatanlığı, yayılması və inkişafının təmin edilməsində həyat əhəmiyyətli rol oynayırlar. Məhz buna görə, hər il dünya ədəbiyyatının üç böyük nümayəndəsi - Migel de Servantesin, Uilyam Şekspirin və İnka Qarsilaso de la Veqanın dünyasını dəyişdiyi gün, aprelin 23, biz onların ecazkar qabiliyyətlərinə, hansılara görə ki yenilikçi ideyalar yaranır, biliklər artır və insanların dünyagörüşü dəyişir, lazımi dəyəri veririk.

Message from Ms Audrey Azoulay, Director-General of UNESCO, for World Book and Copyright Day
Books have long embodied the human capacity to conjure up worlds, both real and imagined, giving voice to the diversity of human experience. They help us share ideas, obtain information and inspire admiration for different cultures, enabling far-reaching forms of dialogue between people across space and time.
The potential of books to advance individual fulfilment and create social change is undeniable. In the words of renowned Nigerian author Chimamanda Ngozi Adichie: “To choose to write is to reject silence.”
This is why UNESCO is resolutely committed to promoting access to books and reading - for example, through our World Book Capital programme. In 2022, the Mexican city of Guadalajara is taking up the mantle of World Book Capital, with a year-long programme that focuses on the role of books and reading in triggering social change, combating violence and building a culture of peace.
Despite the importance of books in sustaining social wellbeing, the publishing industry is currently facing major upheavals - most notably the digital transformation. These challenges became all too clear during COVID-19, when falling revenues amplified the vulnerability of authors and book sellers, like other creative professionals across the value chain. Cultural diversity was also threatened as the number of titles published ineluctably diminished.
In uncertain times, we must cherish and defend books as symbols of hope and dialogue. This means standing in solidarity with the professionals who disseminate our literary heritage - writers, editors, publishers and translators. As they build bridges across continents and cultures, these professionals must be protected, and their value acknowledged.
UNESCO is firmly committed to this goal. At a time when digital technology is changing the face of the publishing industry, we advocate for the fair remuneration of authors and the protection of cultural diversity. We support the work of publishers through undertakings such as partnerships with the International Authors Forum, the International Federation of Library Associations and Institutions, and the International Publishers Association.
On World Book and Copyright Day, I call upon all of UNESCO's partners to share the message that books are a force to address contemporary challenges, to understand political and economic realities, and to combat inequalities and misinformation. Storytelling is an incredibly effective tool when it comes to educating younger generations.
Indeed, books are vital vehicles to access, transmit and promote education, science, culture and information worldwide. For this reason, every year, on 23 April - a date that marks the departure of three great authors of universal literature, Miguel de Cervantes, William Shakespeare, and Inca Garcilaso de la Vega - we celebrate their captivating power to spark innovation, generate knowledge and change minds.