23 aprel, 2022-ci il
Kitablar bəşəri təcrübənin müxtəlifliyini əks etdirərək, çox uzaq zamanlardan insanların öz təxəyyüllərində həm real, həm də uydurma dünyalar yaratmaq qabiliyyətini təcəssüm etdirir. Onlar bizə ideya mübadiləsi aparmağa, məlumat almağa və müxtəlif xalqların mədəniyyətinin bütün zənginliyini çatdırmağa kömək edərək, insanları ayıran məkan və zamandan asılı olmayaraq onların arasında geniş dialoq imkanları açır.
Şəxsiyyətin inkişafını təşviq etmək və cəmiyyətdə dəyişiklikləri stimullaşdırmaqda kitablar danılmaz potensiala malikdirlər. Tanınmış Nigeriyalı yazıçı Çimamanda Nqozi Adiçinin təbirincə, “yazmağa qərar vermək, susmaqdan imtina etmək deməkdir”.
Məhz buna görə YUNESKO, misal üçün, özünün Dünya Kitab Paytaxtı proqramı çərçivəsində, kitablara əlçatanlığı təmin etmək və oxumağı öyrətməyə yardım etmək əzmindədir. 2022-ci il Dünya Kitab Paytaxtı, harada ki bütün il üçün nəzərdə tutulan sosial dəyişikliyin təşviq edilməsində, zorakılıqla mübarizədə və sülh mədəniyyətinin qurulmasında kitab və mütaliənin rolu haqqındaproqram həyata keçiriləcək, Meksikanın Qvadalaxara şəhəri elan edilib
Kitablar sosial rifahı təmin etmək üçün vacib əhəmiyyət kəsb edir, lakin nəşriyyat sənayesi hazırda, ilk növbədə rəqəmsal transformasiya ilə bağlı, böyük bir sarsıntı keçirir. Bu çətinliklər xüsusilə istehsal-satış zəncirinin bütün mərhələlərində gəlirlərin azalmasının digər yaradıcı peşələrin nümayəndələri ilə yanaşı müəlliflərin və kitab satıcılarının da həssaslığının artmasına gətirən COVID-19 pandemiyası zamanı açıq-aydın oldu. Dərc olunan nəşrlərin sayının qaçılmaz azalması ilə əlaqədar mədəni müxtəliflik də təhlükə altına düşdü.
Qeyri-müəyyənlik dövründə biz kitabları ümid və dialoq rəmzi kimi qorumalıvə müdafiə etməliyik. Bu, ədəbi irsimizi populyarlaşdıran yaradıcı sektor işçiləri – yazıçılar, redaktorlar, naşirlər və tərcüməçilər ilə həmrəy olmaq deməkdir. Bu mütəxəssisləri qorumaq və onların peşələrinin dəyərinin tanınmasını təmin etmək lazımdır, çünki onlarqitələr və mədəniyyətlər arasında körpülərin qurulmasına kömək edirlər.
YUNESKO bu məqsədə nail olmaqda qətiyyətlidir. Rəqəmsal texnologiyaların nəşr sənayesinin simasını dəyişdirdiyi bir vaxtda, biz müəlliflərin ədalətli mükafatlandırılmasının və mədəni müxtəlifliyin qorunmasının tərəfdarıyıq. Biz, Beynəlxalq Müəlliflər Forumu, Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və Təsisatları Federasiyası və Beynəlxalq Nəşriyyatçılar Assosiasiyası ilə əməkdaşlıq vasitəsilə naşirlərin işini dəstəkləyirik.
Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günündə mən YUNESKO-nun bütün tərəfdaşlarını bunun dərkini yaymağa çağırıram ki, kitablar müasir problemlərin həllinə, siyasi və iqtisadi reallıqların öyrənilməsinə, bərabərsizliyə və bilərəkdən yalan məlumatların yayılması ilə mübarizəyə təşviq edən bir qüvvədir. Gənc nəslin tərbiyəsindən söz gedəndə, kitab müəlliflərinin danışdığı tarixçələr olduqca effektiv alət olurlar.
Şübhəsiz ki, kitablar bütün dünyada təhsilin, elmin, mədəniyyətin və informasiyanın əlçatanlığı, yayılması və inkişafının təmin edilməsində həyat əhəmiyyətli rol oynayırlar. Məhz buna görə, hər il dünya ədəbiyyatının üç böyük nümayəndəsi - Migel de Servantesin, Uilyam Şekspirin və İnka Qarsilaso de la Veqanın dünyasını dəyişdiyi gün, aprelin 23, biz onların ecazkar qabiliyyətlərinə, hansılara görə ki yenilikçi ideyalar yaranır, biliklər artır və insanların dünyagörüşü dəyişir, lazımi dəyəri veririk.

Книги издавна воплощают в себе способность людей создавать в воображении как реальные, так и вымышленные миры, отражая все многообразие человеческого опыта. Они помогают нам обмениваться идеями, получать информацию и переда­вать все богатство культуры различных народов, открывая возможности для ши­рокого диалога между людьми, невзирая на разделяющее их пространство и время.
Книги обладают неоспоримым потенциалом содействия развитию личности и сти­мулирования изменений в обществе. По словам известной нигерийской писатель­ницы Чимаманды Нгози Адичи, «решиться писать - значит отказаться молчать».
Вот почему ЮНЕСКО решительно настроена оказывать содействие в обеспечении доступа к книгам и обучении чтению, например, в рамках своей программы «Все­мирная столица книги». Всемирной столицей книги 2022 г. объявлен мексиканский город Гвадалахара, в котором будет реализована рассчитанная на целый год про­грамма, посвященная роли книг и чтения в содействии социальным изменениям, борьбе с насилием и формировании культуры мира.
Книги имеют важное значение для обеспечения социального благополучия, од­нако издательская индустрия в настоящее время переживает серьезные потрясе­ния, прежде всего связанные с цифровыми преобразованиями. Эти трудности стали особенно очевидны во время пандемии СОVI^-19, когда снижение доходов привело к повышению уязвимости авторов и книготорговцев наряду с другими представителями творческих профессий на всех этапах производственно-сбыто­вой цепочки. Культурное разнообразие также оказалось под угрозой в связи с неизбежным сокращением числа издаваемых публикаций.
В период неопределенности мы должны беречь и защищать книги как символы надежды и диалога. Это означает быть солидарными с работниками творческого сектора, способствующими популяризации нашего литературного наследия - пи­сателями, редакторами, издателями и переводчиками. Необходимо защищать этих специалистов и обеспечивать признание ценности их профессии, поскольку они помогают строить мосты между континентами и культурами.
ЮНЕСКО твердо привержена достижению этой цели. Во времена, когда цифровые технологии меняют облик издательской индустрии, мы выступаем за справедли­вое вознаграждение авторов и защиту культурного разнообразия. Мы поддержи­ваем работу издателей в рамках партнерского взаимодействия с Международным форумом авторов, Международной федерацией библиотечных ассоциаций и учреждений и Международной ассоциацией издателей.
Во Всемирный день книги и авторского права я призываю всех партнеров ЮНЕСКО распространять понимание того, что книги - это сила, способствующая решению современных задач, изучению политических и экономических реалий,
^С/МЕ/I^/2022/19 - Оригинал: английский борьбе с неравенством и распространением заведомо ложной информации. Исто­рии, которые рассказывают авторы книг, являются исключительно эффективным инструментом, когда речь идет о воспитании молодого поколения.
Несомненно, книги играют жизненно важную роль в обеспечении доступности, рас­пространении и развитии образования, науки, культуры и информации во всем мире. Именно поэтому каждый год 23 апреля, в день, когда ушли из жизни три великих представителя мировой литературы - Мигель де Сервантес, Уильям Шекспир и Инка Гарсиласо де ла Вега, - мы воздаем должное их захватывающим способностям, благодаря которым появляются новаторские идеи, приумножаются знания и изменяется мировоззрение людей.