Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyində ÜƏMT-nın Regional və Milli İnkişaf sektorunun Keçid və İnkişaf etmiş dövlətlər departamentinin direktoru cənab Habip Asanla görüş keçirilib
2024-cü il 16 dekabr tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Regional və milli inkişaf sektorunun Keçid və inkişaf etmiş dövlətlər departamentinin direktoru Habip Asanla görüş keçirilib.
Görüşü giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov dəvəti qəbul edib Azərbaycana gəldiyinə görə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Regional və milli inkişaf sektorunun Keçid və inkişaf etmiş dövlətlər departamentinin direktoru Habip Asana təşəkkürünü bildirib.
Kamran İmanov Azərbaycanda əqli mülkiyyət sisteminin nailiyyətləri və qarşısında duran vəzifələr haqqında məlumat verib. K. İmanov Əqli Mülkiyyət Agentliyinin fəaliyyəti haqqında təqdimat edib. Təqdimatda qeyd olunub ki, Azərbaycanın əqli mülkiyyət idarəetmə sisteminin qarşısında duran vəzifələr strateji sənədlərdə öz əksini tapır. Həmin sənədlərdə əqli mülkiyyətin üstünlük təşkil etdiyi kreativ iqtisadiyyatın dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi, yaradıcı sahibkarlar və mütəxəssislərlə müasir rəqəmsal texnologiyalar arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, eləcə də peşəkar kadr hazırlığının keyfiyyətinin yüksəldilməsi zərurəti göstərilir.
Agentliyin rəhbəri bildirib ki, əqli mülkiyyətin ekosistemi qurularaq, ölkəmizdəki islahatların əqli mülkiyyətlə əlaqəli təsiri və əqli mülkiyyətin dəyişmiş, yenidən dərk edilən kontekst amilləri nəzərə alınıb.
“Əqli mülkiyyət qarşısında duran vəzifələr dövlətimizin başçısının innovasiyalı inkişafla bağlı yürütdüyü iqtisadi islahatlar siyasəti ilə formalaşdırılıb. Bununla da əqli mülkiyyət bu siyasətin təsirinə və innovativ inkişafına adekvat xidmət etməli, investisiyaların cəlb edilməsində və innovasiyalara dəstək verilməsində real aktora çevrilməli, öz-özlüyündə abstrakt xidmətin vasitəsindən sosial-iqtisadi uğurların aparıcı amillər sırasında öz yerini tutmalıdır”, - deyə K. İmanov qeyd edib.
Agentliyin rəhbəri bildirib ki, ümumi struktur transaksiya xərcləri nəzərə alınması ilə optimallaşdırılıb. Qeyd edib ki, Agentliyin fəaliyyətinin son məhsulu əqli fəaliyyətin nəticələrinə qorunan obyektlər statusunun və ya onların qorunma müddətinin uzadılması (sənaye mülkiyyəti), habelə qanunla (copyright) qorunan əqli fəaliyyətin nəticələrini dəstəkləmək üçün hüquqi əhəmiyyətli qərarların verilməsidir. Agentliyin son məhsuluna, bundan savayı əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunma sənədlərinin və qəbul edilən göstəricilər vasitəsilə iqtisadi təsirinin təhlili və sosio-mədəni effektinin müəyyən edilməsi də daxildir.
K. İmanov həmçinin qeyd edib ki, kreativ sənayenin ölkəmizdə ÜDM-dəki payı 5,2 faizdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, əqli mülkiyyət obyektlərinə iddia sənədlərinin ekspertiza müddəti orta hesabla 30-50 faiz qısaldılıb. Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində əqli mülkiyyət kafedraları yaradılıb, filialları Əqli Mülkiyyət Agentliyində fəaliyyət göstərir. Agentliyin əməkdaşları tədris prosesinə cəlb edilib.
Qeyd olunub ki, patent sahəsində ixtiraçıların və sahibkarlıq subyektlərinin yaradıcılıq fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədilə sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı üçün iddia sənədlərinin qəbulu Əqli Mülkiyyət Agentliyində yaradılan “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi vasitəsilə həyata keçirilir. PƏNAH rəqəmli sistemi 24/7 rejimində fəaliyyət göstərir və qeydiyyatın istənilən yerdən və istənilən vaxt təşkilidir.
Habip Asan Azərbaycan ilə ÜƏMT arasında əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu söyləyib. Eyni zamanda, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin və yeni layihələrin həyata keçirilməsinin mümkünlüyünü diqqətə çatdırıb. Qonaq həmçinin Azərbaycanda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin fəaliyyətini, əqli mülkiyyət məsələləri ilə vahid qurumun məşğul olmasını müsbət qiymətləndirib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyində proseslərin rəqəmsallaşdırılmasının kifayət qədər maraqlı olduğunu söyləyib. Direktor Agentliyin universitetlərlə əməkdaşlığını, kafedraların yaradılmasını mütəxəssis hazırlığı baxımından yüksək qiymətləndirib və Agentliyin transaksiya xərclərinin azaldılması ideyasını təqdir edib. Həmçinin K. İmanovun əqli mülkiyyət hüquqlarının daha sərt qorunması fikri ilə razılaşdığını bildirib. ÜƏMT-nin departament direktoru əqli mülkiyyətin qorunmasında Azərbaycan modelini yüksək qiymətləndirib, bu modelin təbliğ edilməsinin vacibliyini söyləyib. Bununla yanaşı, Azərbaycan modelinin ölkənin iqtisadi inkişafı, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə uyğun olduğunu söyləyib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə ÜƏMT arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Sonra Agentlikdə bir sıra universitetlərin rəhbərləri ilə görüş keçirilib. K. İmanov son illər Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin innovasiyalar istiqamətində nailiyyətlər əldə etdiyini, eləcə də ölkəmizin təhsil sistemində aparılan islahatları qeyd edib.
Görüşdə ÜƏMT-nin departament direktoru təmsil etdiyi təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrdən danışıb. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığını, həmçinin Azərbaycanda bəzi universitetlərin texnoloji transfer mərkəzlərinin olmasını yüksək qiymətləndirib. Departament direktoru son 20 ildə patent və dizayn sahələrinin geniş inkişaf etdiyini söyləyib, əqli mülkiyyətin gəlir gətirməsi imkanları ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Beynəlxalq təşkilatın rəsmisi çıxışında ayrı-ayrı ölkələrin universitetlərinin tədris, tədqiqat, əqli mülkiyyət və innovasiya təcrübəsini diqqətə çatdırıb. Habip Asan həmçinin Azərbaycanın 2030-cu ilədək Milli Prioritetlərini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra K. İmanov maraqlı elmi işlərin, patentlərin kommersiyalaşdırılmasının zəruriliyini qeyd edib, bu prosesdə kritik nöqtələrə nəzər salıb. Agentliyin rəhbəri bildirib ki, əqli mülkiyyətə öncədən sahiblik aydınlaşmalıdır. Əqli mülkiyyətin nəticəsinə görə düzgün bölünmə aparılmalıdır. Onun sözlərinə görə, adambaşına daha aşağı ÜDM-i olan ölkələr əqli mülkiyyət hüquqlarının daha zəif qorunmasına üstünlük verərək imitasiyalara yol açırlar. Lakin ÜDM-in adambaşına artması ilə keyfiyyətli, leqal məhsullara ehtiyac artır, istehsal stimullaşdırılır və bununla əqli mülkiyyətin qorunma səviyyəsinin artmasına səbəb olur. Deməli, birbaşa xarici investisiyalara ehtiyac olmadığı halda adambaşına ÜDM-in artımı əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması səviyyəsini artırır. Qeyd olunub ki, zəif iqtisadiyyatlı ölkələr üçün birbaşa xarici investisiyaları cəlb etmək məqsədilə əqli mülkiyyət hüquqlarını yüksək səviyyədə qorumağa başlayırlar. Onlar zənginləşən və orta səviyyəli gəliri olan ölkələrə çatdıqdan sonra əqli mülkiyyətin qorunma rejimi zəifləyir və bununla idxal texnologiyaları daha geniş istifadə olunur. Lakin texnoloji həddə çatdıqdan sonra əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması yenidən güclənir.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektor professor Ədalət Muradov bu görüşün əhəmiyyətini qeyd edib. O, ilkin olaraq patentlərin satılmasının mümkünlüyü, hüquq sahiblərinin bu barədə maarifləndirilməsinin əhəmiyyətini söyləyib, həmçinin alimlərə dəstək göstərilməsinin vacibliyini bildirib.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev ölkədə əqli mülkiyyət sahəsində kadr hazırlığı ilə bağlı Agentliyin fəaliyyətini xüsusi vurğulayıb. Rektor, həmçinin universitetin innovasiyalar sahəsində həyata keçirdiyi tədbirləri qeyd edib. O, BDU tələbələrinin innovativ layihələrinin Türkiyədə “TEKNOFEST”də uğur qazandığını bildirib.
Qarabağ Universitetinin rektoru Şahin Bayramov tədbirin vacibliyini bildirib, müzakirə olunan məsələlərin cəmiyyət üçün aktual olduğunu qeyd edib. O, innovasiyalar sahəsində universitetin qarşısında duran vəzifələrdən danışıb, tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasına böyük diqqət yetirildiyini bildirib.
Görüş müzakirələrlə davam edib. Müzakirələrdə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru Gülçöhrə xanım Məmmədova, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru Yaqub Piriyev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin prorektoru Lətafət xanım Qardaşova, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov iştirak edib. K. İmanov və H. Asan universitet rektorlarını maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər xanım Səttarova da iştirak edib.

В Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики состоялась встреча с Хабипом Асаном, директором Департамента стран с переходной и развитой экономикой Сектора регионального и национального развития ВОИС.
16 декабря 2024 г. в Агентстве интеллектуальной собственности состоялась встреча с Хабипом Асаном, директором департамента стран с переходной экономикой и развитых стран сектора регионального и национального развития Всемирной организации интеллектуальной собственности.
Камран Иманов, председатель правления Агентства интеллектуальной собственности, открывший встречу вступительной речью, поблагодарил Хабипа Асана, директора департамента стран с переходной и развитой экономикой сектора регионального и национального развития Всемирной организации интеллектуальной собственности, за принятие приглашения и приезд в Азербайджан.
Камран Иманов представил информацию о достижениях системы интеллектуальной собственности в Азербайджане и предстоящих задачах. К.Иманов выступил с докладом о деятельности Агентства интеллектуальной собственности. В презентации отмечалось, что задачи, стоящие перед системой управления интеллектуальной собственностью Азербайджана, отражены в стратегических документах. В этих документах указывается на необходимость поддержки и развития креативной экономики, в которой доминирует интеллектуальная собственность, укрепления сотрудничества креативных предпринимателей и специалистов с современными цифровыми технологиями, а также повышения качества профессиональной подготовки кадров.
Глава агентства сообщил, что создана экосистема интеллектуальной собственности, учтены влияния реформ в нашей стране, связанных с интеллектуальной собственностью, а также изменившиеся и перевоспринимаемые контекстуальные факторы интеллектуальной собственности.
«Задачи, стоящие перед интеллектуальной собственностью, сформированы проводимой главой государства политикой экономических реформ, связанных с инновационным развитием. При этом интеллектуальная собственность должна достойно служить влиянию и инновационному развитию этой политики, стать реальным актором привлечения инвестиций и поддержки инноваций, из абстрактной услуги занять свое место среди ведущих факторов социально-экономического успеха.» - отметил К.Иманов.
Глава агентства сообщил, что общая структура оптимизирована с учетом транзакционных издержек. Также было отмечено, что конечным продуктом деятельности Агентства является продление статуса охраняемых объектов на результаты интеллектуальной деятельности и продление срока их охраны (промышленной собственности), а также выдача юридически значимых решений по поддержке результатов интеллектуальной деятельности, охраняемых законом (авторского права). Конечный продукт агентства также включает в себя анализ документов по защите прав интеллектуальной собственности и экономического воздействия, а также выявление социально-культурного воздействия с помощью принятых показателей.
К.Иманов также отметил, что доля креативной индустрии в ВВП нашей страны составляет 5,2 процента.
Также было доведено до сведения, что сроки рассмотрения исковых документов на объекты интеллектуальной собственности сокращены в среднем на 30-50 процентов. В Бакинском государственном университете и Азербайджанском университете архитектуры и строительства созданы кафедры интеллектуальной собственности, в Агентстве интеллектуальной собственности действуют их филиалы, а в образовательный процесс были вовлечены сотрудники агентства.
Было отмечено, что в целях поддержки творческой деятельности изобретателей и субъектов предпринимательства в области патентов прием исковых документов на регистрацию объектов промышленной собственности осуществляется через цифровую информационную систему «Открытая система на патенты, товарные знаки» (PƏNAH), созданную в Агентстве интеллектуальной собственности. Цифровая система PƏNAH работает круглосуточно в режиме 24/7, а регистрация организуется из любого места и в любое время.
Хабип Асан сообщил, что отношения между Азербайджаном и ВОИС находятся на высоком уровне. При этом он указал на возможность дальнейшего развития этих отношений и реализации новых проектов. Гость также положительно оценил деятельность Агентства интеллектуальной собственности в Азербайджане и решение вопросов интеллектуальной собственности единым учреждением. Он выразил интерес к цифровизации процессов в Агентстве. Директор высоко оценил сотрудничество Агентства с вузами, создание кафедр по подготовке специалистов и идею снижения трансакционных издержек. Он также сообщил, что согласен с идеей К.Иманова об ужесточении защиты прав интеллектуальной собственности и высоко оценил азербайджанскую модель защиты интеллектуальной собственности, отметив важность продвижения этой модели. Кроме того, было подчеркнуто, что азербайджанская модель подходит для экономического развития страны и диверсификации экономики.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Агентством интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики и ВОИС.
Затем в Агентстве прошла встреча с руководителями ряда вузов. К.Иманов отметил, что в последние годы высшие учебные заведения нашей страны добились успехов в направлении инноваций, а также были проведены реформы в системе образования.
На встрече директор департамента ВОИС рассказал о проектах, реализуемых представляемой им организацией. Он высоко оценил сотрудничество Агентства интеллектуальной собственности с высшими учебными заведениями, а также наличие центров технологического трансфера некоторых университетов Азербайджана. Отметил, что за последние 20 лет области патентования и дизайна получили широкое развитие и поделился своим мнением о возможностях получения дохода от интеллектуальной собственности.
В своем выступлении представитель международной организации обратил внимание на преподавательский, исследовательский, интеллектуальный и инновационный опыт университетов разных стран. Хабип Асан также высоко оценил Национальные приоритеты Азербайджана до 2030 года.
Позднее К.Иманов отметил необходимость коммерциализации интересных научных работ и патентов, а также рассмотрел критические моменты в этом процессе. Глава ведомства заявил, о необходимости преждевременного уточнения прав на интеллектуальную собственность.
Необходимо провести правильное разделение на основе результатов интеллектуальной собственности. По его словам, страны с более низким ВВП на душу населения выступают за более слабую защиту прав интеллектуальной собственности, создавая путь для имитаций. Однако с ростом ВВП на душу населения возрастает потребность в качественной, легальной продукции, стимулируется производство, а это приводит к повышению уровня защиты интеллектуальной собственности. Следовательно, при отсутствии необходимости в прямых иностранных инвестициях, рост ВВП на душу населения повышает уровень защиты прав интеллектуальной собственности. Было отмечено, что для привлечения прямых иностранных инвестиций, страны со слабой экономикой начинают защищать права интеллектуальной собственности на высоком уровне. Как только они достигают уровня богатых стран и стран со средним уровнем дохода, режим защиты интеллектуальной собственности ослабевает и таким образом, импортированные технологии начинают использоваться более широко. Но как только технологический предел достигнут, защита прав интеллектуальной собственности снова усиливается.
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалят Мурадов отметил важность этой встречи. Первоначально он отметил о возможности продажи патентов, важности информирования об этом правообладателей и важности поддержки ученых.
Ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев особо подчеркнул деятельность Агентства в сфере интеллектуальной собственности в стране. Ректор также упомянул о мерах, реализуемых университетом в области инноваций. Он рассказал, что инновационные проекты студентов БГУ имели успех на «ТЕКНОФЕСТЕ» в Турции.
Ректор Карабахского университета Шахин Байрамов отметил важность мероприятия и актуальность обсуждаемых вопросов для общества. Он рассказал о задачах, стоящих перед университетом в сфере инноваций и сообщил, что большое внимание уделяется совершенствованию знаний и навыков студентов.
Встреча продолжилась дискуссиями. В дискуссиях приняли участие ректор Азербайджанского университета архитектуры и строительства г-жа Гюльчохра Мамедова, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев, ректор Бакинского инженерного университета Ягуб Пириев, проректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Латафат Гардашова, ректор Сумгаитского государственного университета Руфат Азизов. К.Иманов и Х.Асан ответили на интересующие их вопросы.
На встрече также приняла участие директор Государственного агентства по науке и высшему образованию при Министерстве науки и образования Азербайджанской Республики Улькар Ханум Саттарова.