Əqli Mülkiyyət Agentliyində 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında (RETK) 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr edilmiş “Elm, mədəniyyət, qadın Heydər Əliyevin diqqətində” mövzusunda tədbir keçirilib.
RETK-nın Kütləvi işlər və təbliğat şöbəsinin müdiri Amaliya Qənbərova ölkəmizdə qadınların cəmiyyətdəki rolunun daha da genişləndirilməsinin və qadınlara qayğının dövlət tərəfindən daim diqqət mərkəzində olmasından danışıb. Bunun parlaq nümunəsi kimi Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il 14 yanvar tarixli Fərmanı ilə Azərbaycanda Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasına diqqət çəkib.
RETK-nın informasiya resursları üzrə direktor müavini Ləman Xələfova müasir müstəqil Azərbaycanın banisi Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə elmin, mədəniyyətin inkişafı naminə əvəzsiz işlər görməsindən danışıb, bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Agentliyin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Fuad Kərimov ailədə və cəmiyyətdə qadınların böyük rolundan danışıb, kitabxananın qadın əməkdaşlarını bayram münasibətilə təbrik edib.
Sonra Kitabxananın əməkdaşı Aygün Umudovanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan qadını” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Tədbirin sonunda “Elm, mədəniyyət, qadın Heydər Əliyevin diqqətində” adlı videomaterial nümayiş etdirilib.

В Агентстве интеллектуальной собственности состоялось мероприятие по случаю 8 марта - Международного женского дня
В Республиканской научно-технической библиотеке (РНТБ) при Агентстве интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики состоялось мероприятие на тему «Наука, культура, женщина в поле зрения Гейдара Алиева», посвященное 8 марта – Международному женскому дню.
Заведующий отделом массовых дел и пропаганды РНТБ Амалия Ганбарова рассказала о дальнейшем увеличении роли женщин в обществе и постоянном внимании государства к заботе о женщинах. В качестве яркого примера этого она обратила внимание на создание в Азербайджане Указом Общенацилнального лидера Гейдара Алиева от 14 января 1998 года Государственного комитета по проблемам женщин.
Заместитель директора по информационным ресурсам РНТБ Ляман Халафова рассказала о Гейдаре Алиеве, основателе современного независимого Азербайджана, который проделал неоценимую работу для развития науки и культуры во все периоды своего руководства страной, и отметила, что эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.
Советник Председателя Правления Агентства Фуад Каримов рассказал о большой роли женщины в семье и обществе и поздравил сотрудниц библиотеки с праздником.
Затем было заслушано выступление сотрудницы библиотеки Айгюн Умудовой на тему «Гейдар Алиев и азербайджанская женщина».
В завершение мероприятия был показан видеоматериал «Наука, культура, женщина в поле зрения Гейдара Алиева».