“Kreativ iqtisadiyyat: gələcək naminə innovasiyalar” mövzusunda vebinar keçirilib
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının 2000-ci ildə 26 aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününü elan etməsi bəşər cəmiyyətinin əqli mülkiyyətə və onun yaradıcılarına hörmət hissindən irəli gəlmişdir. Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü münasibəti ilə hər il dünyanın əksər ölkələrində keçirilən müxtəlif formatlı tədbirlərin əsas məqsədi əqli mülkiyyətin mədəni irsin zənginləşməsində, davamlı iqtisadi inkişafda və informasiya cəmiyyətinin formalaşmasındakı rolunu diqqətə çatdırmaq, əqli mülkiyyət hüquqlarının innovasiya və yaradıcılığın təşviqində oynadığı rolu göstərmək, yaradıcı insanların fəaliyyətini dəstəkləmək və stimullaşdırmaq, əqli mülkiyyətin yaradıcılarına olan hörmət və ehtiramı nümayiş etdirməkdir.
Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü ilə əlaqədarÜmumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının dünya ictimaiyyətinə ünvanlanmış builki müraciətində qeyd olunur ki, “Hər il aprelin 26-da biz əqli mülkiyyət (ƏM) hüquqlarının innovasiya və yaradıcılığın inkişafında oynadığı rol barədə danışmaq üçün Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününü qeyd edirik. Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü - 2022 gənclərin davamlı gələcəyə keçidi dəstəkləyən yeni və daha səmərəli həllər tapmaq üçün böyük potensialını qeyd etməlidir.
2022-ci il Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününün mövzusu “Əqli mülkiyyət və gənclik: Gələcək naminə inovasiyalar”dır və diqqət mərkəzində innovasiya və gənclərin yaradıcılığı olacaqdır. Müasir gənclər ixtiraçılıq və yaradıcılığın inanılmaz və əsasən istifadə olunmamış mənbəyidir. Gənclərin yeni baxışları, enerjisi, marağı və çətinlikləri dəf etməyə hazır olmaları, eləcə də daha yaxşı gələcəyə can atmaları artıq mövcud yanaşmaları dəyişdirir və innovasiya və dəyişikliyə stimul verir”.
Ənənəvi olaraq Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü ölkəmizdə də təntənəli şəkildə qeyd olunur və hər il bununla əlaqədar silsilə tədbirlər təşkil edilir. Cari ilin 26 aprel tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “Kreativ iqtisadiyyat: gələcək naminə innovasiyalar” mövzusunda konfrans-vebinar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Azərbaycan xalqının irsi, o cümlədən ənənəvi mədəni nümunələri, bilikləri, sənətkarlığının kreativliyindən irəli gəldiyini qeyd edərək ilk növbədə cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi düşünülmüş, uzaqgörən siyasəti nəticəsində, xüsusən, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə salınan kreativliyi təcəssüm etdirən şəhərlər – Smart City, Smart Village – cərgəsinə çoxlu mədəni mərkəzlərimizin də daxil olacağına ümidvar olduğunu bildirib.
Agentliyin rəhbəri Azərbaycanın kreativliyinin dəstəklənməsində Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın daxidmətlərinin əvəzsiz olduğunu vurğulayaraq onun Azərbaycanın yaradıcı və sənətkar təbəqəsinə, kreativ sinfinə olan qayğısının, mədəniyyətə, milli mədəni dəyərlərimizə olan diqqətinin və humanitar sahədə həyata keçirilən təşəbbüslərinin kreativ Azərbaycanın reallaşdırılmasında böyük rəğbətlə qarşılandığını diqqətə çatdırıb.
K.İmanov vurğulayıb ki, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin fəaliyyəti dövlət başçısının uğurla apardığı islahatlara xidmət etmək, Azərbaycanın yeniləşməsinin növbəti dördüncü sənaye inqilabının fəal iştirakçısına çevrilməsindədir. Dövlət başçısının təsdiq etdiyi Agentliyin Nizamnaməsində “əqli mülkiyyətin müasir iqtisadiyyatda rolunun artırılması və müəlliflik hüququna əsaslanan iqtisadiyyatda (kreativ iqtisadiyyatda) investisiya mühitinin yaxşılaşdırılması, əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması və kreativ iqtisadiyyatın ölkənin ümumi daxili məhsulundakı payının müəyyən edilməsi, həmçinin texnologiyaların transferinin, innovasiyalara dəstək və kommersiyalaşdırılma infrastrukturunun yaradılması ilə bağlı tədbirlər görmək”dir (2.2.8-ci bənd).Üstəlik, “əqli mülkiyyət hüquqlarına əsaslanan milli iqtisadiyyat sahələrinin iqtisadi göstəricilərinin daimi müşahidəsini aparmaq,ümumi daxili məhsulda əqli mülkiyyətə əsaslanan sənayenin payını daha dəqiq dəyərləndirmək üçün müvafiq işlər görmək, əqli fəaliyyət nəticələriilə bağlı beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin reytinqinin müşahidəsini həyata keçirmək, təhlillər aparmaq və təkliflər hazırlamaq” (3.1.43-cü bənd) kimi müddəalar yer almışdır.
Vebinarın açılış hissəsində çıxış edən Azərbaycan Yaradıcı Sənayelər Federasiyasının İdarə Heyətinin sədri Vasif Eyvazzadə yaradıcı sənayelərdə müasir biznes çağırışlarının (maliyyəyə çıxış, vergi, gömrük, əqli mülkiyyət, milli məzmun yaradıcılığında dəstək, bilik-bacarıqların artırılması, innovasiyalar və s.) ətraflı təhlil edilməsi, dövlət-özəl təfədaşlığının inkişafı, bilik-bacarıqların artırılması, effektiv sahəvi təşkilatlanma, müvəqqəti vergi güzəştlərinin və sərfəli kredit imkanlarının yaradılması, milli məzmun yaradıcılığı və istehsalın təşviqi, tələbin stimullaşdırılması və s. kimi məsələlərin həll edilməsi zəruriliyini qeyd edib.
Tədbirdə Bakı Dövlət Universitetinin Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının müdiri vəzifəsini icra edən, Ombudsman aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı “Gənclərin əqli mülkiyyət sahəsində ixtisaslaşması və onun iqtisadiyyatın inkişafına təsiri” mövzusunda məruzə edib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı Dövlət Universitetində də əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və təmin edilməsi, bu sahədə yüksək ixtisaslı elmi və elmi-pedaqoji kadrlara artan ehtiyacın ödənilməsi məqsədilə davamlı işlərin görüldüyüunü bildirib, Hüquq fakültəsində Əqli Mülkiyyət Hüququ kafedrasının yaradıldığını, peşəkar müəllim heyyətinin formalaşdırıldığını, tələbələrin əqli mülkiyyət sahəsində nəzəri və təcrübi biliklərinin inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların yaradıldığını vebinar iştirakşıların diqqətinə çatdırıb.
Əqli Mülkiyyət Agentlyinin Əqli mülkiyyətin təhlili və siyasəti şöbəsinin müdiri Rüstəm Ağayevin “Kreativ industriyanın inkişafı” mözvusunda məruzə edərək, kreativ məhsul və xidmətlərin əsasının müəllif hüquqlarını cəmləşdirən mülkiyyət təşkil etdiyini bildirib, 2003-cü ildən başlayaraq Müəllif Hüquqları Agentliyi daha sonra isə Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən ÜDM-da müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlara əsaslanan sənayelərin-kreativ industriyanın payının araşdırıldığını və müvafiq hökumət strukturlarına çatdırıldığını qeyd edib və Azərbaycanda ÜDM-da kreativ sənayenin payının getdikcə artmaqda olduğunu vurğulayıb.
Müzakirələr zamanı Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun İcraçı direktoru vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev və AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun baş direktoru Nazim İmanov da çıxış edərək müzakirə edilən məsələ ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Webinar on “Creative Economy: Innovations for the Future” was held
The World Intellectual Property Organization's declaration of April 26, 2000 - World Intellectual Property Day - stems from the respect of human society for intellectual property and its creators. The main purpose of the various events held annually in most countries on the occasion of World Intellectual Property Day is to highlight the role of intellectual property in enriching cultural heritage, sustainable economic development and the formation of the information society, to show the role of intellectual property rights in promoting innovation and creativity, to stimulate, to show respect and esteem for the creators of intellectual property.
World Intellectual Property Organization addressed to world community on occasion of World Intellectual Property Day: “Every April 26, we celebrate World Intellectual Property Day to learn about the role that intellectual property (IP) rights play in encouraging innovation and creativity. World Intellectual Property 2022 recognizes the huge potential of young people to find new and better solutions that support the transition to a sustainable future.
In 2022 the theme of World Intellectual Property Day is “IP and Youth: Innovating for a Better Future” and celebrates youth-led innovation and creativity. The youth of today are an incredible and largely untapped source of ingenuity and creativity. Their fresh perspectives, energy, curiosity and “can do” attitude, not to mention their hunger for a better future, are already reshaping approaches and driving action for innovation and change”.
Traditionally, the International Intellectual Property Day is solemnly celebrated in our country, and a series of events are organized every year in this regard. A conference-webinar on "Creative Economy: Innovations for the Future" was jointly organized by the Intellectual Property Agency and the Federation of Creative Industries of Azerbaijan on April 26.
The event was welcomed by Chairman of the Board of Intellectual Property Agency Dr. Kamran Imanov. He noted that the heritage of the Azerbaijani people, including traditional cultural expressions, knowledge, art comes from creativity. He expressed hope that as a result of the thoughtful and far-sighted policy pursued by President Ilham Aliyev, especially in the liberated territories, many of our cultural centers will be included in the list of creative cities - Smart City, Smart Village.
The Head of Agency stressed that the services of First Vice President Mehriban Aliyeva in supporting the creativity of Azerbaijan are invaluable. It was noted that her care for the creative and artistic class of Azerbaijan, her attention to culture, our national cultural values and her initiatives in the humanitarian sphere were met with great sympathy in the realization of creative Azerbaijan.
K. Imanov stressed that the activity of the Intellectual Property Agency is to serve the reforms successfully carried out by the President, to make Azerbaijan an active participant in the next fourth industrial revolution.
According to Charter of the Agency approved by the Head of State the goal of Agency is to take measures for improving role of intellectual property in modern economy, for improving investment environment in economy based to copyright (creative economy), for commercialization of intellectual activity results and for determination of share of creative economy in country’s GDP, also for creation of infrastructure of technology transfer, innovation support and commercialization (Article 2.2.8). Moreover, according to Article 3.1.43 of the Charter, one of main duties of Agency is to permanently monitor the economic indicators of national economy based on intellectual property rights, to develop proposals for improving mechanisms for the commercialization of intellectual activity results, to carry out relevant activities in order to more accurately evaluate the share of industrial property in GDP, to monitor our country's rating in international rankings regarding intellectual activity results, to conduct analyzes and to develop proposals.
Chairman of the Board of the Federation of Creative Industries of Azerbaijan Vasif Eyvazzadeh addressed the opening part of the webinar. He noted the need for a detailed analysis of modern business challenges in the creative industries, the development of public-private partnership, capacity building, effective sectoral organization, the creation of temporary tax incentives and favorable credit opportunities, national content creation and production promotion, demand stimulation.
Acting Head of the Department of Intellectual Property Law of Baku State University, Chief of Staff of Ombudsman Aydin Safikhanli made a report on "Specialization of youth in the field of intellectual property and its impact on economic development." He noted that in cooperation with the Intellectual Property Agency, Baku State University is working to protect and enforce intellectual property rights, to meet the growing need for highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel in this field. He informed the webinar participants that the Department of Intellectual Property Law was established at the Faculty of Law, a professional teaching staff was formed, and ample opportunities were created for students to develop their theoretical and practical knowledge in the field of intellectual property.
Rustam Agayev, Head of the Intellectual Property Analysis and Policy Department of the Intellectual Property Agency, made a report on "Development of the Creative Industry" and said that the basis of creative products and services is property that combines copyright. He noted that since 2003, the Copyright Agency and then the Intellectual Property Agency have been investigating the share of copyright and related rights-based industries in GDP and communicating it to the relevant government agencies, and that the share of the creative industry in GDP is growing in Azerbaijan.
Yusif Abdullayev, Acting Executive Director of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and Nazim Imanov, Director General of the Institute of Economics of ANAS also spoke during the discussions and shared their views on the issue under discussion.