Yeniyetmə və gənc ixtiraçılar beynəlxalq müsabiqədə iştiraka dəvət edilirlər
Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) 10 - 25 yaş arasında olan yeniyetmə və gənc ixtiraçıları “Gələcəyə baxış” Avrasiya Patent Universiadasında iştirak etməyə dəvət edir.
Ənənəvi olaraq APT tərəfindən keçirilən müsabiqənin iştirakçıları cari ilin oktyabr ayının 1-dək təşkilat komitəsinə aşağıdakı mövzulara dair layihələrini təqdim edə bilərlər: 17 yaşınadək yeniyetmə ixtiraçılar “İnsanın yaşayış mühitini yaxşılaşdırırıq. Yeni texnologiyalar yaradırıq” və “Müasir dizaynda milli kolorit”, 18- 25 yaşadək olan ixtiraçılar “Texnologiyalar: transformasiya, rəqəmsallaşdırma, modelləşdirmə, proseslərin və məhsulların təkmilləşdirilməsi” və “Orijinal məhsulun dizaynı və 3D modelləşdirmə”.
Müraciətlərin qəbulu üçün son tarix başa çatdıqdan sonra APT-nın mütəxəssisləri elan edilmiş layihələrin ekspertizasını keçirəcək və dekabrın 1-də qaliblərin adlarını açıqlayacaqlar.
Müsabiqənin qalibləri APT-nın “Gələcəyə baxış” medalı və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaq. Qiymətli hədiyyələr müsabiqənin jürisi tərəfindən 50 000 rubl ilə əvəzlənə bilər.
Müsabiqənin rəsmi dili rus dilidir.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün aşağıdakı linkdən istifadə edilə bilər:
https://www.eapo.org/ru/index.php?newspress=view&d=1640
APT Avrasiya patent sisteminin fəaliyyət göstərməsi və Avrasiya patentlərinin verilməsi ilə bağlı vəzifələri yerinə yetirmək üçün təsis edilmişdir. Hazırda təşkilata 8 dövlət daxildir: Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya Federasiyası, Tacikistan və Türkmənistan.

​Юные и молодые изобретатели приглашаются к участию в международном конкурсе
Евразийская патентная организация (ЕАПО) приглашает юных и молодых изобретателей в возрасте от 10 до 25 лет принять участие в Евразийской патентной универсиаде «Взгляд в будущее».
Участники конкурса, традиционно проводимого ЕАПО, могут представить в оргкомитет свои проекты по следующим темам до 1 октября текущего года: юные изобретатели до 17 лет смогут подать работы по темам «Совершенствуем среду обитания человека. Создаём новые технологии» и «Национальный колорит в современном дизайне». Молодые участники конкурса до 25 лет могут заявить проекты по темам «Технологии: трансформация, цифровизация, моделирование, совершенствование процессов и продуктов» и «Оригинальный дизайн изделия и 3D-моделирование».
После окончания приема заявок специалисты Евразийского патентного ведомства проведут экспертизу заявленных проектов и 1 декабря 2023 года назовут имена победителей.
Победители конкурса будут награждены медалью ЕАПО «Взгляд в будущее» и ценными призами. Ценные призы могут быть заменены жюри конкурса на 50 000 рублей.
Официальным языком конкурса является русский.
Для участия в конкурсе можно использовать следующую ссылку:
https://www.eapo.org/ru/index.php?newspress=view&d=1640
ЕАПО создано для выполнения задач, связанных с функционированием Евразийской патентной системы и выдачей евразийских патентов.
В настоящее время в организацию входят 8 государств: Азербайджан, Белоруссия, Армения, Казахстан, Кыргызстан, Российская Федерация, Таджикистан и Туркменистан.