26 Aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü münasibətilə “Əqli mülkiyyət müasir mərhələdə” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
2024-cü il 26 aprel tarixində Əqli Mülkiyyət Agentliyi təfərndən 26 Aprel - Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü münasibətilə “Əqli mülkiyyət müasir mərhələdə” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov konfrans iştirakçılarını salamlayıb və bu günün xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib. O, bu il Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Gününün ilk dəfə Vətənimizin hər bir yerində qeyd olunduğunu vurğulayaraq, bunun əsasında Prezident İlham Əliyevin müstəsna rolunun, titanik fəaliyyətinin dayandığını bildirib. K.İmanov əqli mülkiyyət obyektlərinin qeydiyyatında müşahidə olunan artımı sadalayaraq Agentliyin son illərdə əldə etdiyi nailiyyətləri diqqətə çatdırıb.
Sonra K.İmanovun “İnnovasiya və yaradıcılıq naminə müəllifliyin dəstəklənməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə yaradıcılıq nəticəsinin fərdliliyinin müəllif-yaradıcının fərdiliyinin hüquqi tanınmasına səbəb olduğu və müəlliflik anlayışını izah etdiyi bildirilib. K.İmanov müəllifliyin, əldə edilmiş nəticənin yaradıcı xarakterinin hüquqi cəhətdən əhəmiyyətli faktı olmaqla, müəllifin fərdi yaradıcılıq nəticəsini öz yaradıcılıq əməyi, yoxsa əqli fəaliyyət nəticəsinin yaradıcılıq nəticəsi olmasından asılı olmayaraq, müəllifə intellektual məhsulun ilkin hüquqlarının verilməsi üçün əsas olduğunu qeyd edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva çıxış edərək əqli mülkiyyət hüququnun qorunması mədəniyyəti termininin bir yenilik olduğunu vurğulayıb. O, K.İmanovun erməni yalanlarının ifşa edilməsi ilə bağlı yazdığı kitablarının bu sahədə qiymətli mənbə olduğunu bildirib.
Dəyirmi masada çıxış edən millət vəkili Siyavuş Novruzov, “İçərişəhər” Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Şahin Seyidzadə, Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Bakı Musiqi Akademiyasının elmi işlər üzrə prorektoruGülnaz Abdullazadə keçirilən tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb və Əqli Mülkiyyət Agentliyinin bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyəti yüksək dəyərləndiriblər.
Daha sonra mətbuat üçün brifinq keçirilib. Brifinqdə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov media nümayəndələri qarşısında çıxış edib və jurnalistləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.

On the occasion of April 26 - International Intellectual Property Day, a round table on "Intellectual property in the modern stage" was held
On April 26, 2024, the Intellectual Property Agency held a round table on "Intellectual property in the modern stage" on the occasion of April 26 - International Intellectual Property Day.
Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, who opened the event with an introductory speech, greeted the conference participants and noted the special importance of this day. He emphasized that this year the International Intellectual Property Day was celebrated for the first time in every part of our country, and said that the exceptional role and titanic activity of President Ilham Aliyev is based on this. K. Imanov listed the increase observed in the registration of intellectual property objects and drew attention to the achievements of the Agency in recent years.
Then K.Imanov's report on "Supporting authorship for the sake of innovation and creativity" was heard. The report stated that the individuality of the creative result leads to the legal recognition of the individuality of the author-creator and explains the concept of authorship. K. Imanov noted that authorship is a legally significant fact of the creative character of the obtained result, and it is the basis for granting the original rights to the intellectual product to the author, regardless of whether the individual creative result of the author is his own creative labour or the result of intellectual activity.
Sabina Aliyeva, the human rights commissioner (ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, made a speech and emphasized that the term "culture of protection of intellectual property rights" is a novelty. She said that K. Imanov's books on exposing Armenian lies are a valuable source in this field.
MP Siyavush Novruzov, Chairman of the Board of "Icherisheher" State Historical-Architectural Reserve Administration Shahin Seyidzade, Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education Aminagha Sadigov, Rector of Azerbaijan State Economics University Adalat Muradov, Gulnaz Abdullazade, vice-rector for scientific affairs of the Academy of Music, spoke at the round table and emphasized the importance of the event and highly valued the activity of the Intellectual Property Agency in this field.
Later, a press briefing was held. At the briefing, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, Kamran Imanov, addressed the media representatives and answered the questions of the journalists.