Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Dövlət Reklam Agentliyi arasında görüş keçirilib
Dekabrın 24-də Azərbaycan Respublikasının Dövlət Reklam Agentliyində Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüş zamanı Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Dövlət Reklam Agentliyi arasında 2024-cü ildə əməkdaşlıq haqqında imzalanmış Memorandumunun həyata keçirilməsi üzrə görüləcək işlər müzakirə olunub. Xatırladaq ki, 2024-cü ildə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov və Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərhad Adıgözəlov arasında keçirilmiş görüşdə reklamlarda Azərbaycan dilinin qorunması istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlığın vacibliyi və bu məqsədlə əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətli nəticələr verəcəyi vurğulanmışdır.
Dövlət Reklam Agentliyinin İdarə Heyətinin sədrinin müşaviri Lalə Abdullayeva qeyd edilən Memorandumun məqsədləri və qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində açıq məkanda xarici dildə yayımlanan reklam mətnlərinin qanunvericiliyə uyğunluğunun müəyyən edilməsinin faydalı ola biləcəyini diqqətə çatdırıb.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Hüquq, apellyasiya və sənaye mülkiyyəti obyektlərinin qeydiyyatı şöbəsinin müdir müavini – sektor müdiri Nailə Nəsibova və İnformasiya texnologiyaları şöbəsinin məsləhətçisi İlahə Səmədova Əməkdaşlıq Memorandumunun əhəmiyyətini bir daha vurğulayaraq, xarici dildə olan reklam mətnlərinin ədəbi dil normalarına uyğunluğunun təmin edilməsi üçün reklam sahəsində fəaliyyət göstərən qurumların iştirakı ilə 2026-cı ildə görüşlərin və birgə tədbirlərin keçirilməsinin faydalı ola biləcəyini qeyd ediblər.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndələri “Patentlərə, Əmtəə Nişanlarına Açıq Hədəf” (PƏNAH) rəqəmli informasiya sistemi, “960 Çağrı Mərkəzi” və Sənaye Mülkiyyəti Obyektlərinin Reyestri – ixtiralar, faydalı modellər, sənaye nümunələri, əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilərə dair “Açıq reyestr”lər barədə də ətraflı məlumat veriblər. Bildirilib ki, Agentlik tərəfindən ali təhsil müəssisələrində əqli mülkiyyət sahəsində maarifləndirici təlimlər uğurla həyata keçirilir və bu tədbirlər iştirakçılara əqli mülkiyyət sahəsində biliklərini artırmağa imkan verir.
Görüşdə təklif olunub ki, əqli mülkiyyət hüquqları ilə bağlı biliklərinin artırılması məqsədilə Agentliyin təlim layihələrinə sahibkarlar da cəlb olunsunlar.
Xatırladırıq ki, görüş Əqli Mülkiyyət Agentliyi ilə Dövlət Reklam Agentliyi arasında 2024-cü ildə imzalanmış Əməkdaşlıq Memorandumuna uyğun olaraq keçirilib.

A meeting was held between the Intellectual Property Agency and the State Advertising Agency
On December 24, a meeting was held at the State Advertising Agency of the Republic of Azerbaijan with representatives of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan. During the meeting, the work to be done to implement the Memorandum of Cooperation signed between the Intellectual Property Agency and the State Advertising Agency in 2024 was discussed. It should be noted that in the meeting held in 2024 between the Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency Kamran Imanov and the Chairman of the Board of the State Advertising Agency Farhad Adigozalov, the importance of mutual cooperation in protecting the Azerbaijani language in advertising and the implementation of a number of measures within the framework of cooperation for this purpose were emphasized.
Lala Abdullayeva, Advisor to the Chairman of the Board of the State Advertising Agency, pointed out that within the framework of the objectives of the aforementioned Memorandum and mutual cooperation, it may be useful to determine the compliance of advertising texts published in foreign languages in open spaces with the legislation.
Naila Nasibova, Deputy Director - Sector Head of the Department of Law, Appeal and Registration of Industrial Property Objects of the Intellectual Property Agency, and Ilaha Samadova, Advisor to the Information Technologies Department, once again emphasized the importance of the Memorandum of Cooperation and noted that it would be useful to hold meetings and joint events in 2026 with the participation of organizations operating in the field of advertising to ensure that advertising texts in foreign languages comply with literary language norms.
Representatives of the Intellectual Property Agency also provided detailed information about the "Patent, Trademark Open Target Digital" (PANAH) digital information system, the “960 Call Center” and the Register of Industrial Property Objects - “Open Registers” for inventions, utility models, industrial designs, trademarks and geographical indications. It was noted that the Agency successfully conducts educational trainings in the field of intellectual property in higher education institutions and these events allow participants to increase their knowledge in the field of intellectual property.
The meeting proposed that entrepreneurs be involved in the Agency's training projects to increase their knowledge of intellectual property rights.
We remind you that the meeting was held in accordance with the Memorandum of Cooperation signed in 2024 between the Intellectual Property Agency and the State Advertising Agency.