Bişkek şəhərində Qırğızıstanın əqli mülkiyyət sisteminin formalaşmasının 30 illiyi ilə əlaqədar “Əqli mülkiyyətin innnovasiya iqtisadiyyatının inkişafının səmərəli alətinə transformasiyası” mövzusunda Beynəlxalq forum keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan, Belarus, Çin, Qazaxıstan, Macarıstan, Özbəkistan, Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, o cümlədən Ümümdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) və Avrasiya Patent Təşkilatının nümayəndələri iştirak ediblər.
Forumda ölkəmizi Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Gəray Dadaşov təmsil edib. Qırğızıstanın Prezident Administrasiyası, parlament, digər dövlət qurumları, Elmlər Akademiyası və geniş ictimaiyyətinin nümayəndələrinin də qatıldığı Forumun açılışında Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov təbrik məktubu çatdırılıb.
Forum çərçivəsində ÜƏMT tərəfindən “Mərkəzi Asiya ölkələrində kommersiya sirri” mövzusunda regional seminar da təşkil olunub. Seminarda region ölkələrinin əqli mülkiyyət ofislərinin əməkdaşları tərəfindən müxtəlif təqdimatlar edilib. Azərbaycan nümayəndəsi öz çıxışında ölkəmizin kommersiya sirrinə dair hüquqi baza barədə məlumat verib.

A representative of the Intellectual Property Agency participated at the international event
In connection with the 30th anniversary of the formation of the intellectual property system of Kyrgyzstan, an international forum on "Transformation of intellectual property into an effective tool for the development of the innovation economy" was held in Bishkek.
Representatives of Azerbaijan, Belarus, China, Kazakhstan, Hungary, Uzbekistan, Russia, Saudi Arabia, Turkey, as well as the World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Eurasian Patent Organization attended at the event.
Mr. Garay Dadashov, Head of the International Relations Department of the Intellectual Property Agency, represented our country at the forum. At the opening of the Forum, which was attended by representatives of the Presidential Administration, Parliament, other state institutions, the Academy of Sciences and the general public of Kyrgyzstan, a congratulatory letter of Dr. Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, was delivered.
Within the framework of the Forum, WIPO organized Regional seminar on Commercial secrets in Central Asian countries. Various presentations by employees of intellectual property offices of the countries of the region were made at the seminar. In his speech, the representative of Azerbaijan informed about the legal framework for the commercial secrets of our country.