Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndəsi Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının İnkişaf və Əqli Mülkiyyət üzrə Komitəsinin iclasında iştirak edib
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nümayəndəsi Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının İnkişaf və Əqli Mülkiyyət  üzrə Komitəsinin iclasında iştirak edib
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin Aparatının rəhbəri Natiq İsayev Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının İnkişaf və Əqli Mülkiyyət üzrə Komitəsinin 2019-cü il 18-22 noyabr tarixlərində İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirilmiş 24-cü sessiyasında iştirak etmişdir.
Sessiyada əqli mülkiyyət və inkişaf, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, transferi, innovasiyaların dəstəklənməsi ilə bağlı məsələlər əsas müzakirə obyekti olmuş, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər və nəticələri barədə məlumat verilmişdir.
Agentliyin nümayəndəsi ölkəmizin daxil olduğu Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri qrupunda Komitənin hazırkı sessiyasının gündəliyində duran bütün məsələlərin müzakirələrində və vahid mövqenin formalaşdırlmasında iştirak etmişdir.
N.İsayev Komitənin Gündəliyinin Əqli mülkiyyət və inkişaf bölməsinin plenar iclasında çıxış edərək, dövlət başçısının dəstəyi ilə ölkəmizdə əqli mülkiyyətlə bağlı məsələlərin sistemli və uğurlu şəkldə həlli, innovativ inkişaf, texnologiyaların kommersiyalaşdırılması, transferi və innovasiyaların dəstəklənməsi sahələrində həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirləri diqqətə çatdırmışdır. O, həmçinin əqli mülkiyyət sahəsində vahid idarəetmə qurumu olan Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradılması, texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması və innovasiyaların dəstəklənməsi mərkəzlərinin yaradılması, blokçeyn texnologiyası da daxil olmaqla, rəqəmsal əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması və idarə edilməsi üzrə sistemin qurulması, yeni rəqəmsal xidmətlərin təşkili və görülən işlərin nəticəsi olaraq əldə olunmuş nailiyyətlər barədə geniş məlumat vermişdir.
Bununla yanaşı, N.İsayev Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Memorandum çərçivəsində reallaşdırılan layihələri və həyata keçirilən tədbirləri xüsusi vurğulayaraq, bu çərçivədə ölkəmizin universitetlərində və elmi-tədqiqat institutlarında əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması, texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması mərkəzlərinin və innovativ startapların yaradılması və fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi, onların nailiyyətlərini əks etdirən sərgilərin təşkil edilməsi istiqamətlərində görülən işlər barədə məlumatları sessiya iştirakçılarının nəzərinə çatdırmışdır.

​Representative of Intellectual Property Agency attends at the meeting of the Committee on Development and Intellectual Property of World Intellectual Property Organization
Chief of Staff of Intellectual Property Agency Natig Isayev attended at 24th session of the Committee on Development and Intellectual Property of World Intellectual Property Organization held on 18 to 22 November 2019 in Geneva.
The main topic of discussion at the session was intellectual property and development, technology commercialization, transfer, promotion of innovation, information on the activities and results in this area.
The representative of the Agency participated in discussions of all issues on the agenda of the current session of the Committee and the formation of a unified position in the group of Caucasus, Central Asia and Eastern Europe, which includes our country.
Speaking at the plenary session of the Committee's Intellectual Property and Development Unit, Natig Isayev focused on systematic and successful solution of intellectual property issues, innovative development, technology commercialization, transfer and promotion of innovations with the support of the Head of State. He also provided extensive information on creation of intellectual property Agency as a single management body in the field of intellectual property, establishment of centers for technology transfer and commercialization and innovation, creation of a system for the protection and management of digital property rights, including blockchain technology, the creation of new digital services and the progress made.
In addition, N.Isaev informed the participants about the work done in the universities and research institutes of our country in the direction of commercialization of the results of intellectual activity, creation of centers for technology transfer and commercialization and creation of exhibitions that reflect their achievements emphasizing the projects and activities implemented under the Memorandum of Cooperation signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the World Intellectual Property Organization.