Kamran İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının sessiyasında məruzə edib
2025-ci il 7-11 aprel tarixlərində Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar üzrə daimi komitəsinin 46-cı sessiyası keçirilir. Sessiya çərçivəsində aprelin 10-da Müəllliflik hüququ və generativ süni intellekt üzrə məlumat sessiyası təşkil olunub.
ABŞ, Braziliya, Çin, Gürcüstan, Hindistan, Kamerun, Kanada, Kolumbiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Yaponiya, o cümlədən Avropa Komissiyasının, Google, Shutterstock, Pleias, Deezer şirkətlərinin nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə fərqli yurisdiksiyalarda süni intellektin inkişafının təsirinin mövcud vəziyyəti, bu sahədə qanunvericilik təşəbbüsləri, süni intellekt tərəfindən və onun köməyi ilə yaradılmış materiallara müəlliflik hüququ, həmin materiallar kontekstində müəllif hüquqlarının pozulması və buna görə məsuliyyət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sessiyaya onlayn rejimdə qoşulan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri adından “Süni intellekt və müəlliflik hüququ” mövzusunda məruzə edib. Məruzədə süni intellektin inkişafı və onun yaratdığı müasir hüquqi məsələlər, süni intellektin hüquq subyektliyi və onun tanınmasının problemləri, bu sahədə perspektivdə duran məsələlər əks olunub. K.İmanov çıxışında “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edildiyini bildirib, normativ-hüququ bazanın təkmilləşdiriləcəyi və süni intellekt haqqında qanunun qəbul ediləcəyi, müvafiq qanunlarda dəyişikliklərin ediləcəyi və Süni İntellekt Akademiyasının yaradılacağı barədə məlumat verib.

Kamran Imanov spoke at the session of the World Intellectual Property Organization
The 46th session of the Standing Committee on Copyright and Related Rights of the World Intellectual Property Organization is being held in Geneva from 7 to 11 April 2025. As part of the session, an information session on "Copyright and Generative Artificial Intelligence" was organized on 10 April.
The event which was attended by representatives from the United States, Brazil, China, Georgia, India, Cameroon, Canada, Colombia, the Republic of Korea, Hungary, Japan, the European Commission, as well as Google, Shutterstock, Pleias, Deezer, featured an exchange of views on the current state of the impact of artificial intelligence development in various jurisdictions, legislative initiatives in this area, copyright on materials created using artificial intelligence, as well as copyright infringement and liability in the context of these materials.
Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan Kamran Imanov who joined the session online on behalf of the countries of the Caucasus, Central Asia and Eastern Europe, made a report on "Artificial Intelligence and Copyright". The report reflected the development of artificial intelligence and the current legal issues created by it, the legal personality of artificial intelligence and the problems of its recognition, as well as prospective issues in this area. In his speech, K. Imanov noted the approval of the "Strategy for Artificial Intelligence of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028", and also provided information that it is planned to improve the regulatory framework, adopt a law on artificial intelligence, amend relevant laws and establish the Academy of Artificial Intelligence.