Kamran İmanov Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının sessiyasında məruzə edib
2025-ci il 7-11 aprel tarixlərində Cenevrə şəhərində Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar üzrə daimi komitəsinin 46-cı sessiyası keçirilir. Sessiya çərçivəsində aprelin 10-da Müəllliflik hüququ və generativ süni intellekt üzrə məlumat sessiyası təşkil olunub.
ABŞ, Braziliya, Çin, Gürcüstan, Hindistan, Kamerun, Kanada, Kolumbiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Yaponiya, o cümlədən Avropa Komissiyasının, Google, Shutterstock, Pleias, Deezer şirkətlərinin nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə fərqli yurisdiksiyalarda süni intellektin inkişafının təsirinin mövcud vəziyyəti, bu sahədə qanunvericilik təşəbbüsləri, süni intellekt tərəfindən və onun köməyi ilə yaradılmış materiallara müəlliflik hüququ, həmin materiallar kontekstində müəllif hüquqlarının pozulması və buna görə məsuliyyət məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sessiyaya onlayn rejimdə qoşulan Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Şərqi Avropa ölkələri adından “Süni intellekt və müəlliflik hüququ” mövzusunda məruzə edib. Məruzədə süni intellektin inkişafı və onun yaratdığı müasir hüquqi məsələlər, süni intellektin hüquq subyektliyi və onun tanınmasının problemləri, bu sahədə perspektivdə duran məsələlər əks olunub. K.İmanov çıxışında “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edildiyini bildirib, normativ-hüququ bazanın təkmilləşdiriləcəyi və süni intellekt haqqında qanunun qəbul ediləcəyi, müvafiq qanunlarda dəyişikliklərin ediləcəyi və Süni İntellekt Akademiyasının yaradılacağı barədə məlumat verib.

Камран Иманов выступил на сессии Всемирной организации интеллектуальной собственности
С 7 по 11 апреля 2025 года в Женеве проходит 46-я сессия Постоянного комитета по авторскому праву и смежным правам Всемирной организации интеллектуальной собственности. В рамках сессии 10 апреля была организована информационная сессия по теме «Авторское право и генеративный искусственный интеллект».
На мероприятии, где приняли участие представители США, Бразилии, Китая, Грузии, Индии, Камеруна, Канады, Колумбии, Республики Корея, Венгрии, Японии, Европейской комиссии, а также компаний Google, Shutterstock, Pleias, Deezer, состоялся обмен мнениями по вопросам текущего состояния влияния развития искусственного интеллекта в различных юрисдикциях, законодательных инициатив в этой сфере, авторского права на материалы, созданные при помощи искусственного интеллекта, а также нарушения авторских прав и ответственности в контексте данных материалов.
Председатель Правления Агентства по интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Камран Иманов, присоединившийся к сессии в онлайн-режиме, от лица стран Кавказа, Центральной Азии и Восточной Европы, выступил с докладом на тему «Искусственный интеллект и авторское право». В докладе отражены развитие искусственного интеллекта и созданные им текущие правовые вопросы, правосубъектность искусственного интеллекта и проблемы его признания, а также перспективные вопросы в этой сфере. В своем выступлении К.Иманов отметил об утверждении «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы», а также предоставил информацию о том, что намечается усовершенствование нормативно-правовой базы, принятие закона об искусственном интеллекте, внесение поправок в соответствующие законы и создание Академии искусственного интеллекта.