Əqli Mülkiyyət Agentliyi ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək verir
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nəzdində Bakı Dövlət Universitetinin Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının Filialının yaradılması haqqında Müqavilə”nin imzalanması münasibətilə tədbir keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev tədbiri giriş sözü ilə açaraq ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi, bu sahədə praktiki bilik və bacarıqlara malik ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşmasının yaradılması təşəbbüsünün hələ 2019-cu ildə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov tərəfindən irəli sürüldüyünü və bu ixtisaslaşmanın Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsilin magistratura səviyyəsi üzrə ixtisasların (ixtisaslaşmaların) təsnifatı”na daxil edildiyini bildirib. O, 2019-cu il 16 dekabr tarixində bilavasitə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin dəstəyi ilə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq BDU-da yaradılan “Əqli mülkiyyət hüququ” kafedrasında hazırda 5 professor-müəllimin çalışdığını vurğulayıb və bu tədris ilində “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşması üzrə ilk buraxılışın olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə geniş məruzə ilə çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov “əqli mülkiyyət” termininin Azərbaycanda yer almasının müəllifinin Ulu Öndər olduğunu xüsusi vurğulayıb və məhz Ümummilli lider tərəfindən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin sələfi olan Müəllif Hüquqları Agentliyinin yaradıldığını bildirib. Agentliyin rəhbəri Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə əqli mülkiyyətin inkişafının səbəbkarı olduğunu qeyd edərək dövlət başçısı tərəfindən Müəllif Hüquqları Agentliyinin xələfi olan Əqli Mülkiyyət Agentliyini yaradıldığını qeyd edib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin zamanın çağırışlarına uyğun olan formatda yaranmasında və strukturunun formalaşmasında müasir çağırışlara uyğun olan model əsasında tələblərə riayət edildiyini söyləyib.
K.İmanov 2021-2022-ci tədris ilində BDU-da “əqli mülkiyyət hüquqları” ixtisaslaşması üzrə 9 nəfər məzunun olduğunu və hazırda bu ixtisaslaşma üzrə 18 nəfərin təhsil aldığını qeyd edərək məzunların Əqli Mülkiyyət Agentliyində işlə təmin ediləcəyini bildirib.
Sonra “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”, və “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nəzdində Bakı Dövlət Universitetinin Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının Filialının yaradılması haqqında Müqavilə”nin imzalanması mərasimi keçirilib.
Anlaşma Memorandumu və Müqaviləni Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov və BDU-nun rektoru Elçin Babayev imzalayıblar.
Daha sonra “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşması üzrə ilk məzun olan gənclərə fəxri fərmanlar və hədiyyələr təqdim edilib.

Агентство Интеллектуальной Собственности поддерживает подготовку квалифицированных кадров
Сегодня в Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие по случаю подписания «Меморандума о взаимопонимании между Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и Бакинским государственным университетом о сотрудничестве в области подготовки кадров и научных исследований», а также Договора «О создании филиала кафедры права интеллектуальной собственности Бакинского государственного университета при Агентстве Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики».
Ректор БГУ Эльчин Бабаев открывая мероприятие вступительной речью, отметил что инициатива создания специальности «Право интеллектуальной собственности» в целях обеспечения охраны прав интеллектуальной собственности в нашей стране, а также подготовки квалифицированных кадров, обладающих практическими знаниями и навыками в этой области, была выдвинута Председателем правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камраном Имановым еще в 2019 году и эта специализация включена в «Классификацию специальностей (специализаций) на уровне магистратуры высшего образования», утвержденной соответствующим постановлением Кабинета Министров. Он подчеркнул, что в настоящее время на кафедре «Право интеллектуальной собственности», которая была впервые создана в нашей стране в БГУ при непосредственной поддержке Агентства Интеллектуальной Собственности 16 декабря 2019 года, работают 5 профессоров-преподавателей, и что в этом учебном году состоялся первый выпуск по специальности «Право интеллектуальной собственности».
Председатель правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камран Иманов, выступивший на мероприятии с обширным докладом, подчеркнул, что Гейдар Алиев является автором термина «интеллектуальная собственность» в Азербайджане и что Агентство по авторским правам, предшественник Агентства Интеллектуальной Собственности, было создано Общенациональным лидером. Глава Агентства отметив, что Президент Ильхам Алиев является причиной развития интеллектуальной собственности в нашей стране, подчеркнул, что Агентство Интеллектуальной Собственности, которое является преемником Агентства по авторским правам, было создано главой государства. Он также отметил, что при создании формата и формировании структуры Агентства Интеллектуальной Собственности в соответствии с вызовами времени были соблюдены требования, основанные на модели, отвечающей современным вызовам.
К.Иманов отметил, что в 2021-2022 учебном году по специальности «Право интеллектуальной собственности» в БГУ было 9 выпускников, а в настоящее время по данной специальности обучается 18 человек, он также подчеркнул, что выпускники будут обеспечены рабочими местами в Агентстве Интеллектуальной Собственности.
Затем состоялась церемония подписания «Меморандума о взаимопонимании между Агентством Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и Бакинским государственным университетом о сотрудничестве в области подготовки кадров и научных исследований» и «Договора о создании филиала кафедры права интеллектуальной собственности Бакинского государственного университета при Агентстве Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики».
Меморандум о взаимопонимании и Договор были подписаны Председателем правления Агентства Интеллектуальной Собственности Камраном Имановым и ректором БГУ Эльчином Бабаевым.
Затем были вручены почетные грамоты и подарки первым выпускникам по специализации «Право интеллектуальной собственности».