Əqli Mülkiyyət Agentliyi ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək verir
Bu gün Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nəzdində Bakı Dövlət Universitetinin Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının Filialının yaradılması haqqında Müqavilə”nin imzalanması münasibətilə tədbir keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev tədbiri giriş sözü ilə açaraq ölkəmizdə əqli mülkiyyət hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi, bu sahədə praktiki bilik və bacarıqlara malik ixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşmasının yaradılması təşəbbüsünün hələ 2019-cu ildə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov tərəfindən irəli sürüldüyünü və bu ixtisaslaşmanın Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş “Ali təhsilin magistratura səviyyəsi üzrə ixtisasların (ixtisaslaşmaların) təsnifatı”na daxil edildiyini bildirib. O, 2019-cu il 16 dekabr tarixində bilavasitə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin dəstəyi ilə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq BDU-da yaradılan “Əqli mülkiyyət hüququ” kafedrasında hazırda 5 professor-müəllimin çalışdığını vurğulayıb və bu tədris ilində “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşması üzrə ilk buraxılışın olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə geniş məruzə ilə çıxış edən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov “əqli mülkiyyət” termininin Azərbaycanda yer almasının müəllifinin Ulu Öndər olduğunu xüsusi vurğulayıb və məhz Ümummilli lider tərəfindən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin sələfi olan Müəllif Hüquqları Agentliyinin yaradıldığını bildirib. Agentliyin rəhbəri Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə əqli mülkiyyətin inkişafının səbəbkarı olduğunu qeyd edərək dövlət başçısı tərəfindən Müəllif Hüquqları Agentliyinin xələfi olan Əqli Mülkiyyət Agentliyini yaradıldığını qeyd edib. O, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin zamanın çağırışlarına uyğun olan formatda yaranmasında və strukturunun formalaşmasında müasir çağırışlara uyğun olan model əsasında tələblərə riayət edildiyini söyləyib.
K.İmanov 2021-2022-ci tədris ilində BDU-da “əqli mülkiyyət hüquqları” ixtisaslaşması üzrə 9 nəfər məzunun olduğunu və hazırda bu ixtisaslaşma üzrə 18 nəfərin təhsil aldığını qeyd edərək məzunların Əqli Mülkiyyət Agentliyində işlə təmin ediləcəyini bildirib.
Sonra “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyi və Bakı Dövlət Universiteti arasında kadr hazırlığı və elmi-tədqiqat sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu”, və “Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin nəzdində Bakı Dövlət Universitetinin Əqli mülkiyyət hüququ kafedrasının Filialının yaradılması haqqında Müqavilə”nin imzalanması mərasimi keçirilib.
Anlaşma Memorandumu və Müqaviləni Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Kamran İmanov və BDU-nun rektoru Elçin Babayev imzalayıblar.
Daha sonra “Əqli mülkiyyət hüququ” ixtisaslaşması üzrə ilk məzun olan gənclərə fəxri fərmanlar və hədiyyələr təqdim edilib.

The Intellectual Property Agency supports the training of qualified staff
An event was held today at Baku State University (BSU). The event was organized on the occasion of the signing of the "Memorandum of Understanding between the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and Baku State University on staff training and cooperation in the field of scientific research", as well as the "Agreement on the establishment of the Branch of Department of Intellectual Property Law of Baku State University under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan".
BSU Rector Elchin Babayev welcomed the event. He noted that the initiative to create the "Intellectual Property Law" specialization in order to ensure the protection of intellectual property rights in our country and to train qualified personnel with practical knowledge and skills in this field was put forward by Kamran Imanov, Chairman of the Board of the Intellectual Property Agency, in 2019 and said that this specialization was included in the "Classification of specializations at the master's level of higher education" approved by the relevant decision of the Cabinet of Ministers. He emphasized that there are currently 5 professors working at the "Intellectual Property Law" department, which was created for the first time in our country with the support of the Intellectual Property Agency, on December 16, 2019, and noted that the first graduation in the "Intellectual Property Law" specialization was held in the current academic year.
Kamran Imanov, Chairman of the Management Board of the Intellectual Property Agency, who gave a wide-ranging speech at the event, emphasized that the Great Leader was the author of the strengthening of the term "intellectual property" in Azerbaijan and said that the Copyright Agency, the predecessor of the Intellectual Property Agency, was created by the National Leader. The Head of the Agency noted that President Ilham Aliyev is the cause of the development of intellectual property in our country, and noted that the Head of State created the Intellectual Property Agency, which is the successor of the Copyright Agency. He said that in establishing the Intellectual Property Agency in a format that meets the challenges of the time and forming its structure, the requirements are followed based on a model that meets modern challenges.
K.Imanov noted that in the academic year 2021-2022 there were 9 graduates of the "intellectual property rights" specialization at BSU, and 18 people are currently studying for this specialization, and said that the graduates will be provided with jobs at the Intellectual Property Agency.
Then, the signing ceremony of the "Memorandum of Understanding between the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and Baku State University on personnel training and cooperation in the field of scientific research" and the "Agreement on the establishment of the Department of Intellectual Property Law of the Baku State University under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan" was held.
The Memorandum of Understanding and the Agreement were signed by Mr. Kamran Imanov, Chairman of the Management Board of the Intellectual Property Agency, and Elchin Babayev, Rector of BSU.
Later, honorary degrees and gifts were presented to the first graduates of the "Intellectual Property Law" specialization.