Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən keçirilən növbəti təlim başa çatıb
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən cari ilin 25 fevral – 18 mart tarixlərində Azərbaycan Tibb Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetinin əməkdaşları üçün “Patent hüququ obyektlərinə dair milli və beynəlxalq iddia sənədlərinin tərtib edilməsi və verilməsi” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Martın 18-də təlimin başa çatması ilə əlaqədar Agentlikdə görüş keçirilib.
Tədbirin açılışında çıxış edən Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradıldığını, əqli mülkiyyətin müxtəlif sahələrinin vahid dövlət qurumunda birləşdirildiyini qeyd edib, Agentliyin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Agentliyin əsas vəzifələrindən biri kimi ixtiraçılıq fəaliyyətinin artırılması, əmtəə nişanları, müəlliflik hüququ sahəsinin təkmilləşdirilməsi olduğunu, Agentlik rəhbərliyinin bu işə ciddi diqqət verdiyini bildirib.
S.Tapdıqov bununla bağlı Agentlik tərəfindən müxtəlif maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini, bu təlim zamanı Agentliyin peşəkar mütəxəssisləri tərəfindən qısa müddətdə kifayət qədər zəngin və geniş sahə barədə müvafiq məlumatların, nəzəri biliklərin çatdırıldığını deyib. Vurğulanıb ki, bu təlim iddia sənədlərinin hazırlanması sahəsində biliklərin artırılmasına müsbət təsir edəcəkdir.
Qeyd edək ki, keçirilmiş təlim zamanı Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin əməkdaşları Sevinc Zeynalova, Afət Qasımova, Könül Əmircanova və Natəvan Talışova iddia sənədinin tərtib olunması, mahiyyət üzrə ekspertizanın aparılması, kimya və tibb sahəsinə aid iddia sənədinin tərkibi, ixtira təsvirinin və ixtira düsturunun tərtib olunmasının xüsusiyyətləri, həmçinin milli və beynəlxalq iddia sənədlərinin verilməsi proseduru barədə geniş məlumat veriblər.
Təlimdə iştirak etmiş Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşları çıxış edərək bu sahədə biliklərin artırılması üçün həyata keçirilmiş işlərə görə Agentliyin rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirib, Agentliyin mütəxəssislərinin operativ və hərtəfərli fəaliyyətini yüksək dəyərləndiriblər.

Завершился очередной тренинг, проведенный Агентством Интеллектуальной Собственности
С 25 февраля по 18 марта текущего года, для сотрудников Азербайджанского Медицинского и Технического Университетов, со стороны специалистов Центра Экспертизы Патентов и Товарных Знаков при Агентстве Интеллектуальной Собственности, был организован тренинг на тему «Составление и подача национальных и международных заявок на объекты патентного права».
18 марта в Агентстве состоялась встреча по поводу завершения тренинга.
Санан Тапдыгов, член Правления Агентства выступив на открытии мероприятия, предоставил информацию о деятельности Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики и отметил, что Агентство было создано Указом Президента и что различные сферы интеллектуальной собственности были объединены в едином государственном учреждении. Он также подчеркнул, что одной из основных задач Агентства является повышение изобретательской активности, совершенствование сферы товарных знаков и авторского права, и что руководство Агентства уделяет данному вопросу серьезное внимание.
С.Тапдыгов сообщил, что Агентством в этой связи реализованы различные просветительские мероприятия, и в ходе данного тренинга со стороны профессиональных специалистов, за короткий период времени об этой достаточно богатой и обширной сфере были предоставлены соответствующие и теоретические знания. Было подчеркнуто, что данный тренинг окажет положительное влияние на повышение осведомленности в области составления заявок.
Следует отметить, что в ходе тренинга, сотрудники Центра Экспертизы Патентов и Товарных Знаков, Севиндж Зейналова, Афят Гасымова, Кенуль Амирджанова и Натаван Талышова предоставили обширную информацию о процедурах составления заявок, проведения экспертизы, содержании заявок в области химии и медицины, особенностях составления описания и формулы изобретения, а также о процедуре подачи национальных и международных заявок.
Сотрудники Азербайджанского Технического и Медицинского Университетов, принявшие участие в тренинге, выступили и выразили благодарность руководству Агентства за проделанную работу по повышению знаний в данной сфере, а также высоко оценили оперативную и всестороннюю деятельность специалистов Агентства.