Əqli Mülkiyyət Agentliyi tərəfindən keçirilən növbəti təlim başa çatıb
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən cari ilin 25 fevral – 18 mart tarixlərində Azərbaycan Tibb Universiteti və Azərbaycan Texniki Universitetinin əməkdaşları üçün “Patent hüququ obyektlərinə dair milli və beynəlxalq iddia sənədlərinin tərtib edilməsi və verilməsi” mövzusunda təlim təşkil olunub.
Martın 18-də təlimin başa çatması ilə əlaqədar Agentlikdə görüş keçirilib.
Tədbirin açılışında çıxış edən Agentliyin İdarə Heyətinin üzvü Sənan Tapdıqov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Əqli Mülkiyyət Agentliyinin yaradıldığını, əqli mülkiyyətin müxtəlif sahələrinin vahid dövlət qurumunda birləşdirildiyini qeyd edib, Agentliyin fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Agentliyin əsas vəzifələrindən biri kimi ixtiraçılıq fəaliyyətinin artırılması, əmtəə nişanları, müəlliflik hüququ sahəsinin təkmilləşdirilməsi olduğunu, Agentlik rəhbərliyinin bu işə ciddi diqqət verdiyini bildirib.
S.Tapdıqov bununla bağlı Agentlik tərəfindən müxtəlif maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini, bu təlim zamanı Agentliyin peşəkar mütəxəssisləri tərəfindən qısa müddətdə kifayət qədər zəngin və geniş sahə barədə müvafiq məlumatların, nəzəri biliklərin çatdırıldığını deyib. Vurğulanıb ki, bu təlim iddia sənədlərinin hazırlanması sahəsində biliklərin artırılmasına müsbət təsir edəcəkdir.
Qeyd edək ki, keçirilmiş təlim zamanı Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzinin əməkdaşları Sevinc Zeynalova, Afət Qasımova, Könül Əmircanova və Natəvan Talışova iddia sənədinin tərtib olunması, mahiyyət üzrə ekspertizanın aparılması, kimya və tibb sahəsinə aid iddia sənədinin tərkibi, ixtira təsvirinin və ixtira düsturunun tərtib olunmasının xüsusiyyətləri, həmçinin milli və beynəlxalq iddia sənədlərinin verilməsi proseduru barədə geniş məlumat veriblər.
Təlimdə iştirak etmiş Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Tibb Universitetinin əməkdaşları çıxış edərək bu sahədə biliklərin artırılması üçün həyata keçirilmiş işlərə görə Agentliyin rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildirib, Agentliyin mütəxəssislərinin operativ və hərtəfərli fəaliyyətini yüksək dəyərləndiriblər.

Another training session conducted by the Intellectual Property Agency has been completed
From February 25 to March 18 of this year, for the employees of the Azerbaijan Medical and Technical Universities, a training on the topic of “Drafting and filing national and international applications for patent law objects” was organized by specialists of the Patent and Trademark Examination Center under the Intellectual Property Agency.
On March 18, a meeting was held at the Agency to mark the completion of the training.
Sanan Tapdigov, a member of the Board of the Agency, speaking at the opening of the event, provided information on the activities of the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan and noted that the Agency was established by the Decree of the President and that various areas of intellectual property were united in a single state institution.
He also emphasized that one of the main tasks of the Agency is to increase inventive activity, improve the sphere of trademarks and copyright and that the Agency’s management pays serious attention to this issue.
S. Tapdigov reported that the Agency has implemented various educational events in this regard, and during this training, professional specialists provided relevant and theoretical knowledge about this rather rich and extensive area in a short period of time. It was emphasized that this training will have a positive impact on increasing awareness in the field of application preparation.
It should be noted that during the training, the employees of the Patent and Trademark Examination Center, Sevinj Zeynalova, Afat Gasimova, Konul Amirjanova and Natavan Talishova provided extensive information on the procedures for drafting applications, conducting examinations, the content of applications in the field of chemistry and medicine, the specifics of drafting a description and formula of an invention, as well as the procedure for filing national and international applications.
The employees of the Azerbaijan Technical and Medical Universities who took part in the training spoke and expressed gratitude to the Agency's management for the work done to improve knowledge in this area, and also highly appreciated the prompt and comprehensive activities of the Agency's specialists.
At the end participants who successfully completed the training were awarded certificates from S. Tapdigov.