Əqli Mülkiyyət Agentliyində “Təbiətin harayı” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Respublika Elmi-Texniki Kitabxanasında (RETK) 5 iyun - Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü və “Yaşıl dünya naminə həmrəy olaq!” BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvesiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP 29) ilə əlaqədar “Təbiətin harayı” adlı tədbir və sərgi keçirilib.
RETK-nın direktoru Mübariz Məmmədli bu il ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP 29 - İqlim Dəyişmələri üzrə keçiriləcək Tərəflər Konfransının əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, XXI əsrin böyük bəlasına çevrilmiş ekoloji problemlərin həlli istiqamətində Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasından faydalı nəticələr gözlənilir.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ekoloji maarifləndirmə və kommunikasiya şöbəsinin müdiri Səyyarə Məmmədova, Milli Hidrometeorologiya Xidməti rəisinin müavini Gülnarə Abbasova ölkəmizdə ekosistemin tənzimlənməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə ekosistemin bərpası ilə bağlı həyata keçirilən layihələrdən bəhs edən videotəqdimatla çıxış ediblər.
S.Məmmədova tərəfindən RETK-na Azərbaycan Respublikası Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi tərəfindən nəşr olunmuş “Azərbaycan təbiəti” kitabı hədiyyə olunub.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müşaviri Akif Təvəkküloğlu belə görüşlərin və müzakirələrin ekoloji maarifləndirmə sahəsində böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini, bu cür tədbirlərin davamlı keçirilməsinin vacibliyini bildirib. O, ekoloji problemlərin təkcə bir ölkə çərçivəsində deyil, bütün dünya miqyasında narahatlıq yaratdığını vurğulayaraq, ekoloji tarazlığın qorunmasında hər kəsin üzərinə məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin əməkdaşlarının mövzuya dair sualları ətraflı cavablandırılıb.

В Агентстве интеллектуальной собственности состоялось просветительское мероприятие на тему «Зов природы»
В Республиканской научно-технической библиотеке ("РНТБ") при Агентстве Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики по случаю 5 июня – Всемирного дня охраны окружающей среды и «Давайте объединимся ради зеленого мира!», в связи с 29-ой сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) состоялось мероприятие под названием «Зов природы».
Директор РНТБ Мубариз Мамедли рассказал о важности COP 29 – Конференции сторон по изменению климата, которая в этом году пройдет в нашей стране. Он отметил, что от 29-й сессии Конференции Сторон ожидаются благотворные результаты в направлении решения экологических проблем, которые стали главной проблемой XXI века.
На мероприятии глава отдела экологического просвещения и коммуникации Министерства Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики Сайяра Мамедова, заместитель руководителя Национальной гидрометеорологической службы Гюльнара Аббасова выступили с видео презентацией о регулировании экосистемы в нашей стране, проектах реализованных по восстановлению экосистемы на территориях, освобожденных от оккупации.
С.Мамедова подарила РНТБ книгу «Азербайджанская природа», изданную Министерством Экологии и Природных Ресурсов Азербайджанской Республики.
Советник Председателя Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Акиф Таваккулоглу отметил, значимость подобных встреч и обсуждений в сфере экологического просвещения, а также важность проведения подобных мероприятий на постоянной основе. Подчеркнув, что экологические проблемы вызывают беспокойство не только внутри одной страны, но и в глобальном масштабе, он отметил, что каждый несет ответственность за сохранение экологического баланса.
В завершение мероприятия были подробно даны ответы на вопросы сотрудников Агентства Интеллектуальной Собственности по темам.