Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) və Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən APT-nın üzv-dövlətlərində əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması sahəsində texnoparkların imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlmiş pilot layihə çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində “Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Regional Görüş”ü keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin direktor müavini Faiq Əlizadə və Bakı Mühəndislik Universitetinin Sənaye Mühəndisliyi kafedrasının dosenti, universitetin Texnoparkında fəaliyyət göstərən “Yeni fikir” layihəsinin rəhbəri İsa Qasımov iştirak ediblər. Agentliyin nümayəndəsi Azərbaycanda innovasiya sahəsində aparılan islahatlar barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib, yeni yaradılan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin infrastruktur və imkanlarının genişləndirilməsi, tenxoprkların və texnologiyaların kommersiyalaşdırılması ofislərinin yaradılmasına dəstək verilməsi istiqamətində Agentliyin rəhbərliyi ilə aparılan işlər barədə məruzə edib.
Regional görüşdə ÜƏMT və APT ekspertləri tərəfindən texnoparkların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı çıxışlar edilib. Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan və Türkmənistanda fəaliyyət göstərən texnoparkların nümayəndələri öz ölkələrində texnoparkların cari vəziyyəti, onların inkişafı istiqamətində görülən işlər, texnoparklarda əqli mülkiyyət siyasəti sahəsində təcrübə barədə məlumat veriblər.

В столице Республики Казахстан в городе Астана состоялось «Региональное совещание Всемирной организации интеллектуальной собственности» в рамках пилотного проекта, направленного на расширение возможностей технопарков в сфере коммерциализации результатов интеллектуальной деятельности в странах-членах государства Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) и Евразийской патентной организации (ЕАПО).
В международном мероприятии приняли участие заместитель директора Центра коммерциализации и трансфера технологий Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики Фаиг Ализаде и Иса Гасымов, доцент кафедры промышленной инженерии Бакинского инженерного университета, руководитель проекта “Yeni fikir” («Новая идея»), функционирующий в Технопарке университета. Представитель Агентства проинформировал участников конференции о реформах, проводимых в сфере инноваций в Азербайджане, о работе, проводимой под руководством Агентства в направлении расширения инфраструктуры и возможностей вновь созданного Центра коммерциализации и трансфера технологий, поддержки создания технопарков и офисов коммерциализации технологий.
На региональном совещании выступили эксперты ВОИС и ЕАПО по совершенствованию деятельности технопарков. Представители технопарков, действующих в Азербайджане, Беларуси, Казахстане, Кыргызстане, России, Таджикистане и Туркменистане, рассказали о текущем состоянии технопарков в своих странах, работе, проделанной в направлении их развития, и опыте в области политики интеллектуальной собственности в технопарках.