Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatı (ÜƏMT) və Avrasiya Patent Təşkilatı (APT) tərəfindən APT-nın üzv-dövlətlərində əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılması sahəsində texnoparkların imkanlarının genişləndirilməsinə yönəlmiş pilot layihə çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının paytaxtı Astana şəhərində “Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının Regional Görüş”ü keçirilib.
Beynəlxalq tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin direktor müavini Faiq Əlizadə və Bakı Mühəndislik Universitetinin Sənaye Mühəndisliyi kafedrasının dosenti, universitetin Texnoparkında fəaliyyət göstərən “Yeni fikir” layihəsinin rəhbəri İsa Qasımov iştirak ediblər. Agentliyin nümayəndəsi Azərbaycanda innovasiya sahəsində aparılan islahatlar barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib, yeni yaradılan Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzinin infrastruktur və imkanlarının genişləndirilməsi, tenxoprkların və texnologiyaların kommersiyalaşdırılması ofislərinin yaradılmasına dəstək verilməsi istiqamətində Agentliyin rəhbərliyi ilə aparılan işlər barədə məruzə edib.
Regional görüşdə ÜƏMT və APT ekspertləri tərəfindən texnoparkların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı çıxışlar edilib. Azərbaycan, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Rusiya, Tacikistan və Türkmənistanda fəaliyyət göstərən texnoparkların nümayəndələri öz ölkələrində texnoparkların cari vəziyyəti, onların inkişafı istiqamətində görülən işlər, texnoparklarda əqli mülkiyyət siyasəti sahəsində təcrübə barədə məlumat veriblər.

The World Intellectual Property Organization (WIPO) and the Eurasian Patent Organization (EAPO) held a "Regional Meeting of the World Intellectual Property Organization" in Astana, the capital of the Republic of Kazakhstan, within the framework of the pilot project aimed at expanding the capabilities of technoparks in the field of commercialization of intellectual activity results in EAPO Member States.
Mr. Faig Alizade, Deputy Director of the Center for Commercialization and Transfer of Technologies under the Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan, and Mr. Isa Gasimov, Associate Professor of the Department of Industrial Engineering of Baku Engineering University, Head of the "New Idea" project operating in the University's Technopark, participated in the international event. The representative of the agency informed the participants of the conference about the reforms carried out in the field of innovation in Azerbaijan. He reported on the work carried out under the leadership of the Agency in the direction of expanding the infrastructure and capabilities of the newly created Technology Commercialization and Transfer Center, supporting the creation of technology parks and technology commercialization offices.
At the regional meeting, speeches were made by WIPO and EAPO experts on the improvement of the activity of technological parks. Representatives of technoparks operating in Azerbaijan, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, Tajikistan and Turkmenistan reported on the current state of technoparks in their countries, the work done in the direction of their development, and experience in the field of intellectual property policy in technoparks.