Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyindəki “Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi”nin Nizamnaməsi və strukturu təsdiq edilmişdir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 18 mart tarixli Qərarı ilə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyindəki “Texnologiyaların Kommersiyalaşdırılması və Transferi Mərkəzi”nin Nizamnaməsi və Strukturu təsdiq edilmişdir.
Mərkəz Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 6 aprel tarixli Fərmanı ilə yardılmışdır.
Mərkəzin yaradılmasında məqsəd elm və sənaye arasında bağlantı, qarşılıqlı sifariş və təklif münasibətlərinin yaradılmasını, ixtiraçılıq fəaliyyətinin keyfiyyətcə artması və tətbiqi xarakter daşıması üçün texnologiyaların transferini və əqli fəaliyyət nəticələrinin kommersiyalaşdırılmasını həyata keçirən, innovativ inkişafın, o cümlədən startap layihələrin dəstəklənməsinə xidmət edən, elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiya və qeyri-kommersiya məqsədilə istifadəsi üçün transferinə, nəticələrdən gəlir əldə etməyə yönəldilən, müştərilərə texnologiyaların və layihələrin hədəf bazarlarına çıxarılması xidmətlərinin göstərilməsində, bu sahədə fəaliyyətin əlaqələndirilməsində iştirak etməkdən ibarətdir. Qeyd edilən hədəflərə nail olmaq üçün Mərkəz ixtiraçılıq fəaliyyətinin stimullaşdırılmasında, elm və sənayenin inteqrasiyasına və əqli fəaliyyətin təşviqi yolu ilə innovativ iqtisadiyyatın formalaşdırılmasına dəstək verilməsində iştirak edəcək. İnnovativ inkişafın, o cümlədən startap layihələrin dəstəklənməsi üçün texnologiyaların transferi ilə məşğul olan digər dövlət orqanları (qurumları) ilə, eləcə də fiziki və hüquqi şəxslərlə əməkdaşlıq etmək Mərkəzin fəaliyyətində prioritet məsələlərdən biridir.
Yeni qurum elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılma potensialının ekspertizasının təşkilində dəstək verəcək. Eyni zamanda öz səlahiyyətlərinə uyğun olaraq elmi tədqiqat, ali təhsil müəssisələrini və digər aidiyyəti qurumları cəlb etməklə yüksək kommersiyalaşdırılma potensialı olan elmi tədqiqatların kommersiyalaşdırılması və transferi ilə bağlı məsləhətləşmələrin aparılmasına, informasiya dəstəyinin göstərilməsinə, elmi tədqiqat mühitinin yaradılması və kommersiyalaşdırma fəallığının artırılmasına köməklik göstərəcək. Əhalinin əqli mülkiyyət sahəsində maarifləndirilməsində və əqli mülkiyyət mədəniyyətinin formalaşdırılmasında iştirak etmək, o cümlədən müəlliflərin, hüquq sahiblərinin, mütəxəssislərin, tələbələrin, tədqiqatçı alimlərin və digər maraqlı şəxslərin əqli mülkiyyət üzrə biliklərinin artırılması da Mərkəzin fəaliyyət istiqamətlərinə daxildir.
Mərkəzin fəaliyyəti Agentlik tərəfindən ayrılan vəsait və öz fəaliyyətindən əldə edəcəyi vəsait hesabına maliyyələşdiriləcəkdir.

Утверждены Устав и структура «Центра коммерциализации и трансфера технологий» в подчинении Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики
Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 18 марта 2022 года утверждены Устав и структура «Центра коммерциализации и трансферта технологий» в подчинении Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики.
Центр был создан Указом Президента Азербайджанской Республики от 6 апреля 2021 года.
Целью создания Центра является налаживание отношений связи, взаимного заказа и предложений между наукой и промышленностью, трансфер технологий для качественного роста изобретательской деятельности, принятия ею прикладного характера и коммерциализация результатов интеллектуальной деятельности, служащим поддержке инновационного развития, в том числе стартап-проектов, направленным на трансфер результатов научных исследований для использования их в коммерческих и некоммерческих целях, а также на получение дохода от данных результатов, участвующим в оказании клиентам услуг по поставке технологий и проектов на целевые рынки, координировании деятельности в данной сфере. Для достижения этих целей Центр будет участвовать в стимулировании изобретательской деятельности, поддержке интеграции науки и производства и формировании инновационной экономики через продвижение интеллектуальной деятельности. Одним из приоритетов Центра является взаимодействие с другими государственными органами (учреждениями), участвующими в трансферте технологий для поддержки инновационного развития, в том числе стартап-проектов, а также с физическими и юридическими лицами.
Новый орган будет поддерживать организацию экспертизы потенциала коммерциализации результатов научных исследований. При этом, в соответствии со своими полномочиями, он будет оказывать содействие в проведении консультаций по коммерциализации и трансферту исследований с высоким потенциалом коммерциализации, оказанию информационной поддержки, созданию научно-исследовательской среды и повышению коммерциализаторской активности путем привлечения высших учебных заведений и других профильных учреждений. В сферу деятельности Центра входит участие в просвещении населения в области интеллектуальной собственности и формировании культуры интеллектуальной собственности, а также повышение знаний авторов, правообладателей, специалистов, студентов, исследователей и других заинтересованных лиц об интеллектуальной собственности.
Деятельность Центра будет финансироваться Агентством и средствами, полученными за счет своей деятельности.