2022-ci il 11-12 aprel tarixlərində Moskva şəhərində Avrasiya Patent Təşkilatının (APT) İnzibati Şurasının 40-cı (12-ci növbədənkənar) iclası keçirilib.
Hibrid formatda təşkil olunan tədbirə Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikası, Rusiya Federasiyası, Tacikistan və Türkmənistanın əqli mülkiyyət qurumlarının rəsmi şəxsləri, həmçinin Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının nümayəndələri qatılıb.
Azərbaycan Respublikasının Əqli Mülkiyyət Agentliyinin idarə Heyətinin sədri Kamran İmanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iclasda onlayn formatda iştirak edib.
Tədbirdə APT-nın 2020-ci və 2021-ci illər üzrə hesabatı, Təşkilatın 2022-ci il büdcəsi müzakirə edilib, Avrasiya Patent Konvensiyasının (APK) Maliyyə Təlimatının yeni redaksiyası qəbul olunub, APK-nın Patent Təlimatına dəyişikliklər edilib, rüsumlarla bağlı bir sıra məsələlərə baxılıb. İclasda həmçinin APT ilə ÜƏMT-nın Beynəlxalq Bürosu arasında Patent Əməkdaşlığı Müqaviləsinə uyğun olaraq APT-nın Beynəlxalq Axtarış Orqanının və Beynəlxalq İlkin Ekspertiza Orqanının funksiyalarını yerinə yetirməsi qaydası haqqında Saziş təsdiq edilib.
Aprelin 12-də TASS İnformasiya Agentliyində APT-nın İnzibati Şurasının iclasının nəticələri ilə əlaqədar mətbuat konfransı keçirilib.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildə yaradılmış APT Avrasiya patent sisteminin fəaliyyəti və Avrasiya patentlərinin verilməsinə dair inzibati vəzifələrin yerinə yetirilməsi məqsədilə təsis olunmuş beynəlxalq qurumdur. APT-nın idarəedici orqanları İnzibati Şura və Avrasiya Patent İdarəsidir.
Hazırda təşkilata 8 dövlət daxildir: Azərbaycan, Belarus, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğız Respublikası, Rusiya Federasiyası, Tacikistan və Türkmənistan. Azərbaycan Respublikası Avrasiya Patent Konvensiyasını1994-cü il 9 sentyabr tarixində imzalamış, 1995-ci ildə sənədin ratifikasiya edilməsi ilə təşkilatın tam hüquqlu üzvü olmuşdur.

Состоялось заседание Административного совета Евразийской патентной организации
11-12 апреля 2022 г. в Москве состоялось 40-е (12-е внеочередное) заседание Административного совета Евразийской патентной организации (ЕАПВ).
На мероприятии, организованном в гибридном формате, приняли участие должностные лица организаций интеллектуальной собственности Азербайджана, Беларуси, Армении, Казахстана, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Таджикистана и Туркменистана, а также представители Всемирной организации интеллектуальной собственности.
Делегация во главе с Председателем Правления Агентства Интеллектуальной Собственности Азербайджанской Республики Камраном Имановым приняла участие на встрече в режиме онлайн.
На мероприятии были обсуждены отчет ЕАПО за 2020 и 2021 годы, бюджет организации на 2022 год, принята новая редакция Финансовой инструкции Евразийской патентной конвенции (ЕАПК), внесены изменения в Патентную инструкцию к ЕАПК, а также обсужден ряд вопросов, связанных с пошлинами. На совещании также было утверждено Соглашения между ЕАПО и Международным бюро ВОИС о порядке выполнения ЕАПО функций международного поискового органа и органа международной предварительной экспертизы в соответствии с Соглашением о патентной кооперации.
Пресс-конференция по итогам заседания Административного совета ЕАПО состоялась 12 апреля в информационном агентстве ТАСС.
Следует отметить, что ЕАПО, учрежденная в 1994 г., является международной организацией, созданной для выполнения административных функций евразийской патентной системы и выдачи евразийских патентов. Руководящими органами ЕАПО являются Административный совет и Евразийское патентное ведомство. В настоящее время в организацию входят 8 государств-членов: Азербайджан, Российская Федерация, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан и Армения.