Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qulluqçularının etik davranış qaydalarına həsr olunan onlayn tədbir keçirilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyində “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilən etik normalara dair dövlət qulluqçularının maarifləndirilməsi məqsədilə onlayn təlim keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Agentliyin Aparatının rəhbəri Natiq İsayev 2021-ci ilin xalqımız üçün Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı parlaq tarixi zəfərin xalqımıza bəxş etdiyi sonsuz sevinc və qürur hissləri, hərtərəfli yüksəliş və yaradıcılığın intibahı ruhunda keçdiyini qeyd edərək, Ermənistan ordusunun darmadağın edildiyini, bu yarımçıq dövlətin mifologiyaya əsaslanan ərazi iddialarının puç olduğunu bildirib. O, qalib millət ruhunun bütün sahələrdə olduğu kimi, əqli mülkiyyət sahəsinin də inkişafına, sahənin fəaliyyətinə cəlb olunan hər bir kəsin iş göstəricilərinin daha da artmasına böyük təkan verdiyini, sahə üzrə ölkə başçısı tərəfindən müəyyən edilən dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində təşəbbüskarlığın artmasına təşviq etdiyini vurğulayıb.
Nümunəvi etik davranışın dövlət qulluqçuları üçün bir norma olaraq, onların fəaliyyətində nəzərə alınmasının ən vacib tələblərdən biri olduğunu qeyd edən Natiq İsayev bu tədbirin əsas məqsədinin dövlət qulluqçuları üçün önəmli məsələlərdən olan etik davranış qaydaları və onlara əməl edilməsi ilə bağlı müzakirələrin aparılması olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
N.İsayev dövlət qulluğunda çalışan əməkdaşlara, xüsusən gənclərə, onların peşə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və müasir dövrün tələblərinə cavab verən gənc mütəxəssislər kimi formalaşmasına ölkəmizdə göstərilən qayğı və diqqəti xüsusi vurğulayaraq, dövlət qulluğunda çalışan hər kəsin vəzifə öhdəliklərini yüksək peşəkarlıqla, vicdanla və məsuliyyətlə yerinə yetirmələrinin vacibliyini nəzərə çatdırıb. O, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi çərçivəsində çalışan əməkdaşların fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra Müəllif-hüquq obyektlərinin qeydiyyatı və hüquq ekspertizası şöbəsinin müdir müavini Əfsanə Mirzəzadə və digər çıxış edənlər “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun əsas məqsəd və prinsipləri, Agentliyin İdarə Heyətinin sədrinin müvafiq əmri ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları” və dövlət qulluqçularının qarşılaşa biləcəkləri etik dilemmalar haqqında məlumat veriblər və etik davranış qaydalarına əməl olunmasına dair tövsiyələr ediblər.

​The Intellectual Property Agency held an online event dedicated to the rules of ethical conduct of civil servants
The Intellectual Property Agency held an online training to raise awareness civil servants on ethical norms defined by the Law of the Republic of Azerbaijan “On Rules of Ethical Conduct of Civil Servants”.
Opening the event Chief of Staff of Agency Natig Isayev noted that for our people in 2021, the glorious historical victory of Azerbaijan in the 44-day Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, Mr. President Ilham Aliyev, passed in the spirit of endless feelings of joy and pride, comprehensive growth and renaissance of creativity. He said that the Armenian army was disbanded, and the territorial claims of this unfinished state based on mythology were in vain. He emphasized that the spirit of the victorious nation, as in all areas, gave a great impetus to the development of intellectual property, the performance of everyone involved in the field, encouraged to increase initiative in implementing the state policy in this area.
Noting that exemplary ethical behavior is one of the most important requirements for civil servants, Natig Isayev said that the main purpose of the event was to discuss the rules of ethical conduct and their observance, which are important issues for civil servants.
N.Isayev emphasized the care and attention paid in our country to the improvement of professional skills of young civil servants and the formation of young professionals meeting the requirements of modern times, emphasizing the importance of everyone in the civil service to perform their duties with high professionalism, honesty and responsibility. He highly appreciated the activity of employees working within the special quarantine regime applied in our country in connection with the COVID-19 pandemic
Then Deputy-Head of Registration of Copyright objects and Legal Expertize Department Afsana Mirzazada and other speakers informed about main goals and principles of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Rules of Ethical Conduct of Civil Servants”, “Rules of Ethical Conduct of Civil Servants of Intellectual Property Agency of the Republic of Azerbaijan” affirmed with relevant Order of Chairman of Board of Intellectual property Agency and ethical dilemmas which civil servants may face. They also gave recommendations on obeying rules of ethical conduct.