Əqli Mülkiyyət Agentliyində dövlət qulluqçularının etik davranış qaydalarına həsr olunan onlayn tədbir keçirilib
Əqli Mülkiyyət Agentliyində “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilən etik normalara dair dövlət qulluqçularının maarifləndirilməsi məqsədilə onlayn təlim keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Agentliyin Aparatının rəhbəri Natiq İsayev 2021-ci ilin xalqımız üçün Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazandığı parlaq tarixi zəfərin xalqımıza bəxş etdiyi sonsuz sevinc və qürur hissləri, hərtərəfli yüksəliş və yaradıcılığın intibahı ruhunda keçdiyini qeyd edərək, Ermənistan ordusunun darmadağın edildiyini, bu yarımçıq dövlətin mifologiyaya əsaslanan ərazi iddialarının puç olduğunu bildirib. O, qalib millət ruhunun bütün sahələrdə olduğu kimi, əqli mülkiyyət sahəsinin də inkişafına, sahənin fəaliyyətinə cəlb olunan hər bir kəsin iş göstəricilərinin daha da artmasına böyük təkan verdiyini, sahə üzrə ölkə başçısı tərəfindən müəyyən edilən dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində təşəbbüskarlığın artmasına təşviq etdiyini vurğulayıb.
Nümunəvi etik davranışın dövlət qulluqçuları üçün bir norma olaraq, onların fəaliyyətində nəzərə alınmasının ən vacib tələblərdən biri olduğunu qeyd edən Natiq İsayev bu tədbirin əsas məqsədinin dövlət qulluqçuları üçün önəmli məsələlərdən olan etik davranış qaydaları və onlara əməl edilməsi ilə bağlı müzakirələrin aparılması olduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
N.İsayev dövlət qulluğunda çalışan əməkdaşlara, xüsusən gənclərə, onların peşə bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi və müasir dövrün tələblərinə cavab verən gənc mütəxəssislər kimi formalaşmasına ölkəmizdə göstərilən qayğı və diqqəti xüsusi vurğulayaraq, dövlət qulluğunda çalışan hər kəsin vəzifə öhdəliklərini yüksək peşəkarlıqla, vicdanla və məsuliyyətlə yerinə yetirmələrinin vacibliyini nəzərə çatdırıb. O, COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi çərçivəsində çalışan əməkdaşların fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Daha sonra Müəllif-hüquq obyektlərinin qeydiyyatı və hüquq ekspertizası şöbəsinin müdir müavini Əfsanə Mirzəzadə və digər çıxış edənlər “Dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun əsas məqsəd və prinsipləri, Agentliyin İdarə Heyətinin sədrinin müvafiq əmri ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikası Əqli Mülkiyyət Agentliyinin dövlət qulluqçularının etik davranış qaydaları” və dövlət qulluqçularının qarşılaşa biləcəkləri etik dilemmalar haqqında məlumat veriblər və etik davranış qaydalarına əməl olunmasına dair tövsiyələr ediblər.

Агентство интеллектуальной собственности провело онлайн-мероприятие, посвященное правилам этичного поведения государственных служащих
Агентство Интеллектуальной Собственности провело онлайн-тренинг для ознакомления государственных служащих с этичными нормами, установленными Законом Азербайджанской Республики «О правилах этичного поведения государственных служащих».
Выступая на мероприятии, Руководитель Аппарата Агентства Натиг Исаев отмечая, что блестящая историческая победа, Азербайджана в 44-дневной Отечественной войне 2021 года, одержанная под руководством Верховного Главнокомандующего, господина Президента Ильхама Алиева, прошла в духе бесконечных чувств радости и гордости, дарованных нашему народу, всестороннего подъема и возрождения творчества, он сказал, что армянская армия была расформирована, а территориальные претензии этого неполного государства, основанные на мифологии, напрасны. Он подчеркнул, что дух нации-победительницы, как и во всех сферах, дал большой импульс развитию интеллектуальной собственности, повысив производительность всех, кто работает в этой сфере, способствуя усилению инициативы в реализации государственной политики в этой сфере.
Отметив, что примерное этичное поведение является одним из важнейших требований к государственным служащим, Натиг Исаев сказал, что основной целью мероприятия было обсуждение правил этичного поведения и их соблюдения, которые являются важными вопросами для государственных служащих.
Н.Исаев подчеркнул заботу и внимание, уделяемое в нашей стране государственным служащим, особенно молодежи, с целью повышения их профессиональных навыков и формирования из них молодых профессионалов, отвечающих требованиям современности, с учетом важности каждого члена государственной службы выполнять свои обязанности с высоким профессионализмом, добросовестностью и ответственностью. Он высоко оценил работу сотрудников, работающих в рамках особого карантинного режима, который действует в нашей стране в связи с пандемией COVID-19.
Затем заместитель заведуюшего отдела регистрации обьектов авторских прав и правовой экспертизы Афсана Мирзазаде и другие выступавшие рассказали об основных целях и принципах Закона Азербайджанской Республики «О правилах этичного поведения государственных служащих» и проинформировали о «Правилах этического поведения государственных служащих Агентства интеллектуальной собственности Азербайджанской Республики», утвержденных соответствующим приказом Председателя Правления Агентства, и этических дилеммах, с которыми могут столкнуться государственные служащие, и дали рекомендации по соблюдению Кодекса этического поведения