Qlobal İnnovasiyalar İndeksinin alt-komponentlərinə cavabdeh işçi qruplarının birgə iclası keçirilmişdir
21 oktyabr 2022-ci il tarixində saat 15:00-da Qlobal İnnovasiyalar İndeksinin alt-komponentlərinə cavabdeh işçi qruplarının birgə genişləndirilmiş iclası keçirilmişdir. İclasın təşkilində əsas məqsəd “Qlobal İnnovasiyalar İndeksi” üzrə mövcud vəziyyətin araşdırılması və qarşıda duran vəzifələrin müəyyənləşdirilməsi, bu sahədə səmərəli koordinasiyanın təşkilidir.
‘’Zoom’’ platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Biznes mühiti və Beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın, Dövlət Statistika Komitəsinin, Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin məsul şəxsləri iştirak etmişdirlər.
İclasda Qlobal İnnovasiyalar İndeksinin 2022-ci il üzrə buraxılışı geniş müzakirə olunmuş, ölkəmizin mövqeyi barədə iclas iştirakçılarına məlumat verilmişdir. Bildirilmişdir ki, 2007-ci ildən fəaliyyətə başlayan Qlobal İnnovasiyalar İndeksinin əsas hədəfi ölkələrin innovativ inkişaf səviyyəsini qiymətləndirmək, hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti (özəl sektor da daxil olmaqla) və beynəlxalq təşkilatlar üçün bilik mübadiləsi və siyasət dialoqu üçün qapı açaraq innovativ təşəbbüsləri təşviq etməkdir.
İclas zamanı Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri cənab Kamran İmanov çıxış edərək Qlobal innovasiyalar İndeksinin yenilənmiş metodologiyası və qiymətləndirmənin konseptual aspektləri barədə məlumat verdi. K.İmanov ilk addımda ölkə üzrə innovasiyaya qoyulan sərmayə ilə əldə olunun innovasiya nəticələri arasındakı qarşılıqlı əlaqəyə diqqət yetirərək, innovasiyaya sərmayə qoyuluşunun arzu olunan innovasiya nəticələrinə səmərəli şəkildə çevrilməməsinin səbəblərinin daha dərindən araşdırılmasının vacibliyini vurğuladı. Daha sonra ölkəmizin göstəricilərininin yaxşılaşdırılması üzrə potensial imkanlar və birgə əməkdaşlıq sahələri barədə təkliflər səsləndirildi.
Göstəricilərin yaxşılaşdırılması üçün Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin hazırladığı Matrisa layihəsi ətraflı müzakirə edildikdən sonra hər bir indikatorun yaxşılaşdırılması üzrə məsul qurumlar və beynəlxalq qurumlara məlumat göndərməklə məsul qurumlar barədə təkliflər geniş müzakirələr nəticəsində razılaşdırılmışdır.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə, xüsusilə Qlobal İnnovasiyalar İndeksində mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində fəaliyyətin davam etməsinə, müvafiq Matrisa layihəsi üzrə işlərin təşkil olunması razılaşdırılmışdır.
Növbəti addım olaraq sözügedən Matrisada əks olunan bölgü əsasında növbəti il üzrə görülməli strateji və taktiki addımların hazırlanması, bu sahədə çevik kommunikasiyanın qurulması, habelə Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Agentliyi (WIPO) ilə qarşılıqlı müzakirələrin aparılması qərara alınmışdır.

Состоялось совместное заседание рабочих групп, ответственных за субкомпоненты Глобального инновационного индекса
21 октября 2022 года в 15:00 состоялось совместное расширенное заседание рабочих групп, ответственных за субкомпоненты Глобального инновационного индекса. Основной целью организации встречи является изучение текущей ситуации по «Глобальному инновационному индексу» и определение предстоящих задач, а также организация эффективной координации в этой области.
В заседании, проведенном на платформе «Zoom», приняли участие ответственные лица Секретариата Комиссии по деловой среде и международным рейтингам, Агентства Интеллектуальной Собственности, Министерства экономики, Министерства труда и социальной защиты населения, Министерства науки и образования, Министерства цифрового развития м транспорта, Центрального банка, Государственного комитета статистики, Государственного Агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям, Государственной службы по антимонопольному надзору и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики. На заседании широко обсуждался выпуск Глобального инновационного индекса на 2022 год, участники встречи были проинформированы о позиции нашей страны. Было отмечено, что основной целью Глобального инновационного индекса, который функционирует с 2007 года, является оценка уровня инновационного развития стран, продвижение инновационных инициатив путем открытия дверей для обмена знаниями и политического диалога между правительствами, гражданскими обществами (включая частный сектор) и международными организациями. В ходе заседания Председатель Правления Агентства Интеллектуальной Собственности г-н Камран Иманов, выступил и проинформировал об обновленной методологии Глобального инновационного индекса и концептуальных аспектах оценивания. На первом этапе К. Иманов обратил внимание на взаимосвязь между вложенными в инновации инвестициями и достигнутыми инновационными результатами по стране и подчеркнул важность более глубокого исследования причин, по которым инвестиции в инновации не трансформируются эффективно в желаемые инновационные результаты. Позже были сделаны предложения о потенциальных возможностях улучшения показателей нашей страны и сфер
ах совместного сотрудничества.
После детального обсуждения проекта Матрица, подготовленного Секретариатом Комиссии по деловой среде и международным рейтингам для улучшения показателей, в результате обширных дискуссий были согласованы предложения об учреждениях, ответственных за улучшение каждого показателя, и учреждениях, ответственных за отправку информации в международные учреждения.
По итогам заседания, проведенной в формате взаимных дискуссий, достигнута договоренность о продолжении деятельности в направлении повышения позиций нашей страны в международных рейтингах, особенно в Глобальном инновационном индексе, и об организации работы по соответствующему проекту Матрица.
В качестве следующего шага было принято решение на основе разделения, отраженного в указанной Матрице, подготовить стратегические и тактические шаги на следующий год, наладить гибкую коммуникацию в этой сфере, а также провести взаимные обсуждения со Всемирной организацией интеллектуальной собственности. (ВОИС).